Քաթարը շարունակում է սահմանափակել LNG-ի մատակարարումները՝ Հորմուզի նեղուցում անորոշության ֆոնին
Քաթարը ևս մեկ ամսով երկարաձգել է հեղուկացված բնական գազի (LNG) մատակարարումների ֆորս-մաժորը եվրոպացի և ասիացի գնորդների համար, քանի որ Հորմուզի նեղուցով նավագնացության լիարժեք վերականգնման շուրջ անորոշությունը շարունակում է սահմանափակել Պարսից ծոցից էներգակիրների հոսքերը, գրում է Bloomberg-ը։
QatarEnergy-ն Պակիստանի գնորդներին հայտնել է, որ LNG-ի խմբաքանակների չեղարկումները կշարունակվեն մինչև հոկտեմբեր, իսկ Բանգլադեշ մատակարարումների ֆորս-մաժորը ևս երկարաձգվել է սեպտեմբերից այն կողմ։ Իտալական Edison SpA-ն հայտարարել է, որ չեղարկումները երկարաձգվել են մինչև նոյեմբերի սկիզբ։
Հորմուզով LNG-ի հոսքերը շարունակում են մնալ գրեթե զրոյական մակարդակում, թեև նավթային տանկերների երթևեկությունն աճում է։ արը զգուշավորություն է ցուցաբերում, քանի որ LNG փոխադրող գազատար նավերն ավելի հազվադեպ և ավելի բարձրարժեք ակտիվներ են, քան նավթային տանկերները, նշել է Rystad Energy-ի վերլուծաբան Մասանորի Օդական։
Քաթարը գրեթե դադարեցրել է LNG-ի առաքումները Հորմուզով այն բանից հետո, երբ հուլիսին հարձակման ենթարկվեցին իր վառելիքը տեղափոխող երկու նավեր։ Մինչ այդ նեղուցով անցնում էր համաշխարհային LNG մատակարարումների մոտ մեկ հինգերորդը։
Մատակարարումների կրճատման հետևանքով Եվրոպայում և Ասիայում LNG-ի գները բարձրացել են մինչև նախապատերազմյան մակարդակներից գրեթե կրկնակի բարձր ցուցանիշներ։ Եթե խափանումները երկարաձգվեն, երկու տարածաշրջանների միջև մրցակցությունը սահմանափակ խմբաքանակների համար կարող է ուժեղանալ՝ հատկապես ձմռան մոտենալուն զուգահեռ։
Քաթարի Ras Laffan համալիրը շարունակում է աշխատել նվազեցված հզորությամբ՝ մարտյան հարձակումից և կանգից հետո, սակայն պահվում է արագ վերագործարկման պատրաստ վիճակում՝ Հորմուզի նեղուցի վերաբացման դեպքում։

Qatar Continues to Limit LNG Supplies Amid Uncertainty in the Hormuz Strait
Qatar has extended the force majeure on liquefied natural gas (LNG) supplies for European and Asian buyers for another month, as uncertainty surrounding the full restoration of shipping through the Hormuz Strait continues to limit energy flows from the Persian Gulf, Bloomberg reports.
QatarEnergy has informed buyers in Pakistan that LNG cargo cancellations will continue until October, while the force majeure on supplies to Bangladesh has also been extended beyond September. Italian Edison SpA has announced that cancellations have been extended until early November.
LNG flows through the Hormuz Strait remain nearly at zero levels, although traffic of oil tankers is increasing. Rystad Energy analyst Masanori Odaka noted that LNG-carrying vessels are rarer and more expensive assets than oil tankers.
Qatar has nearly halted LNG shipments through Hormuz after two of its fuel-carrying vessels were attacked in July. Prior to that, nearly one-fifth of global LNG supplies passed through the strait.
As a result of the supply cuts, LNG prices in Europe and Asia have risen to nearly double pre-war levels. If disruptions continue, competition between the two regions for limited cargoes may intensify, especially with winter approaching.
The Ras Laffan complex in Qatar continues to operate at reduced capacity following the March attack and shutdown but remains in a state of readiness for rapid restart in the event of the reopening of the Hormuz Strait.