Կանադան երեքշաբթի օրը հայտարարեց, որ սահմանում է հակադարձ տուրքեր ԱՄՆ-ի ապրանքների նկատմամբ, որոնք կազմում են մոտ 20 միլիարդ դոլար:
Օտտավան նշել է, որ նոր տուրքերը համապատասխանում են «դոլարով մեկ» ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից սահմանված 50% ներմուծման տուրքերին, որոնք կիրառվել էին ԱՄՆ-Կանադա առևտրային բանակցությունների ձախողումից հետո:
Նոր տուրքերը ընդգրկում են ավելի քան 700 ԱՄՆ ապրանքներ, այդ թվում՝ կաթնամթերք, ծովամթերք, սարքավորումներ, փայտ և հումք:
Առավել նշանակալից են 50% տուրքերը ամերիկյան պողպատի և ալյումինի վրա, որոնք կրկնապատկում են ներկայիս մակարդակը:
Նոր տուրքերը նախատեսվում է ուժի մեջ մտնել սեպտեմբերի 8-ին:
Կանադան նաև ներկայացրել է լրացուցիչ 7.5 միլիարդ դոլարի փաթեթ, որը նախատեսված է աջակցելու այն բիզնեսներին և աշխատողներին, ովքեր տուժում են ԱՄՆ-ի տուրքերից:
Կանադայի ֆինանսների նախարար Ֆրանսուա-Ֆիլիպ Շամպանը նշել է, որ «երբ ԱՄՆ-ը շատ էր պահանջում և քիչ էր առաջարկում, մենք ընտրություն կատարեցինք: Մենք ընտրեցինք Կանադան»:

Канада вводит ответные тарифы на товары США на сумму около 20 миллиардов долларов
Канада во вторник объявила о введении ответных тарифов на товары из США на сумму около 20 миллиардов долларов.
Оттава заявила, что новые пошлины соответствуют "доллар за долларом" 50% импортным налогам, введенным президентом Дональдом Трампом после срыва торговых переговоров между США и Канадой.
Новые тарифы охватывают более 700 товаров из США и составляют около 20 миллиардов долларов, что соответствует размеру последних импортных налогов на канадское вино, цемент, хоккейные клюшки и другие товары.
Ответные тарифы варьируются от 15% до 50% и нацелены на широкий спектр канадских импортов из США, включая молочные продукты, морепродукты, бытовую технику, древесину и бумажные изделия.
Среди наиболее значительных - 50% тарифы на американскую сталь и алюминий, что удваивает текущую ставку.
Новые тарифы вступят в силу 8 сентября. Канада также представила дополнительный пакет в 7,5 миллиарда долларов для поддержки бизнеса и работников, пострадавших от американских тарифов.
Министр финансов Канады Франсуа-Филипп Шампань на пресс-конференции заявил: "Когда Соединенные Штаты Америки требовали слишком много и предлагали слишком мало, мы сделали выбор. Мы выбрали Канаду".