JD Վանսը նշում է, որ տնտեսական ճնշումը լավագույն միջոցն է Իրանի նկատմամբ նպատակներին հասնելու համար
JD Վանսը նշել է, որ Իրանի նկատմամբ տնտեսական ճնշումը լավագույն միջոցն է նպատակներին հասնելու համար։ Նա ասել է, որ դա "նուրբ պար" է, բայց նաև ավելացրել է, որ վերջին շաբաթների ընթացքում "նրանք զգացել են շատ ավելի մեծ ճնշում, քան մենք"։
Վանսի մեկնաբանությունները գալիս են այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ասել է, որ ԱՄՆ-ն կսկսի այն, ինչ նա անվանել է "ամենամեծ տնտեսական գործողությունը, որը երբևէ իրականացվել է որևէ երկրի դեմ" Իրանի նկատմամբ։
"Թե՞ նրանք ցանկանում են, որ իրենց տնտեսությունը հավերժ խեղդվի, թե՞ ցանկանում են ունենալ ավելի լավ հարաբերություններ Արևմուտքի հետ?" - ասել է Վանսը։
ԱՄՆ-ի փոխնախագահ JD Վանսը նշել է, որ տնտեսական ճնշումը ԱՄՆ-ի "ամենաարդյունավետ գործիքն" է Իրանի դեմ։ Նա ասել է, որ դա "նուրբ պար" է, քանի որ երկու կողմերը դիմում են ճնշման, բայց ավելացրել է, որ "լավագույնը, ինչ եղել է վերջին շաբաթների ընթացքում, նրանք զգացել են շատ ավելի մեծ ճնշում, քան մենք"։
Վանսը նշել է, որ ամերիկացիների համար բենզինի գները դեռ բարձր են, բայց պնդել է, որ դրանք "նշանակալի" նվազել են, քանի որ ԱՄՆ-ն կարողացել է "շատ նավթ և գազ դուրս բերել" Հորմուզի նեղուցից իր ռազմական օգնության շնորհիվ։
Սակայն, վերջերս դիտարկված նավերի երթևեկությունը Հորմուզում մնացել է ցածր, ուրբաթ օրը 10 անցում և կիրակի օրը 2 անցում։
Վանսը նշել է, որ Իրանի հիմնական leverage-ը նեղուցի մուտքն է, ավելացնելով, որ "եթե մենք կարողանանք, նույնիսկ ոչ թե վերադարձնել այն, ինչ եղել է նախկինում, այլ եթե կարողանանք բավարար նավթ և գազ դուրս բերել, որպեսզի ամերիկացիներին որոշակի հանգստություն բերենք բենզինի գների վրա"։
Իրանը պատժվում է առևտրային նավերի վրա կրակելու համար, և ԱՄՆ-ն կպահպանի, որ Իրանական ուժերը չեն կարողանա դա անել։

JD Вэнс говорит, что экономическое давление — лучший способ достичь целей в Иране
JD Вэнс говорит, что экономическое давление на Иран — лучший способ достичь целей. Он отметил, что это "деликатный танец", но добавил, что за последние несколько недель "они почувствовали гораздо больше давления, чем мы".
Его комментарии прозвучали после того, как президент США Дональд Трамп заявил, что США начнут то, что он назвал "самой разрушительной экономической операцией, когда-либо проводившейся против какой-либо страны" в отношении Ирана.
"Хотят ли они, чтобы их экономика была задушена навсегда, или хотят ли они иметь лучшие отношения с Западом?" — сказал Вэнс.
Вице-президент США JD Вэнс заявил, что экономическое давление является "самым эффективным инструментом" против Ирана. Он сказал, что это "деликатный танец", так как обе стороны оказывают давление друг на друга, но добавил, что "то, что было верно за последние несколько недель, это то, что они почувствовали гораздо больше давления, чем мы".
Вэнс отметил, что цены на бензин для американцев все еще высоки, но утверждал, что они "существенно" снизились, поскольку США смогли "вывести много нефти и газа" из Ормузского пролива благодаря помощи своих вооруженных сил.
Тем не менее, недавно наблюдаемое судоходство через Ормуз остается низким, с 10 переходами в понедельник и двумя переходами в воскресенье.
Вэнс сказал, что основным рычагом Ирана был доступ к проливу, добавив, что "если мы сможем, даже не вернуть его к тому, что было раньше, но если мы сможем вывести достаточно нефти и газа, чтобы дать некоторым американцам облегчение на заправках".
Иран наказывается за стрельбу по коммерческим судам, и США позаботятся о том, чтобы иранские силы не могли этого делать.