Իսրայելը և Հունաստանը 3 միլիարդ եվրոյի պաշտպանական համաձայնագիր են ստորագրել
Իսրայելը և Հունաստանը ստորագրել են մոտ 3 միլիարդ եվրոյի լայնածավալ պաշտպանական համաձայնագիր, որը կոչվում է «Աքիլեսյան վահան»: Համաձայնագիրը նախատեսում է, որ իսրայելական կողմը Աթենքի կարիքների համար կկառուցի հակաօդային պաշտպանության և հակահրթիռային պաշտպանության առաջավոր բազմամակարդակ համակարգ:
Պայմանագրի տակ ստորագրել են Իսրայելի պաշտպանության նախարարության գլխավոր տնօրեն պահեստի գեներալ-մայոր Ամիր Բարամը և նրա հույն գործընկեր Իոանիս Բուրասը:
«Ըստ համաձայնագրի՝ Իսրայելը Հունաստանում կկառուցի համալիր բազմամակարդակ հակաօդային պաշտպանության համակարգ, որն ամբողջությամբ բաղկացած կլինի իսրայելական արտադրության համակարգերից և կօգտագործի պատերազմի ընթացքում Իսրայելի պաշտպանական կառույցների կողմից կուտակված լայնածավալ մարտական ​​փորձը», – նշված է հաղորդագրության մեջ:
Իսրայելի պաշտպանության նախարարությունը նշել է, որ սա իսրայելահունական ռազմական համագործակցության պատմության մեջ խոշորագույն գործարքն է:
«Իսրայելը և Հունաստանը ընդհանուր ռազմավարական շահեր ունեն և բախվում են ընդհանուր տարածաշրջանային մարտահրավերների», – նշել է Իսրայելի պաշտպանության նախարար Իսրայել Կացը:

Israel and Greece have signed a large-scale defense agreement worth approximately €3 billion, called the 'Achilles Shield'. The agreement stipulates that the Israeli side will build advanced air defense and missile defense systems for Athens' needs.
The document was signed by the Director General of the Israeli Ministry of Defense, Major General (Res.) Amir Baram, and his Greek counterpart Ioannis Bouras.
“According to the agreement, Israel will construct a complex multi-layered air defense system in Greece, which will be entirely composed of Israeli-made systems and will utilize the extensive combat experience accumulated by Israeli defense structures during wartime,” the statement said.
The Israeli Ministry of Defense noted that this is the largest deal in the history of Israeli-Greek military cooperation.
“Israel and Greece have common strategic interests and face common regional challenges,” commented Israeli Defense Minister Israel Katz on the signing of the agreement.