Հայաստանի կառավարությունը նախատեսում է բարելավել խմելու ջրամատակարարման համակարգը՝ «ոլորտում միջազգային մեծ փորձով և բարձր հեղինակությամբ կազմակերպության հետ երկարաժամկետ նոր պայմանագրի հաստատմամբ», ասված է նոր կառավարության ծրագրում, որը շուտով կուղարկվի խորհրդարան։
Ներկայում Հայաստանի ջրամատակարարման ցանցի օպերատորը ֆրանսիական Veolia ընկերությունն է, որի հետ ՀՀ government's պայմանագիրն ավարտվում է 2031թվականին։
Կառավարությունը, ըստ առաջիկա հինգ տարիների ծրագրի, նախատեսում է բարելավել ջրի որակը և ջրամատակարարման միջին տևողությունը. կառուցել «Սոլակ-Արզական-Երևան» ջրամատակարարման համակարգը, ուսումնասիրել և ներգրավել նոր ջրաղբյուրներ:
«Կապիտալ հիմնանորոգվելու են խմելու ջրամատակարարման առավել վթարային համակարգերը և բաշխիչ ցանցերը, կառուցվելու և վերակառուցվելու են ջրամատակարարման այլ համակարգեր, ինչի արդյունքում 2025 թվականի նկատմամբ ջրակորուստները կրճատվելու են առնվազն 50 մլն խմ–ով», -նշված է գործադիրի ներկայացրած ծրագրում։
Ըստ դրա՝ ներդրվելու են ջրի օգտագործման տարբերակված սակագներ՝ այդ թվում՝ նպաստելով տեխնիկական նպատակներով խմելու ջրի օգտագործման սահմանափակմանը և տնտեսական ու այլ գործունեության համար խմելու ջրին այլընտրանքային լուծումների կիրառությանը:

The Armenian government plans to improve the drinking water supply system by establishing a long-term new contract with an organization that has significant international experience and high reputation, as stated in the new government program that will soon be sent to parliament.
Currently, the operator of Armenia's water supply network is the French company Veolia, with which the Armenian government's contract expires in 2031.
According to the upcoming five-year plan, the government intends to improve water quality and the average duration of water supply; to build the "Solak-Arzakan-Yerevan" water supply system, and to explore and attract new water sources.
"Capital repairs will be made to the most emergency drinking water supply systems and distribution networks, and other water supply systems will be built and reconstructed, resulting in a reduction of water losses by at least 50 million cubic meters by 2025," the executive's plan states.
According to it, differentiated tariffs for water usage will be introduced, including measures to limit the use of drinking water for technical purposes and the application of alternative solutions for drinking water in economic and other activities.