Կարապետ Պողոսյանին առնչվող քրեական վարույթը հանձնվել է դատարան
Դատախազը 2026 թվականի օգոստոսի 14-ին հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ Հակակոռուպցիոն դատարան է հանձնել ընտրակաշառք տալու և ստանալու համար մեղադրվող 14 անձի վերաբերյալ քրեական վարույթի նյութերը:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունից հայտնում են, որ քրեական վարույթով պարզվել է՝ ՀՀ Ազգային ժողովի 2026 թվականի հունիսի 7-ի ընտրությունների մասնակից «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքի համակիր, նույն դաշինքի անունից հանդես եկող Կ. Պ.-ն, նախնական համաձայնության գալով վերոնշյալ դաշինքի այլ համակիրների, այդ թվում՝ Հ. Ս.-ի և Լ. Վ.-ի հետ, նպատակադրվել է Շիրակի մարզի Գյումրի համայնքի ընտրատեղամասերի ընտրական հանձնաժողովների կազմում ներգրավելու եղանակով որպես քողարկված վարձատրություն, ընտրակաշառք տալ ընտրողներին:
«Մասնավորապես Կ. Պ.-ն, Հ. Ս.-ն և Լ. Վ.-ն առաջարկել են 2026 թվականի հունիսի 7-ին կայանալիք ընտրություններին մասնակցելու և նշված դաշինքի օգտին քվեարկելու, ինչպես նաև իրենց մերձավորների՝ ընտրություններին մասնակցելը և նույն կուսակցությունների դաշինքի օգտին քվեարկելն ապահովելու պայմանով կազմակերպել համապատասխան տեղամասային ընտրական հանձնաժողովներում Մ. Գ.-ի, Ար. Գ.-ի, Կ. Գ.-ի, Ա. Գ.-ի, Վ. Ն.-ի, Մ. Ն.-ի, Գ. Ա.-ի, Լ. Հ.-ի, Ռ. Ա.-ի, Ս. Ե.-ի և Մ. Գ.-ի ընդգրկումը:
Մ. Գ.-ն, Ար. Գ.-ն, Կ. Գ.-ն, Ա. Գ.-ն, Վ. Ն.-ն, Մ. Ն.-ն, Գ. Ա.-ն, Լ. Հ.-ն, Ռ. Ա.-ն, Ս. Ե.-ն և Մ. Գ.-ն ընդունել են ընտրակաշառք տալու առաջարկը:
2026 թվականի հունիսի 6-ին Լ. Վ.-ն, նախապես ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, վերոնշյալ անձանցից յուրաքանչյուրին փոխանցել է 30 հազար դրամ ընտրակաշառք։
Նախաքննության ընթացքում 14 անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում. 3 անձի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 219-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 9 անձի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 218-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 2 անձի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 218-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Դատախազը 2026 թվականի օգոստոսի 14-ին քրեական վարույթի նյութերը՝ հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, հանձնել է Հակակոռուպցիոն դատարան»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ծանուցում. հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ Քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով՝ դատարանի՝ օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

Генеральный прокурор 14 августа 2026 года передал в Антикоррупционный суд материалы уголовного дела в отношении 14 лиц, обвиняемых в даче и получении взятки:
По информации Генеральной прокуратуры, в ходе уголовного производства установлено, что сторонник блока партий «Сильный Армения», участвовавший в выборах в Национальное собрание Армении 7 июня 2026 года, К. П., предварительно договорившись с другими сторонниками данного блока, включая Х. С. и Л. В., намеревался дать взятку избирателям, замаскировав ее в виде скрытого вознаграждения, путем вовлечения в состав избирательных комиссий участков в общине Гюмри Ширакской области.
«В частности, К. П., Х. С. и Л. В. предложили участвовать в выборах 7 июня 2026 года и голосовать за указанный блок, а также обеспечить участие своих близких в выборах и голосование за тот же блок, организовав включение М. Г., А. Г., К. Г., В. Н., М. Н., Г. А., Л. Х., Р. А., С. Е. и М. Г. в соответствующие участковые избирательные комиссии.
М. Г., А. Г., К. Г., В. Н., М. Н., Г. А., Л. Х., Р. А., С. Е. и М. Г. согласились на предложение о даче взятки.
6 июня 2026 года Л. В., согласно предварительно достигнутой договоренности, передал каждому из указанных лиц по 30 тысяч драмов в качестве взятки.
В ходе предварительного следствия в отношении 14 лиц было возбуждено уголовное преследование: в отношении 3 лиц по части 2 статьи 219 Уголовного кодекса, в отношении 9 лиц по части 2 статьи 218 Уголовного кодекса и в отношении 2 лиц по части 1 статьи 218 Уголовного кодекса.
Генеральный прокурор 14 августа 2026 года передал материалы уголовного дела с утвержденным обвинительным заключением в Антикоррупционный суд», - говорится в сообщении.
Уведомление. Обвиняемый в преступлении считается невиновным, пока его вина не будет доказана в установленном законом порядке судом с вступившим в законную силу приговором.