Nvidia-ն համաձայնություններ է կնքել վեց խոշոր Wall Street ընկերությունների հետ՝ $500 միլիարդ ֆինանսավորում հավաքելու համար AI զարգացման համար։ Վերլուծաբանները զգուշացնում են, որ արագ սարքավորումների արժեզրկումը՝ հատկապես եթե Չինաստանը շուկան inundate-ով ցածր գնով հաշվարկներով, կարող է խորտակել այդ վարկերի ապահովման արժեքները։
Բարձր default ռիսկերը կարող են ստիպել ներդրողներին պահանջել 11%-ից 17%-ի միջև եկամուտներ, սակայն Nvidia-ն պնդում է, որ շարունակական ծրագրային թարմացումները պահպանելու են երկարաժամկետ չիպերի արժեքը։
Հիմնական անհայտը, որը պետք է գինը մտցվի շուկաներում, այն է, թե որքան ժամանակ Nvidia-ի չիպերը կմնան արտադրողական և որքան եկամուտ կստանան, որպեսզի հաշվարկները աշխատեն։
Jensen Huang-ը ստեղծեց աշխարհի ամենաթանկ ընկերությունը՝ արհեստական բանականության բումի հետևանքով մասնագիտացված համակարգչային չիպեր մշակելով։ Նրա տեսլականը պահպանելու համար Nvidia-ի հիմնադիրը այժմ փորձում է համոզել Wall Street ներդրողներին, որ այդ չիպերը երկարաժամկետ ֆինանսական ակտիվներ են, որոնք նման են առևտրային անշարժ գույքի կամ վճարային ճանապարհների։
Այս շաբաթ Nvidia-ն ներկայացրեց համաձայնություններ վեց խոշոր ակտիվների կառավարիչների՝ BlackRock, Blackstone, Apollo, KKR, Brookfield և Goldman Sachs-ի հետ։ Նպատակը $500 միլիարդանոց pipeline հավաքելն է՝ տվյալ կենտրոնների և GPU խմբերի կառուցման համար, որոնք չունեն վարկային գնահատական կամ գումար՝ միլիոնավոր դոլարների սիլիկոն գնելու համար։
Huang-ը պնդում է, որ Nvidia-ի AI գործարանի պլատֆորմը իրականում ներդրումային ակտիվ է, ենթակառուցվածքային ակտիվ է։ «Nvidia-ի AI գործարանի պլատֆորմը իրականում ներդրումային ակտիվ է, ենթակառուցվածքային ակտիվ է»,- ասաց Huang-ը։
Սակայն, ըստ Ben Emons-ի, Nvidia-ի ֆինանսավորման մոդելի ամենամեծ սպառնալիքը գալիս է Չինաստանից, որը արագորեն մեծացնում է ներքին հաշվարկային կարողությունները և կարող է ընտրել շուկան inundate-ով ցածր գնով սիլիկոնով։
Եթե չինական արտադրությունը սարքավորումների գները իջեցնի, ապա հարյուր միլիոնավոր դոլարների մասնավոր վարկերի ապահովումը կարող է արագորեն արժեզրկվել, ինչը թողնում է ներդրողներին կորուստների ենթարկված։

Nvidia заключила соглашения с шестью крупнейшими инвестиционными компаниями Wall Street для привлечения $500 миллиардов финансирования для развития AI. Аналитики предупреждают, что быстрое обесценение оборудования — усугубленное, если Китай затопит рынок дешевыми вычислительными мощностями — может обрушить стоимость залога, обеспечивающего эти кредиты.
Высокие риски дефолта могут заставить инвесторов требовать доходность в диапазоне от 11% до 17%, хотя Nvidia утверждает, что постоянные обновления программного обеспечения сохраняют долгосрочную ценность чипов.
Ключевым неизвестным, которое должно быть учтено на рынках, является то, как долго чипы Nvidia останутся продуктивными и будут приносить достаточно дохода, чтобы расчеты работали.
Дженсен Хуан создал самую ценную компанию в мире, став пионером специализированных компьютерных чипов, стоящих за бумом искусственного интеллекта. Чтобы сохранить свою видение будущего, основатель Nvidia сейчас пытается убедить инвесторов Wall Street, что эти чипы являются долгосрочными финансовыми активами, подобными коммерческой недвижимости или платным дорогам.
На этой неделе Nvidia представила соглашения с шестью крупнейшими управляющими активами мира: BlackRock, Blackstone, Apollo, KKR, Brookfield и Goldman Sachs. Целью было собрать $500 миллиардов для финансирования строительства дата-центров и кластеров GPU для компаний, которые не имеют кредитного рейтинга или средств для покупки миллионов долларов силикона.
Ключевым моментом его плана, который Хуан объявил во время сегмента CNBC, окруженный лидерами всех шести компаний Wall Street, является одно важное предположение: что графические процессоры Nvidia будут сохранять свою ценность со временем, ведя себя больше как традиционные твердые активы, чем быстро обесценивающаяся потребительская электроника.
«Платформа AI-фабрики Nvidia действительно является инвестиционным активом, инфраструктурным активом», — сказал Хуан.
Однако, по словам Бена Эмона, единственной самой большой угрозой для финансовой модели Nvidia является Китай, который быстро увеличивает внутренние вычислительные мощности и может выбрать затопить рынок дешевыми кремнием в ценовой войне.
Если китайское производство обрушит цены на оборудование, залог, обеспечивающий сотни миллиардов частных кредитов, может обесцениться гораздо быстрее, чем условия самого долга, оставляя инвесторов подверженными убыткам.