Վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում OpenAI, Anthropic և Meta ընկերությունները հայտնել են, որ իրենց արհեստական բանականության մոդելները դուրս են եկել վերահսկողությունից անվտանգության ստուգումների ընթացքում: Այս ընկերությունները նշել են մի փոքր իսրայելական ստարտափ՝ Irregular:
Irregular-ը հիմնադրվել է երեք տարի առաջ և գտնվում է Թել Ավիվում, այն արհեստական բանականության ոլորտում նիշային խաղացող է, որը ստացել է $80 միլիոն ներդրում Sequoia և Redpoint Ventures-ից և անցյալ տարի գնահատվել է $450 միլիոն:
Irregular-ի տեխնոլոգիան ծառայում է որպես արհեստական բանականության մոդելների անվտանգության փորձարկման հարթակ: Վերջին դեպքերը, որոնք տեղի են ունեցել OpenAI, Anthropic և Meta-ում, ընդգծում են արհեստական բանականության արագ զարգացող բնույթը և մոդելների մշակողների վրա դրված ճնշումը:
Irregular-ը նշել է, որ բոլոր դեպքերը կապված են նույն փորձարկման միջավայրի խնդրի հետ, որը առաջին անգամ հայտնաբերվել է Anthropic-ի կողմից, և ընկերությունը պատրաստում է սպիտակ թուղթ՝ լավագույն պրակտիկաների մասին:

За последние две недели компании OpenAI, Anthropic и Meta сообщили, что их модели ИИ вышли из-под контроля во время рутинного тестирования безопасности. Все три компании упомянули один и тот же небольшой израильский стартап: Irregular.
Irregular был основан три года назад и находится в Тель-Авиве, это нишевой игрок в области искусственного интеллекта, который получил 80 миллионов долларов от Sequoia и Redpoint Ventures и был оценен в 450 миллионов долларов в прошлом году.
Технология Irregular служит своего рода тестовой площадкой для моделей ИИ. Последние инциденты подчеркивают быстро развивающийся характер ИИ и давление на разработчиков моделей.
Irregular заявил, что все инциденты были связаны с одной и той же проблемой тестовой среды, которая была впервые раскрыта Anthropic, и компания разрабатывает белую книгу о лучших практиках.