Ձերբակալվել է «Մուլտի գրուպ» կոնցեռնի նախկին գլխավոր տնօրեն Սեդրակ Առուստամյանը
Քննչական կոմիտեն տեղեկացնում է, որ Տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչությունում քննվում է Գագիկ Ծառուկյանի և այլ անձանց կողմից առանձնապես խոշոր չափերով՝ 8 մլրդ 126 մլն 946 հազար 460 ՀՀ դրամին համարժեք 21 մլն 72 հազար 827 ԱՄՆ դոլար արժողության գույքերը և դրամական միջոցները խաբեությամբ հափշտակելու և փողերի լվացում կատարելու առերևույթ դեպքերի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթը:
«Ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա կոնցեռնի («Մուլտի գրուպ»՝ խմբ.) նախկին գլխավոր տնօրեն, տնօրենների խորհրդի նախագահ Ս.Ա.-ի (Սեդրակ Առուստամյանի) և ընկերության տնօրեն Ա.Դ.-ի (Արթուր Դալլաքյան) նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 46-255-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով խարդախությանն օժանդակելը) և 46-296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացմանն օժանդակելը):
2026 թվականի օգոստոսի 5-ին վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից կայացված որոշումների հիման վրա Ս.Ա.-ն և Ա.Դ.-ն ձերբակալվել են՝ դատարան ներկայացնելու նպատակով: Նախաքննությունը շարունակվում է:

Арестован бывший генеральный директор концерна «Мульти Групп» Седрак Аруставян
Следственный комитет сообщает, что в Главном управлении по расследованию экономических преступлений и контрабанды проводится расследование по делу о мошенничестве и отмывании денег, связанном с Гагиком Царукяном и другими лицами на сумму 8 миллиардов 126 миллионов 946 тысяч 460 драмов, что эквивалентно 21 миллиону 72 тысячам 827 долларов США.
На основании собранных достаточных доказательств в отношении бывшего генерального директора концерна «Мульти Групп» С. А. (Седрак Аруставян) и директора компании А. Д. (Артур Даллакян) возбуждено уголовное преследование по статьям 46-255, часть 3, пункт 3 (содействие мошенничеству в особо крупном размере) и 46-296, часть 3, пункт 3 (содействие отмыванию денег в особо крупном размере) Уголовного кодекса.
5 августа 2026 года на основании решений, принятых органом, проводящим расследование, С. А. и А. Д. были арестованы с целью представления в суд. Предварительное расследование продолжается.