Կանադայի դոլարը նվազել է մի շարք հիմնական արժույթների նկատմամբ, երբ ԱՄՆ-ը 50% մաքսատուրք է սահմանել մոտ 20 միլիարդ դոլարի իրացվող ապրանքների վրա: «Որպես ավելի փոքր և բաց տնտեսություն, Կանադան ավելի շատ կորուստներ կունենա այս իրավիճակում», - նշել են ING-ի ռազմավարները:
Կանադայի վարչապետ Մարկ Քարնին հայտարարել է, որ Վաշինգտոնը «շատ է պահանջել» և չի պատրաստվում «զիջել Կանադայի ինքնիշխանությունը կամ undermine մեր հիմնական արդյունաբերությունները»:
Մաքսատուրքերը կգործեն սեպտեմբերի 8-ից, և Քարնին խոստացել է պատասխանել «դոլարով մեկ»՝ թիրախավորելով այնպիսի ոլորտներ, ինչպիսիք են պողպատը, կաթնամթերքը, գյուղատնտեսական սարքավորումները, թուղթը և էլեկտրոնիկան:
Մաքսատուրքերը միայն 5% են կազմում Կանադայի ԱՄՆ արտահանման ապրանքներից, ինչը նշանակում է, որ «այս իրավիճակը չի լինի հարված, բայց շատ անհատական ընկերությունների համար դա կործանարար կլինի», - նշել է ING-ի գլխավոր միջազգային տնտեսագետը:

Canadian dollar slides as Ottawa and Washington head for all-out trade war
The Canadian dollar fell against a slew of major currencies after the U.S. imposed 50% tariffs on around $20 billion worth of imports. "As a smaller, more open economy, Canada has more to lose from this," strategists at ING said.
Canadian Prime Minister Mark Carney stated that Washington had "asked too much" and he was not prepared to "compromise Canada's sovereignty or undermine our key industries."
The tariffs will take effect on September 8, and Carney promised to retaliate "dollar for dollar" targeting sectors such as steel, dairy, agricultural equipment, paper, and electronics.
The tariffs only apply to 5% of Canada's goods exports to the U.S., meaning "it isn't a hammer blow, but for many individual companies it will be devastating," ING's chief international economist said.