Կարապետ Պողոսյանին առնչվող քրեական վարույթը հանձնվել է դատարան
Դատախազը 2026 թվականի օգոստոսի 14-ին հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ Հակակոռուպցիոն դատարան է հանձնել ընտրակաշառք տալու և ստանալու համար մեղադրվող 14 անձի վերաբերյալ քրեական վարույթի նյութերը:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունից հայտնում են, որ քրեական վարույթով պարզվել է՝ ՀՀ Ազգային ժողովի 2026 թվականի հունիսի 7-ի ընտրությունների մասնակից «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքի համակիր, նույն դաշինքի անունից հանդես եկող Կ. Պ.-ն, նախնական համաձայնության գալով վերոնշյալ դաշինքի այլ համակիրների, այդ թվում՝ Հ. Ս.-ի և Լ. Վ.-ի հետ, նպատակադրվել է Շիրակի մարզի Գյումրի համայնքի ընտրատեղամասերի ընտրական հանձնաժողովների կազմում ներգրավելու եղանակով որպես քողարկված վարձատրություն, ընտրակաշառք տալ ընտրողներին:
«Մասնավորապես Կ. Պ.-ն, Հ. Ս.-ն և Լ. Վ.-ն առաջարկել են 2026 թվականի հունիսի 7-ին կայանալիք ընտրություններին մասնակցելու և նշված դաշինքի օգտին քվեարկելու, ինչպես նաև իրենց մերձավորների՝ ընտրություններին մասնակցելը և նույն կուսակցությունների դաշինքի օգտին քվեարկելն ապահովելու պայմանով կազմակերպել համապատասխան տեղամասային ընտրական հանձնաժողովներում Մ. Գ.-ի, Ար. Գ.-ի, Կ. Գ.-ի, Ա. Գ.-ի, Վ. Ն.-ի, Մ. Ն.-ի, Գ. Ա.-ի, Լ. Հ.-ի, Ռ. Ա.-ի, Ս. Ե.-ի և Մ. Գ.-ի ընդգրկումը:
Մ. Գ.-ն, Ար. Գ.-ն, Կ. Գ.-ն, Ա. Գ.-ն, Վ. Ն.-ն, Մ. Ն.-ն, Գ. Ա.-ն, Լ. Հ.-ն, Ռ. Ա.-ն, Ս. Ե.-ն և Մ. Գ.-ն ընդունել են ընտրակաշառք տալու առաջարկը:
2026 թվականի հունիսի 6-ին Լ. Վ.-ն, նախապես ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, վերոնշյալ անձանցից յուրաքանչյուրին փոխանցել է 30 հազար դրամ ընտրակաշառք։
Նախաքննության ընթացքում 14 անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում. 3 անձի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 219-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 9 անձի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 218-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 2 անձի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 218-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Դատախազը 2026 թվականի օգոստոսի 14-ին քրեական վարույթի նյութերը՝ հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, հանձնել է Հակակոռուպցիոն դատարան»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ծանուցում. հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ Քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով՝ դատարանի՝ օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

Criminal case related to Karapet Poghosyan has been submitted to court
The prosecutor submitted the materials of the criminal case against 14 individuals accused of bribery to the Anti-Corruption Court on August 14, 2026:
The Office of the Prosecutor General reports that it has been established that K. P., a supporter of the "Strong Armenia" party alliance participating in the National Assembly elections on June 7, 2026, in agreement with other supporters of the alliance, including H. S. and L. V., aimed to give bribes to voters disguised as hidden rewards by involving them in the composition of the electoral commissions in the Gyumri community of the Shirak region.
"Specifically, K. P., H. S., and L. V. offered to participate in the elections on June 7, 2026, and vote for the mentioned alliance, as well as ensure the participation of their relatives in the elections and voting for the same parties by organizing the inclusion of M. G., A. G., K. G., V. N., M. N., G. A., L. H., R. A., S. E., and M. G. in the respective precinct electoral commissions.
M. G., A. G., K. G., V. N., M. N., G. A., L. H., R. A., S. E., and M. G. accepted the offer to give bribes.
On June 6, 2026, L. V., in accordance with the previously reached agreement, transferred 30,000 drams in bribes to each of the mentioned individuals.
During the preliminary investigation, public criminal prosecution was initiated against 14 individuals: 3 individuals under part 2 of Article 219 of the Criminal Code, 9 individuals under part 2 of Article 218 of the Criminal Code, and 2 individuals under part 1 of Article 218 of the Criminal Code.
The prosecutor submitted the materials of the criminal case with the approved indictment to the Anti-Corruption Court on August 14, 2026," the statement said.
Notice. A person accused of a crime is presumed innocent until proven guilty in accordance with the procedure established by the Criminal Procedure Code by a court ruling that has entered into legal force.