ԵՐԵՎԱՆ, 7 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Իրանյան ընկերությունները սկսել են Կաջարանյան թունելի կառուցումը Հայաստանում, հայտնում է Իրանի դեսպանությունը:
«Թունելը, որի երկարությունը 7,2 կմ է, կդառնա Կովկասի տարածաշրջանի ամենաբարդ ինժեներական նախագծերից մեկը և մաս կկազմի «Հյուսիս-Հարավ» միջանցքի», - նշվում է իրանական դիվանագիտական ներկայացուցչության հաղորդագրությունում:
Դեսպանությունում նշել են, որ կառուցման ավարտից հետո Իրանը ավելի կարճ ճանապարհ կունենա դեպի Սև ծով (Եվրոպա):
Հուլիսի 29-ին Հայաստանում պաշտոնապես մեկնարկել է Կաջարանյան թունելի կառուցումը, որը գտնվում է «Հյուսիս-Հարավ» ճանապարհին:
Ամենամոտ 395 միլիոն դոլար արժողությամբ նախագիծը իրականացնում են իրանական Abad Rahan Pars International Group և Tunnel Sadd Ariana ընկերությունները: Կառուցումը ֆինանսավորվում է 200 միլիոն դոլարի Եվրասիական կայունացման և զարգացման հիմնադրամի վարկով և Հայաստանի կառավարության մոտ 195 միլիոն դոլարի համաֆինանսավորմամբ:
Թունելը կրճատելու է 14 կմ ճանապարհը և մոտ 40 րոպե ճանապարհի ժամանակը, թույլ տալով շրջանցել Մեգրինյան անցումը: Կառուցումը նախատեսված է վեց տարի:
Նախագծի շրջանակներում, բացի թունելից, կկառուցվեն մոտ 4 կմ մոտեցող ճանապարհներ: Թունելում նախատեսված են երկու երթևեկելի գոտիներ, մայթեր, հատուկ գրպաններ արտակարգ կանգառների համար յուրաքանչյուր 250 մետրում, ինչպես նաև փրկության ելք:

YEREVAN, August 7. /ARKA/. Iranian companies have begun construction of the Kajaran Tunnel in Armenia, reports the Iranian embassy in Armenia.
"The 7.2-km tunnel will become one of the most challenging engineering projects in the Caucasus region and part of the North-South Corridor," the Iranian diplomatic mission said in a statement.
The embassy stated that upon completion, Iran will have shorter access to the Black Sea (Europe).
On June 29, the construction of the 7.2-km Kajaran Tunnel on the North-South highway officially started in Armenia.
The project, worth about $395 million, is being implemented by Iranian companies Abad Rahan Pars International Group and Tunnel Sadd Ariana. The construction is financed by a $200 million loan from the Eurasian Stabilization and Development Fund and co-financing from the Armenian government of about $195 million.
The tunnel will shorten the route by 14 km and travel time by approximately 40 minutes, allowing to bypass the Meghri pass. The construction is expected to take six years.
As part of the project, in addition to the tunnel, about 4 km of access roads will be built. The tunnel will feature two lanes, sidewalks, special pockets for emergency stops every 250 meters, as well as an emergency exit.