Ձերբակալվել է «Մուլտի գրուպ» կոնցեռնի նախկին գլխավոր տնօրեն Սեդրակ Առուստամյանը
Քննչական կոմիտեն տեղեկացնում է, որ Տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչությունում քննվում է Գագիկ Ծառուկյանի և այլ անձանց կողմից առանձնապես խոշոր չափերով՝ 8 մլրդ 126 մլն 946 հազար 460 ՀՀ դրամին համարժեք 21 մլն 72 հազար 827 ԱՄՆ դոլար արժողության գույքերը և դրամական միջոցները խաբեությամբ հափշտակելու և փողերի լվացում կատարելու առերևույթ դեպքերի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթը:
«Ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա կոնցեռնի («Մուլտի գրուպ»՝ խմբ.) նախկին գլխավոր տնօրեն, տնօրենների խորհրդի նախագահ Ս.Ա.-ի (Սեդրակ Առուստամյանի) և ընկերության տնօրեն Ա.Դ.-ի (Արթուր Դալլաքյան) նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 46-255-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով խարդախությանն օժանդակելը) և 46-296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացմանն օժանդակելը):
2026 թվականի օգոստոսի 5-ին վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից կայացված որոշումների հիման վրա Ս.Ա.-ն և Ա.Դ.-ն ձերբակալվել են՝ դատարան ներկայացնելու նպատակով: Նախաքննությունը շարունակվում է:

The Investigative Committee reports that an investigation is underway in the Main Directorate for the Investigation of Economic Crimes and Smuggling regarding the alleged fraud and money laundering by Gagik Tsarukyan and others, involving assets and funds equivalent to 21 million 72 thousand 827 USD, or 8 billion 126 million 946 thousand 460 AMD.
Based on sufficient evidence obtained, public criminal prosecution has been initiated against the former CEO of the Multi Group (S. A. - Sedrak Arustamyan) and the company's director (A. D. - Arthur Dallakyan) under Article 46-255, part 3, point 3 of the Criminal Code (aiding in fraud of especially large scale) and Article 46-296, part 3, point 3 (aiding in money laundering of especially large scale).
On August 5, 2026, based on decisions made by the investigating authority, S. A. and A. D. were arrested for presentation to the court. The preliminary investigation is ongoing.