ԵՐԵՎԱՆ, 20 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. 2029 թվականին նախատեսվում է ընդգրկել Հայաստանի ողջ բնակչությունը բժշկական ապահովագրության համակարգում, հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Այլ հարց է, թե ով կվճարի: Կարևոր է, որ համակարգը իսկապես համընդհանուր լինի», - նշել է Փաշինյանը կառավարության նիստում:
Նրա խոսքով, հանրապետությունում չպետք է մնա մարդ, ով չի ընդգրկվել այդ համակարգում:
Բժշկական ապահովագրության համակարգի մասին
Բժշկական ապահովագրության համակարգը Հայաստանում ներդրվում է 2026 թվականի հունվարի 1-ից երեք տարվա ընթացքում՝ 2026–2028 թվականներին:
2026 թվականից համակարգում ընդգրկվելու են երկու խումբ: Առաջին խմբում կլինեն 200 հազար դրամից 500 հազար դրամ աշխատավարձ ունեցող քաղաքացիները, երկրորդում՝ 18 տարեկանից փոքր անձինք, 18–65 տարեկան հաշմանդամություն ունեցող անձինք (I, II և III խմբեր), 65 տարեկանից բարձր քաղաքացիները, ինչպես նաև սոցիալապես անապահով ընտանիքները, որոնք ունեն 28 և ավելի միավոր: Երկրորդ խմբի համար 100% ծախսերը հոգում է պետությունը:
Երկրորդ փուլում, սկսած 2027 թվականից, համակարգում կմիանան 200 հազար դրամից ցածր աշխատավարձ ունեցող անձինք, իսկ 2028 թվականից՝ մնացած խմբերը, այդ թվում՝ գյուղատնտեսությամբ զբաղվողները և նրանց ընտանիքները:
Բժշկական ապահովագրության փաթեթի հաշվարկված արժեքը կազմում է 129,6 հազար դրամ տարեկան՝ ամսական վճարման հնարավորությամբ: Ապահովագրական փաթեթում ներառված են առավել պահանջված բժշկական ծառայությունները, այդ թվում՝ ամբուլատոր ծառայություններ, ընտանեկան բժիշկների այցելություններ, մասնագիտական խորհրդատվություններ, ինչպես նաև լաբորատոր հետազոտություններ (տարեկան սահմանված ծավալով): Ծառայությունների ցանկը աստիճանաբար կ genişանա և կ уточվի, ներառելով առանձին վիրահատական միջամտություններ, մասնավորապես՝ օֆթալմոլոգիական (կատարակտ), սրտանոթային և այլ:
Բժշկական ապահովագրության համակարգի ներդրմանը պետական բյուջեում 2026 թվականի համար նախատեսված է 127 մլրդ դրամ:

К 2029 году системой медицинского страхования планируется охватить всё население Армении - Пашинян
ЕРЕВАН, 20 августа. /АРКА/. В 2029 году планируется включить все население Армении в систему медицинского страхования, заявил премьер-министр РА Никол Пашинян:
«Другой вопрос в том, кто будет платить. Важно, чтобы система всеобщего медстрахования действительно стала всеобщей», - отметил Пашинян на заседании правительства:
По его словам, в республике не должно остаться человека, который не был включен в эту систему:
О системе обязательного медстрахования в Армении
Система обязательного медицинского страхования внедряется в Армении с 1 января 2026 года в трехлетнем разрезе 2026–2028 гг:
С 2026 года в систему включены две группы. В первую вошли граждане с заработной платой от 200 тыс. драмов до 500 тыс. драмов, во вторую — несовершеннолетние до 18 лет, лица 18–65 лет с инвалидностью (I, II и III групп), граждане в возрасте 65 лет и старше, а также социально необеспеченные семьи, имеющие 28 и более баллов. Для второй группы 100% расходов берёт на себя государство:
На втором этапе, начиная с 2027 года, в систему войдут лица с заработной платой до 200 тыс. драмов, а с 2028 года — остальные группы, включая занятых в сельском хозяйстве и членов их семей:
Расчётная стоимость пакета медицинского страхования составляет 129,6 тыс. драмов в год с возможностью помесячной выплаты. В страховой пакет входят наиболее востребованные медицинские услуги, в том числе амбулаторное обслуживание, визиты к семейному врачу, консультации узких специалистов, а также лабораторные исследования (в установленном объёме в год). Перечень услуг будет поэтапно расширяться и уточняться, включая отдельные хирургические вмешательства, в частности офтальмологические (катаракта), сердечно-сосудистые и другие:
На внедрение системы обязательного медицинского страхования в госбюджете Армении на 2026 год предусмотрено 127 млрд драмов: