Ջիմ Քրամերի բարեգործական հիմնադրամը գնում է Micron Technology-ի բաժնետոմսերը
Ջիմ Քրամերի բարեգործական հիմնադրամը ճանապարհ է բացում ամերիկյան հիշողության չիպերի արտադրող Micron Technology ընկերության բաժնետոմսերում, հայտնում է CNBC-ն։ Կազմակերպությունը ձեռք է բերում ընկերության 25 բաժնետոմս՝ յուրաքանչյուրը մոտ 872 դոլարով, ինչի արդյունքում ակտիվի մասնաբաժինը պորտֆելում կկազմի 0.5%։ Շուկայում այս բաժնետոմսերի բարձր տատանողականության պատճառով դիրքը սկզբնական փուլում ձևավորվում է փոքր ծավալով։
Արհեստական բանականության բումի ֆոնին DRAM և NAND հիշողության չիպերի նկատմամբ պահանջարկը զգալիորեն գերազանցել է առաջարկը, ինչը հանգեցրել է գների աճի և Micron-ի շահութաբերության բարձրացմանը։ Չնայած ուժեղ հիմնարար ցուցանիշներին՝ ընկերության բաժնետոմսերը վաճառվում են գին/շահույթ հարաբերակցության ցածր գործակցով՝ ներդրողների շրջանում բիզնեսի ցիկլային բնույթի վերաբերյալ տարիներ շարունակ պահպանվող մտահոգությունների պատճառով։
Բիզնես մոդելը փոխելու և ռիսկերը նվազեցնելու նպատակով ընկերությունն ակտիվորեն կնքում է ռազմավարական պայմանագրեր խոշոր հաճախորդների հետ՝ գների սահմանված առավելագույն և նվազագույն շեմերով։ Micron-ի գործադիր փոխնախագահ Սումիթ Սադանան նշել է, որ 2027 թվականին շուկայում սպասվում է էլ ավելի մեծ դեֆիցիտ, քանի որ պահանջարկը շարունակում է աճել առաջարկից ավելի արագ։
Հիշողության կիսահաղորդիչների համաշխարհային շուկան հիմնականում վերահսկվում է երեք խոշոր կորպորացիաների կողմից՝ հարավկորեական Samsung Electronics-ի և SK Hynix-ի, ինչպես նաև ամերիկյան Micron-ի։
Հիմնադրամի պորտֆելում նոր ձեռք բերվող բաժնետոմսերի նպատակային գինը սահմանվել է 1100 դոլար՝ մեկ բաժնետոմսի դիմաց, ինչը ցածր է հունիսի 25-ին գրանցված պատմական առավելագույն փակման գնից՝ 1213.56 դոլարից։

Фонд благотворительности Джима Крамера открывает путь к акциям американского производителя памяти Micron Technology, сообщает CNBC. Организация приобретает 25 акций компании по цене около 872 долларов за каждую, в результате чего доля актива в портфеле составит 0,5%. Из-за высокой волатильности акций на рынке позиция формируется на начальном этапе с небольшим объемом.
На фоне бума искусственного интеллекта спрос на чипы памяти DRAM и NAND значительно превышает предложение, что приводит к росту цен и увеличению прибыльности Micron. Несмотря на сильные фундаментальные показатели, акции компании продаются по низкому коэффициенту цена/прибыль из-за многолетних опасений инвесторов по поводу цикличности бизнеса.
С целью изменения бизнес-модели и снижения рисков компания активно заключает стратегические контракты с крупными клиентами с установленными максимальными и минимальными ценовыми порогами. Исполнительный вице-президент Micron Сумит Саданан отметил, что в 2027 году на рынке ожидается еще больший дефицит, поскольку спрос продолжает расти быстрее предложения.
Глобальный рынок полупроводниковой памяти в основном контролируется тремя крупными корпорациями: южнокорейскими Samsung Electronics и SK Hynix, а также американской Micron.
Целевая цена новых приобретенных акций в портфеле фонда установлена на уровне 1100 долларов за акцию, что ниже исторического максимума закрытия 1213,56 долларов, зафиксированного 25 июня.