ԵՐԵՎԱՆ, 7 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Իրանյան ընկերությունները սկսել են Կաջարանյան թունելի կառուցումը Հայաստանում, հայտնում է Իրանի դեսպանությունը:
«Թունելը, որի երկարությունը 7,2 կմ է, կդառնա Կովկասի տարածաշրջանի ամենաբարդ ինժեներական նախագծերից մեկը և մաս կկազմի «Հյուսիս-Հարավ» միջանցքի», - նշվում է իրանական դիվանագիտական ներկայացուցչության հաղորդագրությունում:
Դեսպանությունում նշել են, որ կառուցման ավարտից հետո Իրանը ավելի կարճ ճանապարհ կունենա դեպի Սև ծով (Եվրոպա):
Հուլիսի 29-ին Հայաստանում պաշտոնապես մեկնարկել է Կաջարանյան թունելի կառուցումը, որը գտնվում է «Հյուսիս-Հարավ» ճանապարհին:
Ամենամոտ 395 միլիոն դոլար արժողությամբ նախագիծը իրականացնում են իրանական Abad Rahan Pars International Group և Tunnel Sadd Ariana ընկերությունները: Կառուցումը ֆինանսավորվում է 200 միլիոն դոլարի Եվրասիական կայունացման և զարգացման հիմնադրամի վարկով և Հայաստանի կառավարության մոտ 195 միլիոն դոլարի համաֆինանսավորմամբ:
Թունելը կրճատելու է 14 կմ ճանապարհը և մոտ 40 րոպե ճանապարհի ժամանակը, թույլ տալով շրջանցել Մեգրինյան անցումը: Կառուցումը նախատեսված է վեց տարի:
Նախագծի շրջանակներում, բացի թունելից, կկառուցվեն մոտ 4 կմ մոտեցող ճանապարհներ: Թունելում նախատեսված են երկու երթևեկելի գոտիներ, մայթեր, հատուկ գրպաններ արտակարգ կանգառների համար յուրաքանչյուր 250 մետրում, ինչպես նաև փրկության ելք:

ЕРЕВАН, 7 августа. /АРКА/. Иранские компании начали строительство Каджаранского тоннеля в Армении, сообщает посольство ИРИ в РА.
«Тоннель длиной 7,2 км станет одним из сложнейших инженерных проектов в регионе Кавказа и частью коридора «Север–Юг», - отмечается в сообщении иранского дипведомства.
В посольстве заявили, что после завершения строительства Иран получит более короткий доступ к региону Черного моря (Европе).
29 июня в Армении официально стартовало строительство Каджаранского тоннеля длиной 7,2 км на трассе «Север–Юг».
Проект стоимостью около $395 млн реализуют иранские компании Abad Rahan Pars International Group и Tunnel Sadd Ariana. Строительство финансируется за счет кредита Евразийского фонда стабилизации и развития в размере $200 млн и софинансирования правительства Армении в объеме около $195 млн.
Тоннель сократит маршрут на 14 км и время в пути примерно на 40 минут, позволит обойти Мегринский перевал. Строительство рассчитано на шесть лет.
В рамках проекта, помимо тоннеля, будут построены около 4 км подъездных дорог. В тоннеле предусмотрены две полосы движения, тротуары, специальные карманы для аварийной остановки через каждые 250 метров, а также эвакуационный выход.