Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատը պարտվել է ԲԸՏՄ-ի դեմ դատական վեճերից մեկը
Վարչական դատարանը մերժել է «Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատ» ՓԲԸ-ի հայցն ընդդեմ Բնապահպանության եւ ընդերքի տեսչական մարմնի (ԲԸՏՄ): Սա ԲԸՏՄ-ի դեմ հանքարդյունահանող ընկերության դատական հայցերից մեկն է, մյուսը դեռ քննվում է:
Հիշեցնենք, որ «Հետքի» հարցման հիման վրա ԲԸՏՄ-ն Կապանի ԼՀԿ-ում ստուգում էր սկսել 2024 թ․ օգոստոսին։ Ստուգման նպատակն էր պարզել կոմբինատի կողմից Շահումյանի ոսկի-բազմամետաղային հանքավայրը բաց եղանակով շահագործելու թույլտվության առկայությունը եւ գործունեության համապատասխանությունը բնապահպանական եւ ընդերքօգտագործման ոլորտը կարգավորող օրենսդրության պահանջներին։
Այդուհանդերձ, «Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատ» ՓԲԸ-ն պնդում է, որ Շահումյանի ոսկի-բազմամետաղային հանքավայրից բաց եղանակով հանքարդյունահանում չի իրականացրել (հետեւաբար, դրա թույլտվության կարիք էլ չկար):
Ըստ ԼՀԿ-ի՝ դեռեւս 1990-ականներին Շահումյանի հանքի փակ եղանակով շահագործման հետեւանքով ձեւավորվել են ստորգետնյա դատարկություններ, որոնք բավականին մոտ են եղել երկրի մակերեւույթին, ու հետագայում տեղի են ունեցել փլուզումներ, ինչպես նաեւ ձեւավորվել են գոտիներ, որտեղ փլուզման բարձր ռիսկ կա: «Ընկերությունը, ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով, իրականացնում է համապատասխան պետական լիազոր մարմինների հետ համաձայնեցված միջոցառումներ՝ փլուզված հատվածներում լանդշաֆտի վերականգնման եւ ռեկուլտիվացման, փլուզումային ռիսկի գոտիներում փլուզումների կանխարգելման ուղղությամբ»,- դեռ 2024-ի ամռանը «Հետքին» հայտնել էին ԼՀԿ-ից։
Չնայած ԼՀԿ-ի հավաստիացումներին՝ ԲԸՏՄ-ն ստուգման արդյունքում պարզել էր, որ հանքարդյունահանողի կողմից ապօրինի արդյունահանվել է 2895 տոննա հանքաքար, որը պարունակել է 13,5 կգ ոսկի, 251 կգ արծաթ, 23 տոննա պղինձ, 153 տոննա ցինկ եւ 18 տոննա կապար։ Արձանագրվել է նաեւ, որ ԼՀԿ-ն, առանց մթնոլորտային օդ արտանետումների թույլտվության, արտանետել է 12,65 տոննա անօրգանական փոշի։
2024 թ. դեկտեմբերի 26-ին ԲԸՏՄ-ն ստուգման նյութերն ուղարկել էր Քննչական կոմիտե՝ հետագա ընթացքն ապահովելու համար։ 2025-ի հունվարի 15-ին ՔԿ-ում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
ԲԸՏՄ-ի ստուգումից հետո՝ 2024-ի դեկտեմբերի 26-ին, ԼՀԿ-ն երկու հայց է ներկայացրել Վարչական դատարան՝ ընդդեմ ԲԸՏՄ-ի:
ԼՀԿ-ի հայցերից մեկը մերժվել է. ընկերությունը բողոքարկել է վճիռը
Դրանցից մեկով, որն ընկերությունը ներկայացրել է դեկտեմբերի 13-ին, խնդրել էր ճանաչել ստուգում իրականացնելու իրավահարաբերության բացակայությունը:
Դատարանը գտել է, որ պատասխանող վարչական մարմնի գործողությունները բխել են բնապահպանական վերահսկողության նպատակներից եւ ուղղված են եղել հանրային շահի պաշտպանությանը, մասնավորապես՝ շրջակա միջավայրի անվտանգության ապահովմանը եւ բնական ռեսուրսների օգտագործման օրինականության ստուգմանը։
Այսպիսով՝ դատավոր Լիլիթ Սադոյանը եզրահանգել է, որ ստուգում իրականացնելու իրավահարաբերության բացակայությունը ճանաչելու համար հիմքեր չկան եւ 2026 թ. ապրիլի 20-ին մերժել է «Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատ» ՓԲԸ-ի հայցը Բնապահպանության եւ ընդերքի տեսչական մարմնի դեմ:
ԼՀԿ-ն վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել: Վերաքննիչ վարչական դատարանը օգոստոսի 3-ին բողոքը վարույթ է ընդունել եւ որոշել այն քննել գրավոր ընթացակարգով:

The Administrative Court has rejected the claim of the Kapan Mining and Processing Plant (MPP) against the Environmental and Mining Inspectorate (EMI). This is one of the lawsuits against EMI, another is still under consideration.
Recall that based on a request from Hetq, EMI began an inspection at the Kapan MPP in August 2024. The purpose of the inspection was to determine the existence of a permit for open-pit mining at the Shahumyan gold-multimetallic deposit and the compliance of the company’s activities with the requirements of environmental and mining legislation.
However, the Kapan MPP claims that it has not conducted open-pit mining at the Shahumyan gold-multimetallic deposit (and therefore did not need a permit):
According to the MPP, underground voids were formed as a result of closed mining at the Shahumyan deposit back in the 1990s, which were quite close to the earth's surface, and subsequently, collapses occurred, as well as zones with a high risk of collapse were formed. “The company, in accordance with the established procedure of Armenian legislation, is carrying out agreed measures with the relevant state authorities for the restoration of the landscape and reclamation of collapsed areas, as well as for the prevention of collapses in collapse-risk zones,” the MPP had informed Hetq back in the summer of 2024.
Despite the MPP's assurances, EMI found during the inspection that the mining company had illegally extracted 2895 tons of ore, which contained 13.5 kg of gold, 251 kg of silver, 23 tons of copper, 153 tons of zinc, and 18 tons of lead. It was also recorded that the MPP had emitted 12.65 tons of inorganic dust without a permit for atmospheric emissions.
On December 26, 2024, EMI sent the inspection materials to the Investigative Committee for further proceedings. On January 15, 2025, a criminal case was initiated in the Investigative Committee:
After EMI's inspection in December 2024, the MPP filed two lawsuits against EMI in the Administrative Court:
One of the MPP's lawsuits was rejected; the company appealed the decision
One of them, filed by the company on December 13, requested to recognize the absence of legal grounds for conducting the inspection.
The court found that the actions of the responsible administrative body were aimed at protecting public interests, in particular, ensuring environmental safety and verifying the legality of the use of natural resources.
Thus, Judge Lilit Sadoyan concluded that there are no grounds for recognizing the absence of legal grounds for conducting the inspection, and on April 20, 2026, rejected the claim of the Kapan MPP against the Environmental and Mining Inspectorate.
The MPP has filed an appeal. The Appellate Administrative Court accepted the appeal for consideration on August 3 and decided to examine it in written proceedings: