Իրանն ու Օմանն մոտենում են Հորմուզի անվտանգ անցման գործարքի կնքմանը: Այս մասին տեղեկացրել են երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարները: Նրանք քննարկել են «Հորմուզի նավարկության ժամանակավոր միջանցքի» ստեղծման առաջարկված շրջանակը, ինչպես նաև մինաների մաքրման համատեղ նախագիծ:
Այս հայտարարության ֆոնին նավթի գները շարունակել են նվազել, իսկ միջազգային Brent Crude նավթի գինը ընկել է $90-ի տակ:
Հորմուզի նեղուցով անցնող առևտրային նավերի թիվը երեքշաբթի օրը նվազել է մինչև հինգ, ինչը 10-օրյա միջինից երկու երրորդով պակաս է:
ԱՄՆ-ն, մինչդեռ, չի ընդլայնել երկրորդական պատժամիջոցները, ինչը կարող է ազդել Իրանի տնտեսության վրա:
Չինաստանը, որը գնում է Իրանի նավթի 90%-ը, սպառնացել է պատասխանել, եթե ԱՄՆ-ն ընդլայնի տնտեսական ճնշումները:

Iran and Oman prepare Hormuz deal as U.S. holds back on secondary sanctions
Iran and Oman are approaching a deal to secure safe transit through the Strait of Hormuz. This was announced by the foreign ministers of both countries. They discussed a proposed framework to establish a "temporary navigational corridor through the Strait of Hormuz" and a joint project to clear mines.
In response to this announcement, oil prices have continued to decline, with international benchmark Brent Crude falling below $90.
Only five commodity vessels transited the Strait of Hormuz on Tuesday, down two-thirds from the 10-day average of 15.
Meanwhile, the U.S. has held off on extending significant secondary sanctions, which could impact Iran's economy.
China, which buys around 90% of Iran's oil, has threatened to retaliate if the U.S. opts to expand economic pressure.