Իրանն մտադիր է միանալ ԲՐԻԿՍ-ի Նոր զարգացման բանկին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Իրանն մտադիր է մոտ ապագայում միանալ ԲՐԻԿՍ-ի Նոր զարգացման բանկին (ՆԶԲ), հայտարարել է Իրանի կենտրոնական բանկի ղեկավար Աբդոլնասեր Խեմմաթին, հաղորդում է IRNA:
Նրա խոսքով, Նոր զարգացման բանկը ԲՐԻԿՍ-ի շրջանակներում համագործակցության ամենակարևոր արդյունքներից մեկն է:
ԲՐԻԿՍ-ի միջոցառումների ընթացքում Հնդկաստանում Խեմմաթին նաև նշել է, որ Թեհրանը մտադիր է ընդլայնել ազգային արժույթների օգտագործումը փոխադարձ առևտրում և զարգացնել երկկողմ և եռակողմ արժութային-բանկային համագործակցությունը միության երկրների հետ:
Նոր զարգացման բանկի մասին
Նոր զարգացման բանկը հիմնադրվել է 2015 թվականին Բրազիլիայի, Ռուսաստանի, Հնդկաստանի, Չինաստանի և Հարավաֆրիկյան Հանրապետության կողմից ենթակառուցվածքային և կայուն զարգացման նախագծերի ֆինանսավորման նպատակով: Հինգ հիմնադիր երկրներից բացի, ՆԶԲ-ի անդամներ են Բանգլադեշը, ԱՄԷ-ն, Եգիպտոսը, Ալժիրը և Ուզբեկստանը:

ЕРЕВАН, 12 августа. /АРКА/. Иран намерен в ближайшем будущем присоединиться к Новому банку развития (НБР), созданному странами БРИКС, заявил глава Центрального банка Ирана Абдолнасер Хеммати, сообщает IRNA.
По его словам, Новый банк развития является одним из наиболее значимых результатов сотрудничества в рамках БРИКС.
В ходе мероприятий БРИКС в Индии Хеммати также заявил о намерении Тегерана расширять использование национальных валют во взаимной торговле и развивать двустороннее и трехстороннее валютно-банковское сотрудничество со странами объединения.
О Новом банке развития
Новый банк развития был учрежден в 2015 году Бразилией, Россией, Индией, Китаем и ЮАР для финансирования инфраструктурных проектов и проектов устойчивого развития. Помимо пяти стран-учредителей, членами НБР являются Бангладеш, ОАЭ, Египет, Алжир и Узбекистан.