ԵՄ արտաքին գործերի նախարար Կայա Կալասը հայտարարել է, որ այս աշնանը ԵՄ երկրներին է ներկայացնելու Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների «ամենամասշտաբային» փաթեթը:
«Աշնանը ես կներկայացնեմ պատերազմի սկզբից ի վեր պատժամիջոցների ամենամասշտաբային ցանկը։ Եթե այն ընդունվի, պատժամիջոցների տակ գտնվող անհատների, ընկերությունների և կազմակերպությունների թիվը անմիջապես կաճի մեկ երրորդով», - ասել է Կալլասը:
Նա նաև հույս է հայտնել, որ Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների քաղաքականության վերաբերյալ ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի դիրքորոշումները կմիանան՝ հղում անելով ԱՄՆ Սենատում վերջերս մահացած սենատոր Լինդսի Գրեհեմի կողմից համապատասխան օրինագծի հաստատմանը:
ԵՄ-ն հուլիսին ընդունել է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների վերջին՝ 21-րդ փաթեթը: Նոր պատժամիջոցների փաթեթի ուժի մեջ մտնելուց հետո Ռուսաստանի դեմ ԵՄ-ի սև ցուցակը ընդլայնվել է՝ հասնելով 3100 անհատների և կազմակերպությունների, ինչը ԵՄ պատժամիջոցների պրակտիկայում բոլոր ժամանակների ամենաբարձր ցուցանիշն է:

Каллас. Осенью я представлю самый масштабный список санкций против России
Министр иностранных дел ЕС Кая Каллас заявила, что этой осенью она представит странам ЕС «самый масштабный» пакет санкций против России:
«Осенью я представлю самый масштабный список санкций с начала войны. Если он будет принят, число физических и юридических лиц, попадающих под санкции, немедленно увеличится на одну треть», - сказала Каллас:
Она также выразила надежду, что позиции ЕС и США по политике санкций против России объединятся, ссылаясь на недавнее принятие соответствующего законопроекта, предложенного недавно скончавшимся сенатором Линдси Грэмом в Сенате США:
ЕС в июле принял последний, 21-й пакет санкций против России. После вступления в силу нового пакета санкций черный список ЕС против России расширился до 3100 физических и юридических лиц и организаций, что является самым высоким показателем в практике санкций ЕС за всю историю: