Կապիտալիզացիան հուլիսին գերազանցեց 426 միլիարդ դրամը՝ Հայաստանի Ֆոնդային բորսա
ԵՐԵՎԱՆ, 7 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/ Կապիտալիզացիան հուլիսին 2026 թվականին գերազանցեց 426 միլիարդ դրամը, հայտնում են Հայաստանի Ֆոնդային բորսայից (ԱՄԽ):
Հայտարարության համաձայն, բորսայական առևտրի ծավալը կազմել է 207.4 միլիոն դրամ, իսկ բաժնետոմսերի շուրջ 250 գործարք է կնքվել:
Բոնուսներ
Գործադիր բոնուսների աճի ընդհանուր ծավալը հուլիսին գերազանցել է 87.1 միլիարդ դրամ: Երկրորդական շուկայում կատարվել է 70 գործարք, որոնց ընդհանուր ծավալը կազմել է 25.8 միլիարդ դրամ, ինչը 759%-ով գերազանցում է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը:
Հուլիսին կորպորատիվ բոնուսների շուկայում առևտրի ծավալը 118%-ով աճել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, կազմելով 16.5 միլիարդ դրամ:
Հաշվետու ժամանակահատվածում կատարվել է 1798 գործարք 208 կորպորատիվ բոնուսների հետ, որոնք շրջանառվում են բորսայում հուլիսի վերջում:
Ռեպո-գործարքներ
Ռեպո-գործարքների ընդհանուր ծավալը գերազանցել է 32.1 միլիարդ դրամ: Հուլիսին կնքվել է 218 ռեպո-գործարք, ինչը 548%-ով գերազանցում է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը:
Վալյուտային շուկա
Հունիսին AMX-ի վալյուտային շուկայում կատարվել է 779.2 միլիոն դրամի փոխարկում 6 գործարքով: Ամբողջ ամսվա ընթացքում փոխարժեքը տատանվել է 367-367.9 դրամի սահմաններում:
Հայաստանի Ֆոնդային բորսայի մասին
AMX-ն Հայաստանի միակ գործող ֆոնդային բորսան է և երկրի կենտրոնական դեպոզիտարի միակ բաժնետերը: AMX-ի խմբի առաքելությունն է նպաստել Հայաստանում ներդրումային բարենպաստ միջավայրի ձևավորմանը՝ առաջարկելով արդյունավետ լուծումներ և ծառայություններ, այդ թվում՝ արժեթղթերի առևտրի, կլիրինգի, հաշվարկների, ինչպես նաև կենսաթոշակային ակտիվների պահպանման և գրանցման հարցերում:

News | 2026/08/07 07:59
YEREVAN, August 7. /ARKA/. The market capitalization of stocks in July 2026 exceeded 426 billion drams, reported the press service of the Armenian Stock Exchange (AMX).
It was noted that the volume of stock trading in the reporting month amounted to over 207.4 million drams, with 250 transactions concluded.
Bonds
The total volume of government bond auctions on the primary AMX platform in July exceeded 87.1 billion drams. On the secondary market, 70 transactions were made with a volume of over 25.8 billion drams, which exceeds the figure for the same period last year by 759%.
In July, the volume of trading in corporate bonds increased by 118% compared to the same period last year, amounting to over 16.5 billion drams.
During the reporting period, 1,798 transactions were concluded for 208 corporate bonds traded on the exchange at the end of July.
Repo transactions
The total volume of repo transactions exceeded 32.1 billion drams. In July, 218 repo transactions were concluded, which exceeds the figure for the same period last year by 548%.
Currency market
In June, the AMX currency platform conducted a conversion of US dollars amounting to over 779.2 million drams across 6 transactions. Throughout the month, the exchange rate fluctuated between 367 and 367.9 drams.
About the Armenian Stock Exchange
AMX is the only operating stock exchange in Armenia and the sole shareholder of the country's central depository. The mission of the AMX group is to promote the formation of a favorable investment environment in Armenia by providing effective solutions and services, including securities trading, clearing, settlements, as well as the storage and maintenance of pension system assets.