Amazon-ի հիմնադիր Ջեֆ Բեզոսի մասնակցությամբ ներդրողների խումբը համաձայնագիր է կնքել Fenway Sports Group-ի հետ՝ անգլիական Liverpool ֆուտբոլային ակումբի փոքր բաժնեմասը ձեռք բերելու վերաբերյալ: Այս մասին հայտնում է CNBC-ն։
Կոնսորցիումը ձեռք կբերի թիմի բաժնետոմսերի մոտ մեկ երրորդը, իսկ գործարքի արժեքը գնահատվում է մոտ 7.1 մլրդ դոլար։ Համաձայնագրի պայմաններով՝ առաջիկա 12 ամիսների ընթացքում ներդրումային խումբն օպցիոն ունի ակումբի վերահսկիչ բաժնեմասը ձեռք բերելու համար, որի գնահատված արժեքը կազմում է մոտ 8 մլրդ դոլար։
Ամենամեծ ներդրումը՝ ավելի քան 1 մլրդ դոլար է: Այն կատարել է K5 Global ընկերությունը, որտեղ Ջեֆ Բեզոսը գլխավոր ներդրողներից է։ Fenway Sports Group-ի նախագահ Մայք Գորդոնը նշել է, որ «ակումբի մոտեցումը շարունակում է գրավել հարգված ներդրողների և բիզնեսի առաջնորդների հետաքրքրությունը ամբողջ աշխարհում»։
Amazon-ի հիմնադրի համար սա առաջին ներդրումն է սպորտային ակտիվում, թեև նախկինում նա դիտարկել էր ամերիկյան ֆուտբոլի թիմեր գնելու հնարավորությունը։ Գործարարի կարողությունը գնահատվում է 272 մլրդ դոլար։
Liverpool ֆուտբոլային ակումբը համարվում է աշխարհում արժեքով չորրորդը՝ 6 մլրդ դոլար գնահատմամբ, և իր պատմության ընթացքում նվաճել է 20 չեմպիոնական տիտղոս, որոնցից վերջինը՝ 2025 թվականին։

Джефф Безос и группа инвесторов покупают долю в футбольном клубе Liverpool
Группа инвесторов во главе с основателем Amazon Джеффом Безосом подписала соглашение с Fenway Sports Group о покупке небольшой доли в английском футбольном клубе Liverpool. Об этом сообщает CNBC.
Консорциум приобретет около одной трети акций команды, а стоимость сделки оценивается примерно в 7,1 миллиарда долларов. По условиям соглашения, в течение следующих 12 месяцев инвестиционная группа имеет опцион на покупку контрольного пакета клуба, который оценивается примерно в 8 миллиардов долларов.
Наибольшая инвестиция, превышающая 1 миллиард долларов, была сделана компанией K5 Global, в которой Джефф Безос является одним из главных инвесторов. Президент Fenway Sports Group Майк Гордона отметил, что «подход клуба продолжает привлекать интерес уважаемых инвесторов и бизнес-лидеров по всему миру».
Для основателя Amazon это первая инвестиция в спортивный актив, хотя ранее он рассматривал возможность покупки команд по американскому футболу. Состояние бизнесмена оценивается в 272 миллиарда долларов.
Футбольный клуб Liverpool считается четвертым по стоимости в мире, его оценка составляет 6 миллиардов долларов, и за свою историю он завоевал 20 чемпионских титулов, последний из которых был в 2025 году.