Իրանն ու Օմանը համաձայնեցրել են Հորմուզի նեղուցով անցնող նավային երթուղու աշխարհագրական կոորդինատները: Այս մասին հայտարարել է Իրանի արտգործնախարարության խոսնակ Էսմայիլ Բաղային՝ հավելելով, որ սրա մասին համատեղ հայտարարությունը վերջնականացման փուլում է՝ պայմանով, որ երրորդ կողմերը չմիջամտեն:
Նրա խոսքով՝ Իրանի և Օմանի միջև նման համաձայնությունը ինքնին չի երաշխավորի անվտանգությունը ռազմավարական նշանակություն ունեցող Հորմուզի նեղուցում:
Ավելի վաղ այսօր ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթն էր հայտարարել, որ Հորմուզի նեղուցում նավագնացության վերսկսման շուրջ բանակցությունների արդյունքում՝ ԱՄՆ-ն և Իրանը մոտ են համաձայնագրի կնքմանը՝ հույս հայտնելով, որ այն տեղի կունենա այսօր կամ վաղը:

Иран и Оман согласовали географические координаты морского маршрута через Ормузский пролив. Об этом заявил официальный представитель министерства иностранных дел Ирана Эсмаил Багаи, добавив, что совместное заявление по этому вопросу находится на стадии завершения, при условии, что третьи стороны не вмешиваются.
По его словам, такое соглашение между Ираном и Оманом само по себе не гарантирует безопасность в стратегически важном Ормузском проливе.
Ранее сегодня министр финансов США Скотт Бесент заявил, что в результате переговоров о возобновлении навигации в Ормузском проливе США и Иран близки к заключению соглашения, надеясь, что оно состоится сегодня или завтра.