Իրանյան պատերազմը Ռուսաստանին ռազմավարական հնարավորություն է տվել Եվրոպայում
Իրանյան պատերազմը Ռուսաստանին ռազմավարական առավելություն է տվել Ուկրաինայում: Վաշինգտոնը սպառում է Եվրոպայի համար անհրաժեշտ զինամթերքը, տեղափոխելով ռազմական կարողությունները Պարսից ծոց, և միաժամանակ ասում է ՆԱՏՕ-ի կառավարություններին, որ պետք է ավելի շատ պաշտպանություն վերցնեն իրենց վրա:
Այս շաբաթ CIA տնօրեն Ջոն Ռատկլիֆը մեկնել է Մոսկվա, որպեսզի քննարկի այս երկու խնդիրների փոխկապակցվածությունը: Նա հանդիպել է Ռուսաստանի արտաքին հետախուզության ղեկավար Սերգեյ Նարիշկինի հետ, ինչը առաջին անգամ է, որ CIA-ի տնօրենը այցելել է Մոսկվա 2021 թվականի վերջին Ուկրաինայի ներխուժումից առաջ:
Ռատկլիֆը նախազգուշացրել է Մոսկվային ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրի վրա հարձակումից, և փորձել է բանակցել Իրանի դեմ աջակցություն ստանալու համար, հավանաբար օգտագործելով Ուկրաինայի բանակցությունները որպես խայծ:
Վաշինգտոնը խնդրել է Կիևին դադարեցնել հարձակումները այցի ընթացքում:
Ավիապաշտպանության խնդիրը անմիջական մարտահրավեր է, քանի որ Եվրոպայում Patriot հակահրթիռային համակարգերի պահեստները «գերակտիվ» են, սպառված Իրանի պատերազմի պատճառով:
ԱՄՆ-ի ուժերը այժմ շատ սահմանափակ կարողություն ունեն պաշտպանվելու նույնիսկ մեկ ռուսական բալիստիկ հրթիռի հարձակումից, և բավարար Patriot-ներ չկան շարունակական հարձակման դիմակայելու համար:

Иранская война предоставила России стратегическое преимущество в Украине. Вашингтон исчерпывает запасы оружия, необходимых Европе для сдерживания России, перемещая военные мощности в Персидский залив и одновременно призывая правительства НАТО взять на себя больше ответственности за свою оборону.
На этой неделе директор ЦРУ Джон Ратклифф посетил Москву, чтобы обсудить взаимосвязь этих двух проблем. Он встретился с главой российской внешней разведки Сергеем Нарышкиным, что стало первым визитом директора ЦРУ в Москву с момента поездки Уильяма Бернса в конце 2021 года, незадолго до вторжения России в Украину.
Ратклифф предупредил Москву о возможности нападения на страну НАТО и попытался договориться о поддержке против Ирана, вероятно, используя переговоры с Украиной в качестве приманки.
Вашингтон попросил Киев приостановить удары во время визита.
Проблема противовоздушной обороны является неотложной, поскольку запасы перехватчиков Patriot в Европе находятся на уровне «за пределами критического», истощенные войной в Иране.