Իրանն ու Օմանն մոտենում են Հորմուզի անվտանգ անցման գործարքի կնքմանը: Այս մասին տեղեկացրել են երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարները: Նրանք քննարկել են «Հորմուզի նավարկության ժամանակավոր միջանցքի» ստեղծման առաջարկված շրջանակը, ինչպես նաև մինաների մաքրման համատեղ նախագիծ:
Այս հայտարարության ֆոնին նավթի գները շարունակել են նվազել, իսկ միջազգային Brent Crude նավթի գինը ընկել է $90-ի տակ:
Հորմուզի նեղուցով անցնող առևտրային նավերի թիվը երեքշաբթի օրը նվազել է մինչև հինգ, ինչը 10-օրյա միջինից երկու երրորդով պակաս է:
ԱՄՆ-ն, մինչդեռ, չի ընդլայնել երկրորդական պատժամիջոցները, ինչը կարող է ազդել Իրանի տնտեսության վրա:
Չինաստանը, որը գնում է Իրանի նավթի 90%-ը, սպառնացել է պատասխանել, եթե ԱՄՆ-ն ընդլայնի տնտեսական ճնշումները:

Иран и Оман готовят сделку по Ормузскому проливу, США сдерживают вторичные санкции
Иран и Оман приближаются к сделке по безопасному транзиту через Ормузский пролив. Об этом сообщили министры иностранных дел двух стран. Они обсудили предложенную рамку для создания «временного навигационного коридора через Ормузский пролив» и совместного проекта по разминированию.
На фоне этого заявления цены на нефть продолжили снижаться, а международная цена на нефть Brent упала ниже $90.
Количество торговых судов, проходящих через Ормуз, во вторник снизилось до пяти, что на две трети меньше 10-дневного среднего показателя.
Тем временем США не расширили вторичные санкции, что может повлиять на экономику Ирана.
Китай, который покупает 90% иранской нефти, угрожал ответить, если США расширят экономическое давление.