TRIPP նախագծի երթուղու, դրա արժեքի և երկաթուղային ենթակառուցվածքի տեխնիկական բնութագրերի մասին մանրամասն տեղեկություններ դեռևս չեն հրապարակվել, հայտնում է Sputnik Հայաստան՝ հղում անելով Հայաստանի վարչապետի գրասենյակին:
Կառավարությունը նշել է, որ այս ոլորտում աշխատանքները շարունակվում են:
«ԱՄՆ կողմի հետ միասին ուսումնասիրություններ, հաշվարկներ և հետազոտություններ են իրականացվում TRIPP-ի իրականացման վերաբերյալ, այդ թվում՝ երկաթուղային բաղադրիչի շուրջ», - ասված է փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակի պատասխանին:
Գրասենյակը ընդգծել է, որ բարձրացված հարցերի պատասխանները կարող են տրվել միայն ուսումնասիրությունը ավարտելուց հետո:
Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն Վաշինգտոնում հաստատել են Հայաստանի-ԱՄՆ համատեղ աշխատանքի փաստաթուղթը «Միջազգային խաղաղության և繁荣ության համար Թրամփի երթուղու» (TRIPP) ծրագրի շրջանակներում:
Հրապարակված փաստաթուղթը TRIPP-ի իրականացման ընթացակարգը նկարագրում է: Այս շրջանակը չի ստեղծում և չի նախատեսում իրավական պարտավորություններ կամ պարտավորություններ Հայաստանի կամ ԱՄՆ-ի համար:

Детальная информация о маршруте TRIPP в Армении, его стоимости и технических характеристиках железнодорожной инфраструктуры еще не была опубликована, сообщает Sputnik Армения со ссылкой на офис премьер-министра Армении.
Правительство заявило, что работа в этой области продолжается.
«Совместно с американской стороной проводятся исследования, расчеты и разработки по реализации TRIPP, включая железнодорожный компонент», - говорится в ответе офиса заместителя премьер-министра Мхера Григоряна.
Офис подчеркнул, что ответы на поднятые вопросы могут быть предоставлены только после завершения исследования.
Министр иностранных дел Арарат Мирзоян и государственный секретарь США Марко Рубио утвердили в Вашингтоне документ о совместной работе Армении и США в рамках программы «Маршрут международного мира и процветания Трампа» (TRIPP).
Опубликованный документ о реализации TRIPP описывает процедуру запуска инициативы. Этот документ не создает и не предназначен для создания юридических обязательств для Армении или США.