Քաթարը շարունակում է սահմանափակել LNG-ի մատակարարումները՝ Հորմուզի նեղուցում անորոշության ֆոնին
Քաթարը ևս մեկ ամսով երկարաձգել է հեղուկացված բնական գազի (LNG) մատակարարումների ֆորս-մաժորը եվրոպացի և ասիացի գնորդների համար, քանի որ Հորմուզի նեղուցով նավագնացության լիարժեք վերականգնման շուրջ անորոշությունը շարունակում է սահմանափակել Պարսից ծոցից էներգակիրների հոսքերը, գրում է Bloomberg-ը։
QatarEnergy-ն Պակիստանի գնորդներին հայտնել է, որ LNG-ի խմբաքանակների չեղարկումները կշարունակվեն մինչև հոկտեմբեր, իսկ Բանգլադեշ մատակարարումների ֆորս-մաժորը ևս երկարաձգվել է սեպտեմբերից այն կողմ։ Իտալական Edison SpA-ն հայտարարել է, որ չեղարկումները երկարաձգվել են մինչև նոյեմբերի սկիզբ։
Հորմուզով LNG-ի հոսքերը շարունակում են մնալ գրեթե զրոյական մակարդակում, թեև նավթային տանկերների երթևեկությունն աճում է։ արը զգուշավորություն է ցուցաբերում, քանի որ LNG փոխադրող գազատար նավերն ավելի հազվադեպ և ավելի բարձրարժեք ակտիվներ են, քան նավթային տանկերները, նշել է Rystad Energy-ի վերլուծաբան Մասանորի Օդական։
Քաթարը գրեթե դադարեցրել է LNG-ի առաքումները Հորմուզով այն բանից հետո, երբ հուլիսին հարձակման ենթարկվեցին իր վառելիքը տեղափոխող երկու նավեր։ Մինչ այդ նեղուցով անցնում էր համաշխարհային LNG մատակարարումների մոտ մեկ հինգերորդը։
Մատակարարումների կրճատման հետևանքով Եվրոպայում և Ասիայում LNG-ի գները բարձրացել են մինչև նախապատերազմյան մակարդակներից գրեթե կրկնակի բարձր ցուցանիշներ։ Եթե խափանումները երկարաձգվեն, երկու տարածաշրջանների միջև մրցակցությունը սահմանափակ խմբաքանակների համար կարող է ուժեղանալ՝ հատկապես ձմռան մոտենալուն զուգահեռ։
Քաթարի Ras Laffan համալիրը շարունակում է աշխատել նվազեցված հզորությամբ՝ մարտյան հարձակումից և կանգից հետո, սակայն պահվում է արագ վերագործարկման պատրաստ վիճակում՝ Հորմուզի նեղուցի վերաբացման դեպքում։

Катар продлил форс-мажор на поставки сжиженного природного газа (СПГ) для европейских и азиатских покупателей на еще один месяц, поскольку неопределенность вокруг полного восстановления судоходства через Ормузский пролив продолжает ограничивать потоки энергетических ресурсов из Персидского залива, сообщает Bloomberg.
QatarEnergy уведомила покупателей в Пакистане, что отмены партий СПГ будут продолжаться до октября, а форс-мажор на поставки в Бангладеш также продлен за пределы сентября. Итальянская Edison SpA сообщила, что отмены продлены до начала ноября.
Потоки СПГ через Ормуз остаются почти на нулевом уровне, хотя трафик нефтяных танкеров увеличивается. Аналитик Rystad Energy Масанори Одака отметил, что судна, перевозящие СПГ, являются более редкими и более дорогими активами, чем нефтяные танкеры.
Катар почти прекратил поставки СПГ через Ормуз после того, как в июле были атакованы два судна, перевозившие его топливо. Ранее через пролив проходила почти пятая часть мировых поставок СПГ.
Из-за сокращения поставок цены на СПГ в Европе и Азии выросли почти в два раза по сравнению с довоенными уровнями. Если сбои продлятся, конкуренция между двумя регионами за ограниченные партии может усилиться, особенно с приближением зимы.
Комплекс Ras Laffan в Катаре продолжает работать с уменьшенной мощностью после мартовской атаки и простоя, но остается в состоянии быстрой перезагрузки в случае открытия Ормузского пролива.