Ջեֆ Քյուրի. մոռացեք $91 Brent-ը, իրական ճգնաժամը $170 դիզելն է
Ջեֆ Քյուրի, Goldman Sachs-ի գլոբալ էներգետիկայի ղեկավար, նշում է, որ $91 Brent-ը կարծես թե հանգիստ է, սակայն իրական ճգնաժամը դիզելի գներն են, որոնք հասել են $170-ի:
Քյուրիի խոսքով, աշխարհում ոչ ոք չի սպառում خام նավթ, այն սպառում են ռեֆիներները, իսկ մնացած բոլորը սպառում են բենզին, դիզել և ինքնաթիռի վառելիք:
Եվրոպական դիզելը վաճառվում է $170-ի սահմաններում, ինչը գրեթե կրկնակի է Brent-ի ներկայիս $90.94-ի համեմատ:
Նա նաև ընդգծում է, որ կառավարությունները տարիներ շարունակ ստեղծել են «հատուկ պահեստների» միջոցով «բարձրացման մոլորություն», սակայն այս անգամ իրավիճակը տարբեր է:
Քյուրին սպասում է, որ ռեֆիներները կսկսեն բարձրացնել արտադրությունը, սակայն մինչ այդ, $91 Brent-ը կարող է ներդրողներին հանգստացնել:

Джефф Керри, глава глобальной энергетики Goldman Sachs, отмечает, что $91 за Brent выглядит довольно спокойно, однако настоящая проблема заключается в ценах на дизель, которые достигли $170:
По словам Керри, никто в мире не потребляет сырую нефть, ее используют только нефтепереработчики, а остальные потребляют бензин, дизель и авиационное топливо:
Европейский дизель торгуется на уровне $170 за баррель, что почти вдвое больше текущей цены Brent в $90.94:
Он также подчеркивает, что правительства на протяжении десятилетий создавали «иллюзию изобилия» через стратегические резервы, но на этот раз ситуация иная:
Керри ожидает, что нефтепереработчики начнут увеличивать объемы производства, но до тех пор $91 за Brent может успокаивать инвесторов: