Տնտեսագետները երկար ժամանակ դիտարկել են կորոնավիրուսի համաճարակի հետևանքների տնտեսությունը որպես «K»-աձև: Սակայն այժմ քննարկումներ են ծավալվում, թե արդյոք տնտեսությունը K-աձև է, թե C կամ E:
«Այսօր’s տնտեսության կառուցվածքը բնութագրվում է ավելի քան պարզապես տերմինաբանությամբ», - ասում է Նոբելյան մրցանակակիր պատմաբան Ջոել Մոկիրը: «Տնտեսության տարբեր խմբերի միջև անհավասարությունը, որը արտացոլվում է K-աձև տնտեսության մեջ, քաղաքականության և տնտեսական քաղաքականության ձևավորման կարևորագույն հարց է»:
Կ-ից C
Արդյունաբերության նախարար Սքոթ Բեսենտը հայտարարել է, որ K-աձև տնտեսությունը անցյալում է: Նա նշել է, որ C-աձև տնտեսություն է ձևավորվում, որտեղ ստորին խավը սկսում է առաջընթաց գրանցել:
Բեսենտը նշել է, որ նվազագույն աշխատավարձերի բարձրացումը և հարկային կրճատումները նպաստում են ստորին խավի բարելավմանը:
Այնուամենայնիվ, K-ով
Սակայն, JPMorgan-ի նախկին գլխավոր տնտեսագետ Անթոնի Չանը նշել է, որ ԱՄՆ-ի Իրանի դեմ պատերազմը կարող է խանգարել այս նոր տեսլականին: Նա նշել է, որ ստորին խավը ավելի շատ գումար է ծախսում էներգիայի վրա, ինչը նրանց ավելի զգայուն է գազի գների բարձրացման նկատմամբ:
«Կ-աձև տնտեսությունը դեռևս գոյություն ունի, քանի դեռ սպառողների վստահությունը ցածր է», - ասում է Չանը:
E-աձևի զարգացում
Այլ տնտեսագետները կարծում են, որ տնտեսությունը E-աձև է դարձել, որտեղ երեք տարբեր խավեր գոյություն ունեն, որոնք չեն շարժվում ավելի մոտ կամ հեռու միմյանցից:

K, C или E? Почему экономисты не могут согласовать форму сегодняшней экономики
Экономисты долгое время рассматривали постпандемическую экономику как «K»-образную. Однако сейчас возникли дебаты о том, существует ли K-образное восстановление или экономика скорее напоминает буквы «C» или «E»:
«Структура сегодняшней экономики характеризуется не только терминологией», - говорит лауреат Нобелевской премии историк экономики Джоэл Мокир. «Неравенство между различными группами экономики, отраженное в K-образной экономике, является важнейшим вопросом для политиков и экономистов».
От K к C
Министр финансов Скотт Бессент заявил, что K-образная экономика осталась в прошлом. Он отметил, что формируется экономика в форме C, где нижний класс начинает получать выгоду:
Бессент указал на повышение минимальных зарплат и налоговые льготы, которые способствуют улучшению положения нижнего класса:
Тем не менее, K
Однако бывший главный экономист JPMorgan Энтони Чан отметил, что война США с Ираном может помешать этой новой точке зрения. Он отметил, что нижний класс тратит больше своих доходов на энергию, что делает их более уязвимыми к росту цен на газ:
«K-образная экономика все еще существует, пока потребительское доверие остается низким», - говорит Чан:
Эволюция в E
Другие экономисты считают, что экономика стала E-образной, где существуют три различных класса, которые не движутся ближе или дальше друг от друга: