Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատը պարտվել է ԲԸՏՄ-ի դեմ դատական վեճերից մեկը
Վարչական դատարանը մերժել է «Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատ» ՓԲԸ-ի հայցն ընդդեմ Բնապահպանության եւ ընդերքի տեսչական մարմնի (ԲԸՏՄ): Սա ԲԸՏՄ-ի դեմ հանքարդյունահանող ընկերության դատական հայցերից մեկն է, մյուսը դեռ քննվում է:
Հիշեցնենք, որ «Հետքի» հարցման հիման վրա ԲԸՏՄ-ն Կապանի ԼՀԿ-ում ստուգում էր սկսել 2024 թ․ օգոստոսին։ Ստուգման նպատակն էր պարզել կոմբինատի կողմից Շահումյանի ոսկի-բազմամետաղային հանքավայրը բաց եղանակով շահագործելու թույլտվության առկայությունը եւ գործունեության համապատասխանությունը բնապահպանական եւ ընդերքօգտագործման ոլորտը կարգավորող օրենսդրության պահանջներին։
Այդուհանդերձ, «Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատ» ՓԲԸ-ն պնդում է, որ Շահումյանի ոսկի-բազմամետաղային հանքավայրից բաց եղանակով հանքարդյունահանում չի իրականացրել (հետեւաբար, դրա թույլտվության կարիք էլ չկար):
Ըստ ԼՀԿ-ի՝ դեռեւս 1990-ականներին Շահումյանի հանքի փակ եղանակով շահագործման հետեւանքով ձեւավորվել են ստորգետնյա դատարկություններ, որոնք բավականին մոտ են եղել երկրի մակերեւույթին, ու հետագայում տեղի են ունեցել փլուզումներ, ինչպես նաեւ ձեւավորվել են գոտիներ, որտեղ փլուզման բարձր ռիսկ կա: «Ընկերությունը, ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով, իրականացնում է համապատասխան պետական լիազոր մարմինների հետ համաձայնեցված միջոցառումներ՝ փլուզված հատվածներում լանդշաֆտի վերականգնման եւ ռեկուլտիվացման, փլուզումային ռիսկի գոտիներում փլուզումների կանխարգելման ուղղությամբ»,- դեռ 2024-ի ամռանը «Հետքին» հայտնել էին ԼՀԿ-ից։
Չնայած ԼՀԿ-ի հավաստիացումներին՝ ԲԸՏՄ-ն ստուգման արդյունքում պարզել էր, որ հանքարդյունահանողի կողմից ապօրինի արդյունահանվել է 2895 տոննա հանքաքար, որը պարունակել է 13,5 կգ ոսկի, 251 կգ արծաթ, 23 տոննա պղինձ, 153 տոննա ցինկ եւ 18 տոննա կապար։ Արձանագրվել է նաեւ, որ ԼՀԿ-ն, առանց մթնոլորտային օդ արտանետումների թույլտվության, արտանետել է 12,65 տոննա անօրգանական փոշի։
2024 թ. դեկտեմբերի 26-ին ԲԸՏՄ-ն ստուգման նյութերն ուղարկել էր Քննչական կոմիտե՝ հետագա ընթացքն ապահովելու համար։ 2025-ի հունվարի 15-ին ՔԿ-ում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
ԲԸՏՄ-ի ստուգումից հետո՝ 2024-ի դեկտեմբերի 26-ին, ԼՀԿ-ն երկու հայց է ներկայացրել Վարչական դատարան՝ ընդդեմ ԲԸՏՄ-ի:
ԼՀԿ-ի հայցերից մեկը մերժվել է. ընկերությունը բողոքարկել է վճիռը
Դրանցից մեկով, որն ընկերությունը ներկայացրել է դեկտեմբերի 13-ին, խնդրել էր ճանաչել ստուգում իրականացնելու իրավահարաբերության բացակայությունը:
Դատարանը գտել է, որ պատասխանող վարչական մարմնի գործողությունները բխել են բնապահպանական վերահսկողության նպատակներից եւ ուղղված են եղել հանրային շահի պաշտպանությանը, մասնավորապես՝ շրջակա միջավայրի անվտանգության ապահովմանը եւ բնական ռեսուրսների օգտագործման օրինականության ստուգմանը։
Այսպիսով՝ դատավոր Լիլիթ Սադոյանը եզրահանգել է, որ ստուգում իրականացնելու իրավահարաբերության բացակայությունը ճանաչելու համար հիմքեր չկան եւ 2026 թ. ապրիլի 20-ին մերժել է «Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատ» ՓԲԸ-ի հայցը Բնապահպանության եւ ընդերքի տեսչական մարմնի դեմ:
ԼՀԿ-ն վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել: Վերաքննիչ վարչական դատարանը օգոստոսի 3-ին բողոքը վարույթ է ընդունել եւ որոշել այն քննել գրավոր ընթացակարգով:

Капанский горнообогатительный комбинат проиграл один из судебных споров против БЭТМ
Административный суд отклонил иск «Капанского горнообогатительного комбината» против Инспекции охраны природы и недр (ИОН). Это один из судебных исков против ИОН, другой все еще рассматривается.
Напоминаем, что по запросу «Хета» ИОН начала проверку в Капанском ГМК в августе 2024 года. Целью проверки было выяснить наличие разрешения на открытое использование золото-многометаллического месторождения Шахумяна и соответствие деятельности требованиям законодательства в области охраны окружающей среды и недропользования.
Тем не менее, «Капанский горнообогатительный комбинат» утверждает, что открытое горное дело на месторождении Шахумяна не проводилось (следовательно, разрешение на это не требовалось):
По данным ГМК, еще в 1990-х годах в результате закрытого использования шахты Шахумяна образовались подземные пустоты, которые находились довольно близко к поверхности земли, и впоследствии произошли обрушения, а также образовались зоны с высоким риском обрушения. «Компания в соответствии с установленным законодательством Армении проводит согласованные мероприятия с соответствующими государственными органами по восстановлению ландшафта и рекультивации обрушившихся участков, а также по предотвращению обрушений в зонах обрушения», - сообщили «Хету» из ГМК еще летом 2024 года.
Несмотря на заверения ГМК, ИОН в результате проверки установила, что горнодобывающая компания незаконно добыла 2895 тонн руды, содержащей 13,5 кг золота, 251 кг серебра, 23 тонны меди, 153 тонны цинка и 18 тонн свинца. Также было зафиксировано, что ГМК без разрешения на выбросы в атмосферу выбросила 12,65 тонны неорганической пыли.
26 декабря 2024 года ИОН направила материалы проверки в Следственный комитет для дальнейшего разбирательства. 15 января 2025 года в СК было возбуждено уголовное дело:
После проверки ИОН в декабре 2024 года ГМК подала два иска в Административный суд против ИОН:
Один из исков ГМК был отклонен, компания обжаловала решение
Один из них, поданный компанией 13 декабря, просил признать отсутствие правовых оснований для проведения проверки.
Суд установил, что действия ответственного административного органа были направлены на защиту общественных интересов, в частности, на обеспечение безопасности окружающей среды и проверку законности использования природных ресурсов.
Таким образом, судья Лилит Садоян пришла к выводу, что нет оснований для признания отсутствия правовых оснований для проведения проверки, и 20 апреля 2026 года отклонила иск «Капанского горнообогатительного комбината» против Инспекции охраны природы и недр.
ГМК подала апелляционную жалобу. Апелляционный административный суд 3 августа принял жалобу к производству и решил рассмотреть ее в письменном порядке: