CNBC-ի Ջիմ Կրեյմերը ասել է, որ ներդրողները հաճախ սխալվում են արագ աճող ոլորտները դիտարկելով որպես հաղթող-վերցնող շուկաներ, երբ մի քանի ընկերություններ կարող են հաջողել:
Նա որպես օրինակներ նշել է արհեստական բանականության չիպերը, կիբեռանվտանգությունը և մանրածախ առևտուրը, որտեղ աճող պահանջը ստեղծել է մի քանի երկարաժամկետ հաղթողների հնարավորություններ:
«Արհեստական բանականության սննդի շղթայի յուրաքանչյուր քայլում բազմաթիվ ընկերությունների համար տեղ կա: Սա ոչ թե սպանել կամ սպանվել է», - ասել է Կրեյմերը:
Նա նշել է, որ AMD-ի բաժնետոմսերը նվազել են 6%-ով, չնայած լավ եկամտաբերության հաշվետվությանը, երբ Էլոն Մասկը հայտարարել է, որ SpaceX-ը իր արհեստական բանականության ենթակառուցվածքը կկառուցի «համալիր կերպով Nvidia-ի վրա»: Կրեյմերը նշել է, որ շուկայի արձագանքը արտացոլում է Ուոլ Սթրիթի միտումը, որը արհեստական բանականությունը դիտարկում է որպես հաղթող-վերցնող մրցավազք, չնայած որ պահանջը բավական մեծ է, որպեսզի մի քանի հաղթողներ լինեն:
«2030 թվականին CPU և GPU պահանջը կարող է հասնել տրիլիոնների», - ասել է նա:
Կրեյմերը նշել է, որ AMD-ն ուժեղ գրաֆիկական պրոցեսորների (GPU) բիզնես է կառուցել՝ մրցակցելու Nvidia-ի հետ, ինչպես նաև զարգացնում է առաջատար կենտրոնական պրոցեսորների (CPU) ֆրանշիզ, որը պարբերաբար բաժնետոմսեր է վերցնում Intel-ից:
«Intel, AMD, Nvidia, երեքն էլ հրաշալի են», - ասել է նա:
«Այս երեք ընկերությունները կարող են ձեռքբերվել, քանի որ առաջիկա հնարավորությունը այնքան մեծ է»: Կրեյմերը նշել է, որ նույն սկզբունքը տարածվում է նաև մանրածախ առևտրի վրա:
«Մեր պատմության մեջ ներդրողները պատմականորեն դիտարկել են TJX, Burlington և Ross Stores ընկերությունները, կարծես միայն մեկը կարող է հաջողել, չնայած երեքն էլ արտադրում են ուժեղ երկարաժամկետ վերադարձներ», - ասել է նա:

Джим Креймер из CNBC заявил, что инвесторы часто ошибаются, рассматривая быстрорастущие отрасли как рынки с единственным победителем, даже когда несколько компаний могут добиться успеха:
Он указал на чипы ИИ, кибербезопасность и розничную торговлю как примеры, где растущий спрос создал возможности для нескольких долгосрочных победителей:
«На каждом этапе цепочки поставок ИИ есть место для множества компаний. Это не игра на выживание», - сказал Креймер:
Он отметил, что акции AMD упали на 6% в среду, несмотря на хорошие результаты, после того как Илон Маск заявил, что SpaceX построит свою инфраструктуру ИИ «исключительно на Nvidia», потому что считает, что архитектура Вера Рубин — «лучший ИИ-компьютер». Креймер сказал, что реакция рынка отражает тенденцию Уолл-стрит рассматривать ИИ как гонку с единственным победителем, хотя спрос достаточно велик, чтобы поддерживать несколько победителей:
«К 2030 году спрос на CPU и GPU может достичь триллионов», - сказал он:
Креймер отметил, что AMD создала сильный бизнес графических процессоров (GPU) для конкуренции с Nvidia, а также развивает ведущую франшизу центральных процессоров (CPU), которая регулярно отбирает долю у Intel:
«Intel, AMD, Nvidia, все трое великолепны», - сказал он:
«Любую из них можно купить, потому что возможности впереди так велики». Креймер также отметил, что тот же принцип распространяется и на розничную торговлю:
«Инвесторы исторически рассматривали TJX, Burlington и Ross Stores так, как будто только одна из них может добиться успеха, несмотря на то, что все три показывают сильные долгосрочные результаты», - сказал он: