Կանադան երեքշաբթի օրը հայտարարեց, որ սահմանում է հակադարձ տուրքեր ԱՄՆ-ի ապրանքների նկատմամբ, որոնք կազմում են մոտ 20 միլիարդ դոլար:
Օտտավան նշել է, որ նոր տուրքերը համապատասխանում են «դոլարով մեկ» ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից սահմանված 50% ներմուծման տուրքերին, որոնք կիրառվել էին ԱՄՆ-Կանադա առևտրային բանակցությունների ձախողումից հետո:
Նոր տուրքերը ընդգրկում են ավելի քան 700 ԱՄՆ ապրանքներ, այդ թվում՝ կաթնամթերք, ծովամթերք, սարքավորումներ, փայտ և հումք:
Առավել նշանակալից են 50% տուրքերը ամերիկյան պողպատի և ալյումինի վրա, որոնք կրկնապատկում են ներկայիս մակարդակը:
Նոր տուրքերը նախատեսվում է ուժի մեջ մտնել սեպտեմբերի 8-ին:
Կանադան նաև ներկայացրել է լրացուցիչ 7.5 միլիարդ դոլարի փաթեթ, որը նախատեսված է աջակցելու այն բիզնեսներին և աշխատողներին, ովքեր տուժում են ԱՄՆ-ի տուրքերից:
Կանադայի ֆինանսների նախարար Ֆրանսուա-Ֆիլիպ Շամպանը նշել է, որ «երբ ԱՄՆ-ը շատ էր պահանջում և քիչ էր առաջարկում, մենք ընտրություն կատարեցինք: Մենք ընտրեցինք Կանադան»:

Canada on Tuesday announced retaliatory tariffs against the United States, matching "dollar for dollar" the 50% duties that President Donald Trump imposed over the weekend after a breakdown in trade talks.
Ottawa's new tariffs encompass more than 700 U.S. goods and are worth about $20 billion, mirroring the size of Trump's latest import taxes on Canadian wine, cement, hockey sticks and more.
The counter tariffs range from 15% to 50% and target a wide array of Canadian imports from the U.S., including dairy, seafood, appliances, wood and paper products and clothes.
Among the most significant are 50% tariffs on American steel and aluminum, doubling the current rate. The duties on metals and wood were chosen to respond to previously imposed U.S. tariffs on steel, aluminum, lumber and other products.
The new tariffs are set to take effect Sept. 8. Canada also unveiled an additional $7.5 billion package to support businesses and workers being harmed by the U.S. tariffs.
"When the United States of America asked too much and offered too little, we made a choice. We chose Canada," said Canadian Finance Minister François-Philippe Champagne at a press conference Tuesday morning.