TRIPP նախագծի երթուղու, դրա արժեքի և երկաթուղային ենթակառուցվածքի տեխնիկական բնութագրերի մասին մանրամասն տեղեկություններ դեռևս չեն հրապարակվել, հայտնում է Sputnik Հայաստան՝ հղում անելով Հայաստանի վարչապետի գրասենյակին:
Կառավարությունը նշել է, որ այս ոլորտում աշխատանքները շարունակվում են:
«ԱՄՆ կողմի հետ միասին ուսումնասիրություններ, հաշվարկներ և հետազոտություններ են իրականացվում TRIPP-ի իրականացման վերաբերյալ, այդ թվում՝ երկաթուղային բաղադրիչի շուրջ», - ասված է փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակի պատասխանին:
Գրասենյակը ընդգծել է, որ բարձրացված հարցերի պատասխանները կարող են տրվել միայն ուսումնասիրությունը ավարտելուց հետո:
Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն Վաշինգտոնում հաստատել են Հայաստանի-ԱՄՆ համատեղ աշխատանքի փաստաթուղթը «Միջազգային խաղաղության և繁荣ության համար Թրամփի երթուղու» (TRIPP) ծրագրի շրջանակներում:
Հրապարակված փաստաթուղթը TRIPP-ի իրականացման ընթացակարգը նկարագրում է: Այս շրջանակը չի ստեղծում և չի նախատեսում իրավական պարտավորություններ կամ պարտավորություններ Հայաստանի կամ ԱՄՆ-ի համար:

Detailed information on the TRIPP route in Armenia, its cost and the technical specifications of railway infrastructure has not yet been published, Sputnik Armenia reports, citing the Armenian prime minister’s office.
The government said work in this area has continued.
“Together with the U.S. side, studies, calculations and research on the implementation of TRIPP are currently underway, including on the railway component,” the office of Deputy Prime Minister Mher Grigoryan said in its response.
The office stressed that answers to the questions raised could be provided once the study is finalized.
Foreign Minister Ararat Mirzoyan and U.S. Secretary of State Marco Rubio approved in Washington a document on Armenia-U.S. joint work within the Trump Route for International Peace and Prosperity, or TRIPP, program.
The published document on TRIPP implementation describes the procedure for launching the initiative. The framework does not create, and is not intended to create, legal commitments or obligations for Armenia or the U.S.