Կառավարությունը օգոստոսի 6-ի նիստում հաստատել է խաղային ոլորտի կարգավորման օպերատորի նշանակումը, որը պատասխանատու կլինի խաղային գործունեության վերահսկման համար:
ՊԵԿ նախագահի պաշտոնակատար Էդուարդ Հակոբյանը տեղեկացրել է, որ 2024-ին խաղային գործունեության կարգավորման մասին օրենքում կատարվել են փոփոխություններ, որոնք ներառում են թվային վերահսկողության նոր գործիքակազմի ներդրում:
«Ռենդոմ սիսթեմս ինթերնեյշնլ» ՍՊԸ-ն, որը նման գործունեություն իրականացնում է նաև Վրաստանում, հաղթել է բաց մրցույթում և նշանակվել է որպես կարգավորման օպերատոր:
Հաղթող ընկերությունը պետք է ստեղծի «Խաղերի վերլուծության և մշտադիտարկման համակարգ» ՍՊԸ-ն, որը 15 տարվա պայմանագիր կնքելու է կառավարության հետ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ խաղատնային ոլորտի բոլոր գործառույթները կանցնեն այս օպերատորի պատրաստած պլատֆորմի միջոցով, ինչը կբարձրացնի ոլորտի թափանցիկությունը:

Правительство установило оператора регулирования игорной сферы
Правительство на заседании 6 августа утвердило назначение оператора регулирования игорной сферы, который будет отвечать за контроль за игорной деятельностью.
Исполняющий обязанности председателя ГНС Эдуард Хачатрян сообщил, что в 2024 году в закон о регулировании игорной деятельности были внесены изменения, включая внедрение новых инструментов цифрового контроля.
Компания «Рэндом системс интернешнл», которая также осуществляет такую деятельность в Грузии, выиграла открытый конкурс и была назначена в качестве оператора регулирования.
Выигравшая компания должна создать ООО «Система анализа и мониторинга игр», с которой будет заключен контракт на 15 лет.
Премьер-министр Никол Пашинян отметил, что все функции игорной сферы будут переданы через платформу, подготовленную этим оператором, что повысит прозрачность сектора.