Տնտեսագետները երկար ժամանակ դիտարկել են կորոնավիրուսի համաճարակի հետևանքների տնտեսությունը որպես «K»-աձև: Սակայն այժմ քննարկումներ են ծավալվում, թե արդյոք տնտեսությունը K-աձև է, թե C կամ E:
«Այսօր’s տնտեսության կառուցվածքը բնութագրվում է ավելի քան պարզապես տերմինաբանությամբ», - ասում է Նոբելյան մրցանակակիր պատմաբան Ջոել Մոկիրը: «Տնտեսության տարբեր խմբերի միջև անհավասարությունը, որը արտացոլվում է K-աձև տնտեսության մեջ, քաղաքականության և տնտեսական քաղաքականության ձևավորման կարևորագույն հարց է»:
Կ-ից C
Արդյունաբերության նախարար Սքոթ Բեսենտը հայտարարել է, որ K-աձև տնտեսությունը անցյալում է: Նա նշել է, որ C-աձև տնտեսություն է ձևավորվում, որտեղ ստորին խավը սկսում է առաջընթաց գրանցել:
Բեսենտը նշել է, որ նվազագույն աշխատավարձերի բարձրացումը և հարկային կրճատումները նպաստում են ստորին խավի բարելավմանը:
Այնուամենայնիվ, K-ով
Սակայն, JPMorgan-ի նախկին գլխավոր տնտեսագետ Անթոնի Չանը նշել է, որ ԱՄՆ-ի Իրանի դեմ պատերազմը կարող է խանգարել այս նոր տեսլականին: Նա նշել է, որ ստորին խավը ավելի շատ գումար է ծախսում էներգիայի վրա, ինչը նրանց ավելի զգայուն է գազի գների բարձրացման նկատմամբ:
«Կ-աձև տնտեսությունը դեռևս գոյություն ունի, քանի դեռ սպառողների վստահությունը ցածր է», - ասում է Չանը:
E-աձևի զարգացում
Այլ տնտեսագետները կարծում են, որ տնտեսությունը E-աձև է դարձել, որտեղ երեք տարբեր խավեր գոյություն ունեն, որոնք չեն շարժվում ավելի մոտ կամ հեռու միմյանցից:

K, C or E? Why economists can’t agree on the shape of today’s economy
Economists have long viewed the postpandemic economy as "K"-shaped. However, there is now debate over whether the K-shaped recovery still exists or if the economy resembles the letter "C" or "E":
"The structure of today's economy is characterized by more than just terminology," says Nobel Prize-winning economic historian Joel Mokyr. "The divergence among different groups in the economy, expressed in a K-shaped economy, is a key issue for politicians and economic policymakers."
From K to C
Treasury Secretary Scott Bessent has declared that the K-shaped economy is in the rearview mirror. He noted that a C-shaped economy is forming, where the lower class is starting to gain ground:
Bessent cited wage gains among lower earners and larger tax cuts this year as boosting the worst-off:
Still a K
However, JPMorgan's former chief economist Anthony Chan said the U.S. war with Iran complicates this emerging view. He noted that lower-income consumers spend more of their incomes on energy, making them more vulnerable to rising gas prices:
"The K-shaped economy still exists as long as consumer sentiment remains weak," Chan said:
Evolution to E
Others wonder if the economy has evolved into an E-shape, where three distinct classes of Americans are neither moving closer nor further apart: