Amazon-ի հիմնադիր Ջեֆ Բեզոսի մասնակցությամբ ներդրողների խումբը համաձայնագիր է կնքել Fenway Sports Group-ի հետ՝ անգլիական Liverpool ֆուտբոլային ակումբի փոքր բաժնեմասը ձեռք բերելու վերաբերյալ: Այս մասին հայտնում է CNBC-ն։
Կոնսորցիումը ձեռք կբերի թիմի բաժնետոմսերի մոտ մեկ երրորդը, իսկ գործարքի արժեքը գնահատվում է մոտ 7.1 մլրդ դոլար։ Համաձայնագրի պայմաններով՝ առաջիկա 12 ամիսների ընթացքում ներդրումային խումբն օպցիոն ունի ակումբի վերահսկիչ բաժնեմասը ձեռք բերելու համար, որի գնահատված արժեքը կազմում է մոտ 8 մլրդ դոլար։
Ամենամեծ ներդրումը՝ ավելի քան 1 մլրդ դոլար է: Այն կատարել է K5 Global ընկերությունը, որտեղ Ջեֆ Բեզոսը գլխավոր ներդրողներից է։ Fenway Sports Group-ի նախագահ Մայք Գորդոնը նշել է, որ «ակումբի մոտեցումը շարունակում է գրավել հարգված ներդրողների և բիզնեսի առաջնորդների հետաքրքրությունը ամբողջ աշխարհում»։
Amazon-ի հիմնադրի համար սա առաջին ներդրումն է սպորտային ակտիվում, թեև նախկինում նա դիտարկել էր ամերիկյան ֆուտբոլի թիմեր գնելու հնարավորությունը։ Գործարարի կարողությունը գնահատվում է 272 մլրդ դոլար։
Liverpool ֆուտբոլային ակումբը համարվում է աշխարհում արժեքով չորրորդը՝ 6 մլրդ դոլար գնահատմամբ, և իր պատմության ընթացքում նվաճել է 20 չեմպիոնական տիտղոս, որոնցից վերջինը՝ 2025 թվականին։

Jeff Bezos and a group of investors are buying a stake in Liverpool football club
Amazon founder Jeff Bezos and a group of investors have signed an agreement with Fenway Sports Group to acquire a minority stake in the English football club Liverpool. This was reported by CNBC.
The consortium will acquire about one-third of the team's shares, with the deal valued at approximately $7.1 billion. According to the terms of the agreement, the investment group has an option to acquire a controlling stake in the club within the next 12 months, which is estimated to be worth around $8 billion.
The largest investment, exceeding $1 billion, has been made by K5 Global, where Jeff Bezos is one of the lead investors. Fenway Sports Group President Mike Gordon noted that “the club's approach continues to attract the interest of respected investors and business leaders worldwide.”
This marks Jeff Bezos's first investment in a sports asset, although he had previously considered the possibility of buying American football teams. The entrepreneur's net worth is estimated at $272 billion.
Liverpool Football Club is considered the fourth most valuable in the world, valued at $6 billion, and has won 20 championship titles throughout its history, the latest being in 2025.