Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինը կասեցրել է Արարատի մարզի Նոր Կյանք գյուղում գործող՝ անհատ ձեռնարկատեր Արման Ղանդիլյանին պատկանող «Ֆրութ Եվա» ապրանքանիշի զովացուցիչ ըմպելիքների արտադրամասի արտադրական գործունեությունը։
Տեսչական ստուգման ընթացքում արտադրամասում հայտնաբերվել են օրենսդրությամբ սահմանված սանիտարահիգիենիկ պահանջների մի շարք խախտումներ։ Մասնավորապես, արտադրական տարածքների նախագծումը, կառուցվածքն ու դասավորվածությունը չեն ապահովել սարքավորումների պատշաճ սպասարկման և վերանորոգման, ինչպես նաև տարածքների մաքրման ու ախտահանման անհրաժեշտ պայմանները։
Չեն կանխարգելվել կենդանիների, կրծողների և միջատների ներթափանցումը, ինչպես նաև չեն բացառվել պարենային հումքի և սննդամթերքի, աղտոտված ու մաքուր գույքի խաչաձև հոսքերը։ Խախտումներ են արձանագրվել նաև հատակների, պատերի, առաստաղների և դռների նկատմամբ սահմանված հիգիենիկ պահանջների պահպանման հարցում։
Սննդամթերքի հետ անմիջական շփման մեջ գտնվող սարքավորումները, գործիքները, պարագաներն ու բեռնարկղերը չեն համապատասխանել հիգիենիկ պահանջներին և չեն գտնվել պատշաճ վիճակում։ Բացի այդ, արտադրամասը չի ունեցել անձնակազմի համար նախատեսված սանհանգույց և հանդերձարան։ Տեսչական մարմինը հայտնաբերված խախտումները վերացնելու համար սահմանել է ժամկետ։

Приостановлено производство безалкогольных напитков под брендом «Фрут Ева»
Контрольный орган по безопасности пищевых продуктов приостановил производственную деятельность завода безалкогольных напитков под брендом «Фрут Ева», принадлежащего индивидуальному предпринимателю Арману Гандиляну, расположенного в селе Нор Кянк Араратской области.
В ходе инспекционной проверки на заводе были выявлены многочисленные нарушения санитарных норм, установленных законодательством. В частности, проектирование, конструкция и расположение производственных помещений не обеспечивали надлежащего обслуживания и ремонта оборудования, а также необходимых условий для уборки и дезинфекции помещений.
Не было предотвращено проникновение животных, грызунов и насекомых, а также не исключены перекрестные потоки загрязненных и чистых материалов, пищевых продуктов и сырья. Также были зафиксированы нарушения в отношении соблюдения гигиенических требований к полам, стенам, потолкам и дверям.
Оборудование, инструменты, принадлежности и контейнеры, находящиеся в непосредственном контакте с пищевыми продуктами, не соответствовали гигиеническим требованиям и находились в ненадлежащем состоянии. Кроме того, на заводе не было предусмотрено санитарных узлов и раздевалок для персонала. Контрольный орган установил срок для устранения выявленных нарушений.