Իրանն իր պահանջները ներկայացրել է ԱՄՆ-ին Հորմուզի նեղուցի վերաբացման համար: Իրանյան գերագույն ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Մոհամադ Բաղեր Զոլղադրը հայտարարել է, որ նեղուցի վերաբացումը պահանջում է ԱՄՆ-ի կողմից ծովային շրջափակման և պատժամիջոցների վերացում, ինչպես նաև ԱՄՆ ռազմական ուժերի դուրսբերում տարածաշրջանից:
Աբու Դաբիի ազգային նավթային ընկերությունը (ADNOC) հայտնել է, որ իր նավը հրթիռի կողմից հարվածի է ենթարկվել, երբ այն անցնում էր Հորմուզի նեղուցով:
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արախչին նշել է, որ Իրանը մոտ է Օմանի հետ համաձայնության հասնելուն, որը կկառավարի նեղուցը:
ԱՄՆ-ի փոխնախագահ ՋԴ Վանսը հայտարարել է, որ Իրանը և իր արաբ հարևանները քննարկում են նեղուցի միջոցով տրանսպորտի անվտանգությունը:
Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի խոսնակ Սարդար Մոհբին հայտարարել է, որ Հորմուզի նեղուցի վերաբացումը կախված է Իրանի կողմից ներկայացված հատուկ մեխանիզմներից:

Iran sets conditions for opening Strait of Hormuz
Iran has laid out its demands to the U.S. for reopening the Strait of Hormuz. The Secretary of Iran's Supreme National Security Council, Mohammad Bagher Zolghadr, stated that reopening the strait would require Washington to lift its naval blockade and sanctions, and withdraw U.S. military forces from the region.
The Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) reported that one of its vessels was targeted by a missile while transiting the Strait of Hormuz.
Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi mentioned that Iran is close to reaching an agreement with Oman to manage the strait.
U.S. Vice President JD Vance stated that Iran and its Gulf neighbors are discussing how to ensure the safe flow of traffic through the strait.
Sardar Mohbi, a spokesman for Iran's Islamic Revolutionary Guard Corps, noted that the reopening of the Strait of Hormuz is subject to specific mechanisms proposed by Iran.