Հայաստանի կառավարությունը նախատեսում է բարելավել խմելու ջրամատակարարման համակարգը՝ «ոլորտում միջազգային մեծ փորձով և բարձր հեղինակությամբ կազմակերպության հետ երկարաժամկետ նոր պայմանագրի հաստատմամբ», ասված է նոր կառավարության ծրագրում, որը շուտով կուղարկվի խորհրդարան։
Ներկայում Հայաստանի ջրամատակարարման ցանցի օպերատորը ֆրանսիական Veolia ընկերությունն է, որի հետ ՀՀ government's պայմանագիրն ավարտվում է 2031թվականին։
Կառավարությունը, ըստ առաջիկա հինգ տարիների ծրագրի, նախատեսում է բարելավել ջրի որակը և ջրամատակարարման միջին տևողությունը. կառուցել «Սոլակ-Արզական-Երևան» ջրամատակարարման համակարգը, ուսումնասիրել և ներգրավել նոր ջրաղբյուրներ:
«Կապիտալ հիմնանորոգվելու են խմելու ջրամատակարարման առավել վթարային համակարգերը և բաշխիչ ցանցերը, կառուցվելու և վերակառուցվելու են ջրամատակարարման այլ համակարգեր, ինչի արդյունքում 2025 թվականի նկատմամբ ջրակորուստները կրճատվելու են առնվազն 50 մլն խմ–ով», -նշված է գործադիրի ներկայացրած ծրագրում։
Ըստ դրա՝ ներդրվելու են ջրի օգտագործման տարբերակված սակագներ՝ այդ թվում՝ նպաստելով տեխնիկական նպատակներով խմելու ջրի օգտագործման սահմանափակմանը և տնտեսական ու այլ գործունեության համար խմելու ջրին այլընտրանքային լուծումների կիրառությանը:

Правительство Армении планирует улучшить систему водоснабжения, заключив долгосрочный новый контракт с организацией, обладающей большим международным опытом и высокой репутацией, как указано в новом правительственном плане, который вскоре будет направлен в парламент.
В настоящее время оператором системы водоснабжения Армении является французская компания Veolia, с которой контракт правительства Армении истекает в 2031 году.
Согласно плану на ближайшие пять лет, правительство намерено улучшить качество воды и среднюю продолжительность водоснабжения, построить систему водоснабжения «Солак-Арзакан-Ереван», исследовать и привлечь новые источники воды.
«Капитально будут отремонтированы наиболее аварийные системы водоснабжения и распределительные сети, будут построены и реконструированы другие системы водоснабжения, в результате чего к 2025 году потери воды сократятся как минимум на 50 миллионов кубометров», - говорится в представленном правительством плане.
Согласно этому плану, будут введены дифференцированные тарифы на использование воды, в том числе способствующие ограничению использования питьевой воды для технических целей и применению альтернативных решений для питьевой воды в экономической и другой деятельности.