Իսրայելը և Հունաստանը 3 միլիարդ եվրոյի պաշտպանական համաձայնագիր են ստորագրել
Իսրայելը և Հունաստանը ստորագրել են մոտ 3 միլիարդ եվրոյի լայնածավալ պաշտպանական համաձայնագիր, որը կոչվում է «Աքիլեսյան վահան»: Համաձայնագիրը նախատեսում է, որ իսրայելական կողմը Աթենքի կարիքների համար կկառուցի հակաօդային պաշտպանության և հակահրթիռային պաշտպանության առաջավոր բազմամակարդակ համակարգ:
Պայմանագրի տակ ստորագրել են Իսրայելի պաշտպանության նախարարության գլխավոր տնօրեն պահեստի գեներալ-մայոր Ամիր Բարամը և նրա հույն գործընկեր Իոանիս Բուրասը:
«Ըստ համաձայնագրի՝ Իսրայելը Հունաստանում կկառուցի համալիր բազմամակարդակ հակաօդային պաշտպանության համակարգ, որն ամբողջությամբ բաղկացած կլինի իսրայելական արտադրության համակարգերից և կօգտագործի պատերազմի ընթացքում Իսրայելի պաշտպանական կառույցների կողմից կուտակված լայնածավալ մարտական ​​փորձը», – նշված է հաղորդագրության մեջ:
Իսրայելի պաշտպանության նախարարությունը նշել է, որ սա իսրայելահունական ռազմական համագործակցության պատմության մեջ խոշորագույն գործարքն է:
«Իսրայելը և Հունաստանը ընդհանուր ռազմավարական շահեր ունեն և բախվում են ընդհանուր տարածաշրջանային մարտահրավերների», – նշել է Իսրայելի պաշտպանության նախարար Իսրայել Կացը:

Израиль и Греция подписали масштабное оборонительное соглашение на сумму около 3 миллиардов евро, названное «Ахиллесов щит». Соглашение предполагает, что израильская сторона построит передовые системы противовоздушной и противоракетной обороны для нужд Афин.
Подписали документ генеральный директор министерства обороны Израиля, генерал-майор запаса Амир Барак и его греческий коллега Иоаннис Бурас.
«Согласно соглашению, Израиль построит комплекс многоуровенной системы противовоздушной обороны в Греции, которая будет полностью состоять из израильских систем и использовать обширный боевой опыт, накопленный израильскими оборонительными структурами в ходе войны», – говорится в сообщении.
Министерство обороны Израиля отметило, что это крупнейшая сделка в истории израильско-греческого военного сотрудничества.
«Израиль и Греция имеют общие стратегические интересы и сталкиваются с общими региональными вызовами», – прокомментировал подписание соглашения министр обороны Израиля Исраэль Кац.