Կալիֆորնիայում դիզելային վառելիքի գինը հասել է $7 մեկ գալոնի
Կալիֆորնիայում դիզելային վառելիքի գինը կրկին հասել է $7 մեկ գալոնի, քանի որ Եվրոպայի և Մերձավոր Արևելքի պատերազմները խաթարում են մատակարարումները:
Ամերիկայի ավտոմոբիլային ասոցիացիայի (AAA) տվյալներով, Կալիֆորնիայում վարորդները մեկ գալոնի համար վճարում են մոտ 30 ցենտ ավելի, քան մեկ ամիս առաջ: Գները աճել են մոտ 37% կամ $1.89 մեկ գալոնի համեմատ անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի հետ:
Դիզելային վառելիքի գինը Կալիֆորնիայում ապրիլի ընթացքում հասել էր ռեկորդային $7.75-ի, երբ Իրանը խոչընդոտեց նավթային տանկերների երթևեկությունը Հորմուզի նեղուցում:
Դիզելային վառելիքը կարևոր դեր է խաղում տնտեսության մեջ, և բարձր գները զգացվելու են սպառողների համար: «Սա բավականին նշանակալի ինֆլացիոն խնդիր է», - ասել է ClearView Energy Partners-ի գործադիր տնօրեն Քևին Բուքը:
Դիզելային վառելիքը օգտագործվում է տրանսպորտում, ջեռուցման վառելիքում, գյուղատնտեսությունում և արդյունաբերական նպատակներով:
Մատակարարման խափանումներ
Դիզելային վառելիքի գները բարձրանում են, քանի որ Ուկրաինայի և Իրանի պատերազմները խաթարել են 28 միլիոն բարել օրական գլոբալ պահանջարկի համար անհրաժեշտ մատակարարումների մոտ 8%-ը:
Ուկրաինական անօդաչու թռչող սարքերի հարձակումները ռուսական ռեֆիներային գործարանների վրա ստիպել են Մոսկվային արգելել մոտ 800,000 բարել դիզելի արտահանում:
Գների նվազումը հնարավոր կլինի միայն այն ժամանակ, երբ վնասված ռեֆիներային գործարանները վերականգնվեն Ռուսաստանում և Մերձավոր Արևելքից ավելի արտահանումներ սկսվեն:

Diesel in California rises to $7 a gallon
Diesel prices in California hit $7 per gallon again as the wars in Eastern Europe and the Middle East knock out refineries, triggering a fuel supply crunch around the world:
Truckers in the Golden State are shelling out about 30 cents more per gallon than they paid a month ago, according to data from AAA. Prices have surged about 37%, or $1.89 per gallon, compared to the same period last year:
Diesel in California hit a record of $7.75 per gallon in April as Iran choked tanker traffic through the Strait of Hormuz:
Diesel fuels the economy, and higher prices will be felt by consumers. "That's a pretty significant inflationary concern," Kevin Book, managing director at ClearView Energy Partners, told CNBC:
Diesel is used in transportation, heating fuel, agriculture, and industrial uses:
Supply outages
Diesel prices are rising as the wars in Ukraine and Iran have disrupted about 8% of the supply needed to meet 28 million barrels per day of global demand:
Ukrainian drone attacks on Russian refineries have forced Moscow to ban diesel exports of around 800,000 bpd:
Prices are unlikely to ease until damaged refineries come back online in Russia and more exports are coming out of the Middle East: