Կանադայի դոլարը նվազել է մի շարք հիմնական արժույթների նկատմամբ, երբ ԱՄՆ-ը 50% մաքսատուրք է սահմանել մոտ 20 միլիարդ դոլարի իրացվող ապրանքների վրա: «Որպես ավելի փոքր և բաց տնտեսություն, Կանադան ավելի շատ կորուստներ կունենա այս իրավիճակում», - նշել են ING-ի ռազմավարները:
Կանադայի վարչապետ Մարկ Քարնին հայտարարել է, որ Վաշինգտոնը «շատ է պահանջել» և չի պատրաստվում «զիջել Կանադայի ինքնիշխանությունը կամ undermine մեր հիմնական արդյունաբերությունները»:
Մաքսատուրքերը կգործեն սեպտեմբերի 8-ից, և Քարնին խոստացել է պատասխանել «դոլարով մեկ»՝ թիրախավորելով այնպիսի ոլորտներ, ինչպիսիք են պողպատը, կաթնամթերքը, գյուղատնտեսական սարքավորումները, թուղթը և էլեկտրոնիկան:
Մաքսատուրքերը միայն 5% են կազմում Կանադայի ԱՄՆ արտահանման ապրանքներից, ինչը նշանակում է, որ «այս իրավիճակը չի լինի հարված, բայց շատ անհատական ընկերությունների համար դա կործանարար կլինի», - նշել է ING-ի գլխավոր միջազգային տնտեսագետը:

Канадский доллар упал по отношению к ряду основных валют после того, как США ввели 50% тариф на товары из Канады на сумму около 20 миллиардов долларов. «Как более мелкая и открытая экономика, Канада больше потеряет от этого», - заявили стратеги ING.
Премьер-министр Канады Марк Карни заявил, что Вашингтон «попросил слишком много» и он не готов «компрометировать суверенитет Канады или подрывать наши ключевые отрасли».
Тарифы вступят в силу 8 сентября, и Карни пообещал ответить «доллар за доллар» на такие сектора, как сталь, молочные продукты, сельскохозяйственное оборудование, бумага и электроника.
Тарифы составляют только 5% от экспорта Канады в США, что означает, что «это не будет ударом, но для многих индивидуальных компаний это будет разрушительным», - отметил главный международный экономист ING.