Կալիֆորնիայում դիզելային վառելիքի գինը հասել է $7 մեկ գալոնի
Կալիֆորնիայում դիզելային վառելիքի գինը կրկին հասել է $7 մեկ գալոնի, քանի որ Եվրոպայի և Մերձավոր Արևելքի պատերազմները խաթարում են մատակարարումները:
Ամերիկայի ավտոմոբիլային ասոցիացիայի (AAA) տվյալներով, Կալիֆորնիայում վարորդները մեկ գալոնի համար վճարում են մոտ 30 ցենտ ավելի, քան մեկ ամիս առաջ: Գները աճել են մոտ 37% կամ $1.89 մեկ գալոնի համեմատ անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի հետ:
Դիզելային վառելիքի գինը Կալիֆորնիայում ապրիլի ընթացքում հասել էր ռեկորդային $7.75-ի, երբ Իրանը խոչընդոտեց նավթային տանկերների երթևեկությունը Հորմուզի նեղուցում:
Դիզելային վառելիքը կարևոր դեր է խաղում տնտեսության մեջ, և բարձր գները զգացվելու են սպառողների համար: «Սա բավականին նշանակալի ինֆլացիոն խնդիր է», - ասել է ClearView Energy Partners-ի գործադիր տնօրեն Քևին Բուքը:
Դիզելային վառելիքը օգտագործվում է տրանսպորտում, ջեռուցման վառելիքում, գյուղատնտեսությունում և արդյունաբերական նպատակներով:
Մատակարարման խափանումներ
Դիզելային վառելիքի գները բարձրանում են, քանի որ Ուկրաինայի և Իրանի պատերազմները խաթարել են 28 միլիոն բարել օրական գլոբալ պահանջարկի համար անհրաժեշտ մատակարարումների մոտ 8%-ը:
Ուկրաինական անօդաչու թռչող սարքերի հարձակումները ռուսական ռեֆիներային գործարանների վրա ստիպել են Մոսկվային արգելել մոտ 800,000 բարել դիզելի արտահանում:
Գների նվազումը հնարավոր կլինի միայն այն ժամանակ, երբ վնասված ռեֆիներային գործարանները վերականգնվեն Ռուսաստանում և Մերձավոր Արևելքից ավելի արտահանումներ սկսվեն:

Цена дизельного топлива в Калифорнии достигла $7 за галлон
Цена дизельного топлива в Калифорнии снова достигла $7 за галлон, поскольку войны в Европе и на Ближнем Востоке нарушают поставки:
По данным Американской автомобильной ассоциации (AAA), водители в Калифорнии платят примерно на 30 центов больше за галлон, чем месяц назад. Цены выросли примерно на 37% или $1.89 за галлон по сравнению с тем же периодом прошлого года:
Цена дизельного топлива в Калифорнии достигла рекорда $7.75 в апреле, когда Иран заблокировал движение танкеров через Ормузский пролив:
Дизельное топливо играет важную роль в экономике, и высокие цены будут ощущаться потребителями. "Это довольно значительная инфляционная проблема", - сказал управляющий директор ClearView Energy Partners Кевин Бук:
Дизельное топливо используется в транспорте, в отопительном топливе, в сельском хозяйстве и для промышленных нужд:
Сбои в поставках
Цены на дизельное топливо растут, поскольку войны в Украине и Иране нарушили около 8% поставок, необходимых для удовлетворения глобального спроса в 28 миллионов баррелей в день:
Удары украинских беспилотников по российским нефтеперерабатывающим заводам заставили Москву запретить экспорт около 800,000 баррелей в день:
Снижение цен возможно только тогда, когда поврежденные нефтеперерабатывающие заводы восстановятся в России и начнется больше экспорта из Ближнего Востока: