Ջիմ Քրամերի բարեգործական հիմնադրամը գնում է Micron Technology-ի բաժնետոմսերը
Ջիմ Քրամերի բարեգործական հիմնադրամը ճանապարհ է բացում ամերիկյան հիշողության չիպերի արտադրող Micron Technology ընկերության բաժնետոմսերում, հայտնում է CNBC-ն։ Կազմակերպությունը ձեռք է բերում ընկերության 25 բաժնետոմս՝ յուրաքանչյուրը մոտ 872 դոլարով, ինչի արդյունքում ակտիվի մասնաբաժինը պորտֆելում կկազմի 0.5%։ Շուկայում այս բաժնետոմսերի բարձր տատանողականության պատճառով դիրքը սկզբնական փուլում ձևավորվում է փոքր ծավալով։
Արհեստական բանականության բումի ֆոնին DRAM և NAND հիշողության չիպերի նկատմամբ պահանջարկը զգալիորեն գերազանցել է առաջարկը, ինչը հանգեցրել է գների աճի և Micron-ի շահութաբերության բարձրացմանը։ Չնայած ուժեղ հիմնարար ցուցանիշներին՝ ընկերության բաժնետոմսերը վաճառվում են գին/շահույթ հարաբերակցության ցածր գործակցով՝ ներդրողների շրջանում բիզնեսի ցիկլային բնույթի վերաբերյալ տարիներ շարունակ պահպանվող մտահոգությունների պատճառով։
Բիզնես մոդելը փոխելու և ռիսկերը նվազեցնելու նպատակով ընկերությունն ակտիվորեն կնքում է ռազմավարական պայմանագրեր խոշոր հաճախորդների հետ՝ գների սահմանված առավելագույն և նվազագույն շեմերով։ Micron-ի գործադիր փոխնախագահ Սումիթ Սադանան նշել է, որ 2027 թվականին շուկայում սպասվում է էլ ավելի մեծ դեֆիցիտ, քանի որ պահանջարկը շարունակում է աճել առաջարկից ավելի արագ։
Հիշողության կիսահաղորդիչների համաշխարհային շուկան հիմնականում վերահսկվում է երեք խոշոր կորպորացիաների կողմից՝ հարավկորեական Samsung Electronics-ի և SK Hynix-ի, ինչպես նաև ամերիկյան Micron-ի։
Հիմնադրամի պորտֆելում նոր ձեռք բերվող բաժնետոմսերի նպատակային գինը սահմանվել է 1100 դոլար՝ մեկ բաժնետոմսի դիմաց, ինչը ցածր է հունիսի 25-ին գրանցված պատմական առավելագույն փակման գնից՝ 1213.56 դոլարից։

News | 2026/08/12 18:25
Jim Cramer's charitable foundation is paving the way into shares of the American memory chip manufacturer Micron Technology, CNBC reports. The organization is acquiring 25 shares of the company at approximately $872 each, resulting in a 0.5% stake in the portfolio. Due to the high volatility of these shares in the market, the position is being formed with a small volume at the initial stage.
Against the backdrop of an artificial intelligence boom, demand for DRAM and NAND memory chips has significantly exceeded supply, leading to price increases and higher profitability for Micron. Despite strong fundamental indicators, the company's shares are trading at a low price-to-earnings ratio due to long-standing investor concerns about the cyclical nature of the business.
To change its business model and reduce risks, the company is actively signing strategic contracts with major customers, establishing maximum and minimum price thresholds. Micron's Executive Vice President, Sumit Sadanan, noted that a larger market deficit is expected in 2027 as demand continues to grow faster than supply.
The global market for memory semiconductors is primarily dominated by three major corporations: South Korea's Samsung Electronics and SK Hynix, as well as America's Micron.
The target price for the newly acquired shares in the foundation's portfolio has been set at $1100 per share, which is lower than the historical maximum closing price of $1213.56 recorded on June 25.