Amazon-ի հիմնադիր Ջեֆ Բեզոսը, ինչպես նաև ԱՄՆ նախագահի դուստրը՝ Իվանկա Թրամփը և նրա ամուսին Ջարեդ Քուշները, չեն ընդունվել Ֆլորիդայում՝ համանուն մասնավոր կղզում գտնվող էլիտար Indian Creek Country Club գոլֆի ակումբ։ Այս մասին հայտնում է The Wall Street Journal-ը։
Փետրվարին Բեզոսը, որին կղզում պատկանում է երեք անշարժ գույքի օբյեկտ՝ մոտ 234 մլն դոլար ընդհանուր արժեքով, ներկա էր ակումբի ամենամյա միջոցառմանը։ Պարբերականի պնդմամբ՝ գործարարը հույս ուներ ստանալ ակումբի ղեկավարության աջակցությունը և անդամակցության առաջարկ, սակայն դրանից վեց ամիս անց նա այդպես էլ ակումբի անդամ չդարձավ։
Indian Creek Country Club-ը հիմնադրվել է 1929 թվականին և միավորում է մոտ 350 անդամի։ Ակումբը գտնվում է արհեստական Indian Creek կղզում, որն այնտեղ բնակվող հարուստ մարդկանց պատճառով ստացել է «միլիարդատերերի կղզի» անվանումը։
Ակումբին անդամակցելու համար անհրաժեշտ են գործող անդամների երաշխավորագրերը և 15 հոգուց բաղկացած տնօրենների խորհրդի համաձայնությունը։ Անդամակցության սկզբնական վճարը կազմում է մոտ 1 մլն դոլար, իսկ տարեկան վճարը՝ մոտ 44 հազար դոլար։
Ինչպես նշում է WSJ-ը, Քուշներ ամուսինները նույնպես արդեն մի քանի տարի անհաջող կերպով փորձում են դառնալ ակումբի անդամ։ Dolphins թիմի մարզիչ Դոն Շուլայի այրին՝ Մերի Էնն Շուլան կղզում ընդունելություն էր կազմակերպել՝ զույգին ակումբի ղեկավարության հետ ծանոթացնելու համար, սակայն Քուշներների բնակարանամուտի տոնակատարությանը տնօրենների խորհրդի անդամների միայն մոտ կեսն էր ներկայացել։ WSJ-ի կարծիքով՝ դա վկայում էր, որ ամուսիններին անդամակցություն տրամադրելու մտադրություն չկար։
Պարբերականի աղբյուրները ակումբի փակ բնույթը կապում են նրա վաղեմի անդամների հետ, որոնցից շատերը ներկայացնում են Մայամիում մի քանի սերունդ շարունակ բնակվող ընտանիքներ։ Նրանք հետևում են տեխնոլոգիական, ֆինանսական և այլ ոլորտներից նոր միլիարդատերերի՝ Հարավային Ֆլորիդա ներհոսքին և շարունակում են վճռական դեր ունենալ անդամակցության դիմումների քննարկման ժամանակ։
Կղզում անշարժ գույք ունենալը ակումբի անդամակցության երաշխիք չէ։ WSJ-ը կղզու այն բնակիչների թվում, որոնք ակումբի անդամ չեն, նշում է Meta-ի գլխավոր տնօրեն Մարկ Ցուկերբերգին, Բեզոսին և Կատարի թագավորական ընտանիքի ներկայացուցիչներին։ Միևնույն ժամանակ, ակումբի անդամներ են դարձել, մասնավորապես, NFL-ի լեգենդ Թոմ Բրեյդին և Goldman Sachs ներդրումային բանկի ղեկավար Դեյվիդ Սոլոմոնը։
Ռիելթոր Դինա Գոլդենթայերի խոսքով՝ Indian Creek Country Club-ը շարունակում է մնալ չափազանց փակ միավորում։
«Համայնքների մեծ մասում, երբ տուն եք գնում, դառնում եք նաև ակումբի անդամ, սակայն այս համայնքը նման կանոնով չի առաջնորդվում», – հայտարարել է նա։
Coldwell Banker-ի զեկույցի համաձայն, որին հղում է անում WSJ-ը, գերհարուստ ամերիկացիներն առանձին առանձնատների փոխարեն սկսել են ձեռք բերել հարևան տներ և հողատարածքներ՝ դրանցից մասնավոր համալիրներ ձևավորելով։
Փաստաթղթում նշվում է, որ 2026 թվականի առաջին հինգ ամիսներին ԱՄՆ-ում շքեղ բնակելի անշարժ գույքի նկատմամբ պահանջարկը կրկնապատկվել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։ Շինարարության համար նախատեսված հողատարածքների վերաբերյալ հարցումների թիվն աճել է 97%-ով, իսկ մասնավոր կղզիների և կալվածքների նկատմամբ հետաքրքրությունը՝ ավելի քան երկու անգամ։
Մայամիի ռիելթոր Դենի Հերցբերգի խոսքով՝ հարուստ գնորդներն օգտագործում են հարակից օբյեկտները՝ իրենց սեփականությունն ընդլայնելու, անձնակազմի համար տարածքներ տրամադրելու, հանգստի գոտիներ ստեղծելու և գաղտնիությունն ապահովելու նպատակով։ Օրինակ՝ միլիարդատեր ներդրող Քենեթ Գրիֆինը ավելի քան 450 մլն դոլար է ներդրել Palm Beach-ի համալիրում, իսկ Բեզոսն ավելի քան 230 մլն դոլար է ծախսել Indian Creek-ում անշարժ գույք ձեռք բերելու համար։

Джефф Безос не смог стать членом клуба «острова миллиардеров»
Основатель Amazon Джефф Безос, а также дочь президента США Иванка Трамп и ее муж Джаред Кушнер не были приняты в элитный гольф-клуб Indian Creek Country Club, расположенный на одноименном частном острове во Флориде. Об этом сообщает The Wall Street Journal.
В феврале Безос, которому на острове принадлежат три объекта недвижимости общей стоимостью около 234 миллионов долларов, присутствовал на ежегодном мероприятии клуба. По данным издания, бизнесмен надеялся получить поддержку руководства клуба и предложение о членстве, однако через шесть месяцев он так и не стал членом клуба.
Indian Creek Country Club был основан в 1929 году и объединяет около 350 членов. Клуб расположен на искусственном острове Indian Creek, который получил название «остров миллиардеров» из-за богатых жителей.
Для вступления в клуб необходимы рекомендации действующих членов и одобрение совета директоров из 15 человек. Первоначальный взнос составляет около 1 миллиона долларов, а ежегодный взнос — около 44 тысяч долларов.
Как отмечает WSJ, супруги Кушнер также уже несколько лет безуспешно пытаются стать членами клуба. Вдова тренера команды Dolphins Дон Шулы, Мэри Энн Шула, организовала прием на острове, чтобы познакомить пару с руководством клуба, но на праздновании новоселья Кушнеров присутствовало лишь около половины членов совета директоров. По мнению WSJ, это свидетельствовало о том, что намерения предоставить супругам членство не было.
Источники издания связывают закрытый характер клуба с его давними членами, многие из которых представляют семьи, проживающие в Майами на протяжении нескольких поколений. Они следят за притоком новых миллиардеров из технологической, финансовой и других сфер в Южную Флориду и продолжают играть решающую роль в обсуждении заявок на членство.
Наличие недвижимости на острове не является гарантией членства в клубе. Среди жителей острова, которые не являются членами клуба, WSJ упоминает генерального директора Meta Марка Цукерберга, Безоса и представителей королевской семьи Катара. В то же время членами клуба стали, в частности, легенда НФЛ Том Брэди и глава инвестиционного банка Goldman Sachs Дэвид Соловон.
Риелтор Дина Голдентайер отметила, что Indian Creek Country Club продолжает оставаться крайне закрытым объединением.
«В большинстве сообществ, когда вы покупаете дом, вы также становитесь членом клуба, но это сообщество не руководствуется таким правилом», — заявила она.
Согласно отчету Coldwell Banker, на который ссылается WSJ, сверхбогатые американцы начали приобретать соседние дома и участки вместо отдельных особняков, создавая из них частные комплексы.
В документе отмечается, что в первые пять месяцев 2026 года спрос на роскошную жилую недвижимость в США удвоился по сравнению с тем же периодом прошлого года. Количество запросов на земельные участки для строительства увеличилось на 97%, а интерес к частным островам и поместьям возрос более чем в два раза.
По словам риелтора из Майами Дэни Херцберга, богатые покупатели используют соседние объекты для расширения своей собственности, предоставления помещений для персонала, создания зон отдыха и обеспечения конфиденциальности. Например, миллиардер-инвестор Кеннет Гриффин вложил более 450 миллионов долларов в комплекс в Палм-Бич, а Безос потратил более 230 миллионов долларов на приобретение недвижимости в Indian Creek.