Apple-ը, հնարավոր է, այլևս չի թողարկի իր ապակե iPhone-ը հաջորդ տարի, ինչը կասկածներ է առաջացնում ընկերության կողմից բարձր գներով արտադրանքների վաճառքի հնարավորության վերաբերյալ: Այս մասին հայտնում է Jefferies ներդրումային ընկերությունը, որը Apple-ի գնահատականը նվազեցրել է «պաշտպանել» կարգավիճակից «նվազագույն» կարգավիճակի:
Jefferies-ը նաև նվազեցրել է Apple-ի բաժնետոմսերի գինը $263.66-ից $285.56, ինչը նշանակում է մոտ 16% անկում անցած ուրբաթի փակման համեմատ:
«Ապակե iPhone-ը (Սեպտեմբերի 27) չեղարկվել է ցածր եկամտաբերության պատճառով», - գրել է վերլուծաբան Էդիսոն Լին իր հաճախորդներին ուղղված նամակում, նշելով Jefferies-ի մատակարարման շղթայի ստուգումները:
«Մենք դա դիտարկում ենք որպես կարևոր խոչընդոտ բարձր գնով iPhone-ների վաճառքի համար, երբ հիշողության գները բարձրանում են: Պլանը նախատեսում էր ապակե հատկությունների ընդլայնում ապագա iPhone Pro և Pro Max մոդելներում, ինչը կբարձրացներ դրանց [միջին վաճառքի գինը] և շահույթը»: Jefferies-ը նվազեցրել է Apple-ի բաժնետոմսերի եկամտի կանխատեսումը 2028 ֆինանսական տարվա համար 2.1%-ով:
20-րդ տարեդարձի ապակե iPhone-ի չեղարկումը «ցույց է տալիս, որ նոր ձևերի ներդրումը iPhone-ում ավելի դժվար է, քան սպասվում էր», - գրել է Լին:
Վերլուծաբանը հավելել է, որ ընկերության առաջին ծալովի iPhone-ի թողարկումը, որը նախատեսվում է 2026 թվականի սեպտեմբերին, «մոտակա ժամանակահատվածում բարձր ASP-ի և շահույթի միակ հիմնական շարժիչն է»: Սակայն աճող հիշողության գները, որոնք պայմանավորված են արհեստական բանականության լայնածավալ կիրառմամբ, կարող են սարքի սկսնակ մանրածախ գինը բարձրացնել $2000-ից:
Այս հանգամանքը կարող է դարձնել ծալովի iPhone-ը հատուկ նիշային արտադրանք, ինչը կսահմանափակի նրա վաճառքը և, հետևաբար, Apple-ի բաժնետոմսերի աճի հնարավորությունները:
Բաժնետոմսերը նվազել են 1%-ով նախքան շուկայի բացումը երկուշաբթի օրը, սակայն Apple-ը դեռ 15%-ով բարձր է այս տարվա ընթացքում:
Jefferies-ի կարծիքը հակասում է Wall Street-ի ընդհանուր կարծիքին: 47 վերլուծաբաններից 30-ը Apple-ի բաժնետոմսերի համար «գնել» կամ «ուժեղ գնել» գնահատական ունեն:

Jefferies понизил рейтинг Apple, сообщив, что выпуск стеклянного iPhone может быть отменен
Apple может больше не выпустить свой стеклянный iPhone в следующем году, что ставит под сомнение способность компании зарабатывать больше денег на своих премиальных продуктах. Об этом сообщает инвестиционная компания Jefferies, которая понизила рейтинг Apple с «удерживать» до «недостаточно». Она также снизила целевую цену акций до $263.66 с $285.56, что предполагает почти 16% снижения по сравнению с закрытием в пятницу.
«Стеклянный iPhone (27 сентября) был отменен из-за низкой доходности», - сказал аналитик Эдисон Ли в записке клиентам, ссылаясь на проверки цепочки поставок Jefferies. «Мы рассматриваем это как серьезное препятствие для попыток привлечь более дорогие iPhone на фоне растущих цен на память... план заключался в том, чтобы расширить стеклянные функции на будущие модели iPhone Pro и Pro Max, что еще больше повысило бы их [среднюю цену продажи] и маржу». Jefferies снизила свой прогноз по прибыли на акцию Apple на 2.1% на финансовый год 2028.
Очевидная отмена стеклянного iPhone к 20-летию «показывает, что внедрять новые форм-факторы в iPhone для повышения ASP сложнее, чем ожидалось», - написал Ли в своей записке. Аналитик добавил, что выход первого складного iPhone компании, который должен дебютировать в сентябре 2026 года, является «единственным ключевым драйвером более высокой ASP и маржи» в ближайшей перспективе. Однако растущие цены на память, вызванные широким внедрением искусственного интеллекта, могут повысить стартовую розничную цену устройства выше $2000, - сказал Ли. Это может сделать складной iPhone особенно нишевым продуктом, ограничивая его продажи — факт, который может ограничить потенциал роста акций Apple.
Акции упали более чем на 1% в преддверии открытия рынка в понедельник. Тем не менее, Apple все еще выросла на 15% с начала года. Прогноз Jefferies противоречит консенсусу на Уолл-стрит. Из 47 аналитиков, следящих за Apple, 30 имеют рейтинг «покупать» или «сильно покупать» акции.