Վաշինգտոնի և Օտտավայի միջև տարաձայնությունների սրման ֆոնին Կանադայի վարչապետ Մարկ Քարնին կմասնակցի Եվրամիության կարևոր քաղաքական միջոցառմանը՝ Եվրահանձնաժողովի նախագահի՝ ԵՄ վիճակի մասին ամենամյա ելույթին:
Եվրահանձնաժողովի՝ ԵՀ նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենին մոտ կանգնած պաշտոնյան Politico-ին հաստատել է, որ Քարնին ընդունել է Ստրասբուրգում նրա՝ ԵՄ վիճակի մասին ելույթին ներկա գտնվելու հրավերը, որի ընթացքում ֆոն դեր Լայենը կներկայացնի միության գործունեության առաջնահերթությունները:
«Ամառային արձակուրդներից առաջ Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահը հրավիրել էր վարչապետ Քարնիին մասնակցելու իր ելույթին (Եվրոպական խորհրդարանում — ԻՖ), ինչը պետք է դառնա ԵՄ-ի և Կանադայի հարաբերությունների սերտության ուժեղ խորհրդանիշ, ինչպես նաև հստակ ցույց տա երկու կողմերի մտադրությունն ու ձգտումը՝ ամրապնդելու մեր գործընկերությունը,— Politico-ին ասել է աղբյուրը։— Այս բարդ ժամանակներում մեր հարաբերությունների ամրապնդումն ամբողջ աշխարհում կենսական նշանակություն ունի»:
Նա նաև հայտնել է, որ Քարնին ֆոն դեր Լայենի ելույթից հետո, հանդես կգա Եվրոպական խորհրդարանում:
Ավելի վաղ, Քարնիի կառավարությունը դուրս էր եկել բանակցություններից ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ նշանակալի առևտրային համաձայնագրի շուրջ, ընդ որում՝ երկու կողմերն էլ միմյանց մեղադրել էին վերջին պահին պայմաններ պարտադրելու մեջ: Վաշինգտոնը մաքսատուրքեր էր սահմանել կանադական արտահանման նկատմամբ, ինչին ի պատասխան Կանադան խիստ մաքսատուրքեր էր սահմանել ամերիկյան պողպատի և ալյումինի նկատմամբ:
«Կանադայի վարչապետը հանդես է գալիս ազատ առևտրին աջակցող ժողովրդավարական երկրների դաշինքի օգտին և ձգտում է Եվրամիության հետ ավելի սերտ հարաբերությունների»,— գրում է Politico-ն:

На фоне нарастания разногласий между Вашингтоном и Оттавой премьер-министр Канады Марк Гарни примет участие в важном политическом мероприятии Европейского Союза — ежегодной речи президента Европейской комиссии о состоянии ЕС.
Официальное лицо, близкое к президенту Европейской комиссии Урсуле фон дер Ляйен, подтвердило Politico, что Гарни принял приглашение присутствовать на его выступлении в Страсбурге, в ходе которого фон дер Ляйен представит приоритеты работы Союза.
«Перед летними каникулами президент Европейской комиссии пригласила премьер-министра Гарни принять участие в своем выступлении (в Европейском парламенте — ИФ), что должно стать сильным символом близости отношений между ЕС и Канадой, а также четко продемонстрировать намерения и стремления обеих сторон укрепить наше партнерство,— сказал источник Politico.— Укрепление наших отношений в это сложное время имеет жизненно важное значение для всего мира».
Он также сообщил, что Гарни выступит в Европейском парламенте после речи фон дер Ляйен.
Ранее правительство Гарни вышло из переговоров с президентом США Дональдом Трампом по значительной торговой сделке, при этом обе стороны обвинили друг друга в навязывании условий в последний момент. Вашингтон ввел пошлины на канадский экспорт, на что Канада ответила введением жестких пошлин на американскую сталь и алюминий.
«Премьер-министр Канады выступает в поддержку альянса демократических стран, поддерживающих свободную торговлю, и стремится к более тесным отношениям с Европейским Союзом»,— пишет Politico.