ԵՐԵՎԱՆ, 20 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. 2029 թվականին նախատեսվում է ընդգրկել Հայաստանի ողջ բնակչությունը բժշկական ապահովագրության համակարգում, հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Այլ հարց է, թե ով կվճարի: Կարևոր է, որ համակարգը իսկապես համընդհանուր լինի», - նշել է Փաշինյանը կառավարության նիստում:
Նրա խոսքով, հանրապետությունում չպետք է մնա մարդ, ով չի ընդգրկվել այդ համակարգում:
Բժշկական ապահովագրության համակարգի մասին
Բժշկական ապահովագրության համակարգը Հայաստանում ներդրվում է 2026 թվականի հունվարի 1-ից երեք տարվա ընթացքում՝ 2026–2028 թվականներին:
2026 թվականից համակարգում ընդգրկվելու են երկու խումբ: Առաջին խմբում կլինեն 200 հազար դրամից 500 հազար դրամ աշխատավարձ ունեցող քաղաքացիները, երկրորդում՝ 18 տարեկանից փոքր անձինք, 18–65 տարեկան հաշմանդամություն ունեցող անձինք (I, II և III խմբեր), 65 տարեկանից բարձր քաղաքացիները, ինչպես նաև սոցիալապես անապահով ընտանիքները, որոնք ունեն 28 և ավելի միավոր: Երկրորդ խմբի համար 100% ծախսերը հոգում է պետությունը:
Երկրորդ փուլում, սկսած 2027 թվականից, համակարգում կմիանան 200 հազար դրամից ցածր աշխատավարձ ունեցող անձինք, իսկ 2028 թվականից՝ մնացած խմբերը, այդ թվում՝ գյուղատնտեսությամբ զբաղվողները և նրանց ընտանիքները:
Բժշկական ապահովագրության փաթեթի հաշվարկված արժեքը կազմում է 129,6 հազար դրամ տարեկան՝ ամսական վճարման հնարավորությամբ: Ապահովագրական փաթեթում ներառված են առավել պահանջված բժշկական ծառայությունները, այդ թվում՝ ամբուլատոր ծառայություններ, ընտանեկան բժիշկների այցելություններ, մասնագիտական խորհրդատվություններ, ինչպես նաև լաբորատոր հետազոտություններ (տարեկան սահմանված ծավալով): Ծառայությունների ցանկը աստիճանաբար կ genişանա և կ уточվի, ներառելով առանձին վիրահատական միջամտություններ, մասնավորապես՝ օֆթալմոլոգիական (կատարակտ), սրտանոթային և այլ:
Բժշկական ապահովագրության համակարգի ներդրմանը պետական բյուջեում 2026 թվականի համար նախատեսված է 127 մլրդ դրամ:

By 2029, the medical insurance system is planned to cover the entire population of Armenia - Pashinyan
News | 2026/08/20 12:35
Pashinyan emphasized that the system must be truly universal
YEREVAN, August 20. /ARKA/. By 2029, it is planned to include the entire population of Armenia in the medical insurance system, said Prime Minister Nikol Pashinyan:
“Another question is who will pay. It is important that the universal health insurance system actually becomes universal,” Pashinyan noted at a government meeting:
According to him, there should not be a person in the republic who is not included in this system:
About the mandatory health insurance system in Armenia
The mandatory health insurance system is being implemented in Armenia starting from January 1, 2026, over a three-year period from 2026 to 2028:
Starting in 2026, two groups will be included in the system. The first group includes citizens with salaries ranging from 200,000 to 500,000 drams, while the second group includes minors under 18, individuals aged 18-65 with disabilities (groups I, II, and III), citizens aged 65 and older, and socially vulnerable families with 28 or more points. For the second group, the state covers 100% of the costs:
In the second phase, starting in 2027, individuals with salaries below 200,000 drams will join the system, and by 2028, the remaining groups, including those engaged in agriculture and their families:
The estimated cost of the health insurance package is 129,600 drams per year, with the option for monthly payments. The insurance package includes the most demanded medical services, including outpatient care, visits to family doctors, consultations with specialists, and laboratory tests (within the established annual volume). The list of services will be gradually expanded and clarified, including specific surgical interventions, particularly ophthalmological (cataract), cardiovascular, and others:
For the implementation of the mandatory health insurance system, 127 billion drams are allocated in the Armenian state budget for 2026: