Իրանն կոչ է անում վերացնել բոլոր խոչընդոտները Նորդուզ անցակետում
Իրանի պաշտոնական աղբյուրները հայտնում են, որ Թեհրանը կոչ է անում վերացնել բոլոր խոչընդոտները Նորդուզ անցակետում, որը գտնվում է Իրանի և Հայաստանի սահմանին։ Այս մասին հայտարարել է Իրանի ազատ տնտեսական գոտիների բարձրագույն խորհրդի քարտուղար Հոսեյն Ֆորուզանը։
Նրա խոսքով, անհրաժեշտ է մշտական վերահսկողություն և ճշգրիտ համակարգում բոլոր մարմինների միջև, որոնք պատասխանատու են այս սահմանին։ Ֆորուզանը նշել է, որ առևտրային և տրանսպորտային գործընթացների հեշտացման համար գործադիր և վերահսկող մարմինները պետք է խուսափեն առանձին որոշումներ ընդունելուց։
Նա հավելել է, որ ավտոմեքենաների սպասարկման ժամանակի կրճատումը և մաքսային ծառայությունների մակարդակի բարձրացումը անմիջականորեն կապված են արտահանման զարգացման հետ, և այդ ճանապարհին խոչընդոտները պետք է արագ վերացվեն։
«Ֆիզիկական ենթակառուցվածքի զարգացումը և մաքսային ընթացակարգերի պարզեցումը Նորդուզում անհրաժեշտ են այս տարածքի տրանսպորտային հնարավորությունների արդյունավետ օգտագործման համար»,- նշել է Ֆորուզանը։
Հիշեցնենք, որ Նորդուզ անցակետը, որը գտնվում է Արաքս գետի մոտ, Իրանի և Հայաստանի միջև միակ ցամաքային սահմանն է և ունի ռազմավարական դեր Հայաստանի առևտրային հարաբերություններում Եվրասիական տնտեսական միության անդամների հետ։

Тегеран призвал устранить все препятствия для транзита грузов и людей через пограничный пункт
Официальные источники Ирана сообщают, что Тегеран призвал устранить все препятствия для транзита грузов и людей через пограничный пункт Нордуз, расположенный на границе Ирана и Армении. С таким призывом выступил секретарь Высшего совета свободных и особых экономических зон Хоссейн Форузан.
По его словам, для решения проблем и задач на пограничном пункте Нордуз необходимы постоянный контроль и точная координация между всеми ведомствами, отвечающими за эту границу.
Форузан добавил, что для облегчения торговых и транзитных процессов на этом пограничном пункте исполнительные и надзорные органы должны избегать принятия разрозненных решений.
Он заявил, что сокращение времени простоя автотранспортного парка и повышение уровня таможенного обслуживания напрямую связаны с развитием экспорта, и препятствия на этом пути необходимо устранять быстро.
«Развитие физической инфраструктуры и упрощение таможенных процедур в Нордузе необходимы для эффективного использования транзитных мощностей этой зоны», - заметил секретарь Высшего совета свободных и особых экономических зон.
Напомним, что пограничный пункт Нордуз, расположенный рядом с рекой Аракс, является единственной сухопутной границей между Ираном и Арменией и играет стратегическую роль в торговых отношениях страны с членами Евразийского экономического союза.