JPMorgan-ի փորձագետները գնահատել են ԱՄՆ պարտքային քաղաքականության հետևանքները
ԱՄՆ կառավարության՝ գանձապետական պարտատոմսերի շուկայում ճնշումը կառավարելու քայլերը կարող են ընդամենը հետաձգել խնդիրը՝ համաշխարհային մակարդակով պարտքային գործիքների թողարկման աճի պայմաններում, հաղորդում է CNBC-ն՝ հղում անելով JPMorgan-ի փորձագետներին:
Օրերս, ընկերության գլոբալ հիմնարար հետազոտությունների բաժնի համաղեկավար Ջեյմս Սալիվանը հայտարարել է, որ ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության ռազմավարությունը՝ երկարաժամկետ պարտատոմսերը հետ գնել և միաժամանակ կարճաժամկետ գանձապետական մուրհակներ թողարկել, միայն ժամանակավոր թեթևացում է ապահովում:
Սալիվանն այս մոտեցումը համեմատել է «հիփոթեքը վարկային քարտով վճարելու» հետ՝ նշելով, որ ժամանակի ընթացքում անհամապատասխանությունն ավելի ակնհայտ կդառնա: Նրա խոսքով՝ միջամտությունը չի լուծում հիմնական խնդիրը՝ պետական և կորպորատիվ պարտքի աճող ծավալը, որի համար անհրաժեշտ է գնորդներ գտնել:
Իրավիճակը բարդանում է նաև այն պատճառով, որ ավանդական ներդրողները նվազեցնում են իրենց մասնակցությունը: Չինաստանի ներդրումները ԱՄՆ գանձապետական արժեթղթերում նվազել են մինչև վերջին 18 տարվա նվազագույն մակարդակը, իսկ օտարերկրյա կառավարությունների պահումները՝ մինչև վերջին 14 տարվա նվազագույնը:
Միևնույն ժամանակ ԱՄՆ կառավարության ընդհանուր պարտքը կազմում է մոտ 40 դոլար տրլն, իսկ զարգացած երկրների պետական պարտքը՝ 76 տրլն դոլար:
Վերջերս ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը հայտարարել էր, որ նախատեսում է առնվազն կրկնապատկել պետական պարտքի հետգնման ծավալը:
Պետական փոխառություններին զուգահեռ արագորեն աճում է նաև կորպորատիվ պարտքը: Միայն արհեստական բանականության ոլորտի առաջատար ընկերություններն այս տարի թողարկել են 200 մլրդ դոլարի պարտքային պարտավորություններ, ինչը 80%-ով գերազանցում է նախորդ տարվա ցուցանիշը:
JPMorgan-ում ընդգծում են, որ պարտատոմսերի եկամտաբերությունն այժմ գերազանցում է S&P 500 ինդեքսում ընդգրկված բաժնետոմսերի եկամտաբերությունը, ինչն էապես բարդացնում է ներդրողների ընտրությունը տարբեր ակտիվների դասերի միջև:

Эксперты JPMorgan оценили последствия долговой политики США
Меры правительства США по управлению давлением на рынок казначейских облигаций могут лишь отсрочить проблему на фоне роста выпуска долговых инструментов на глобальном уровне, сообщает CNBC со ссылкой на экспертов JPMorgan.
Недавно сопредседатель глобального отдела фундаментальных исследований компании Джеймс Салливан заявил, что стратегия Министерства финансов США по выкупу долгосрочных облигаций и одновременному выпуску краткосрочных казначейских векселей обеспечивает лишь временное облегчение.
Салливан сравнил этот подход с «платежом по ипотеке с помощью кредитной карты», отметив, что со временем несоответствие станет более очевидным. По его словам, вмешательство не решает основную проблему — растущий объем государственного и корпоративного долга, для которого необходимо находить покупателей.
Ситуация также осложняется тем, что традиционные инвесторы сокращают свое участие. Инвестиции Китая в казначейские облигации США снизились до минимального уровня за последние 18 лет, а удержания иностранных правительств — до минимального уровня за последние 14 лет.
В то же время общий долг правительства США составляет около 40 трлн долларов, а государственный долг развитых стран — 76 трлн долларов.
Недавно Министерство финансов США объявило, что планирует как минимум удвоить объем выкупа государственного долга.
На фоне государственного долга также быстро растет корпоративный долг. Только ведущие компании в области искусственного интеллекта выпустили в этом году долговые обязательства на сумму 200 млрд долларов, что на 80% превышает показатели прошлого года.
В JPMorgan подчеркивают, что доходность облигаций сейчас превышает доходность акций, входящих в индекс S&P 500, что значительно усложняет выбор инвесторов между различными классами активов.