Իրանն իր պահանջները ներկայացրել է ԱՄՆ-ին Հորմուզի նեղուցի վերաբացման համար: Իրանյան գերագույն ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Մոհամադ Բաղեր Զոլղադրը հայտարարել է, որ նեղուցի վերաբացումը պահանջում է ԱՄՆ-ի կողմից ծովային շրջափակման և պատժամիջոցների վերացում, ինչպես նաև ԱՄՆ ռազմական ուժերի դուրսբերում տարածաշրջանից:
Աբու Դաբիի ազգային նավթային ընկերությունը (ADNOC) հայտնել է, որ իր նավը հրթիռի կողմից հարվածի է ենթարկվել, երբ այն անցնում էր Հորմուզի նեղուցով:
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արախչին նշել է, որ Իրանը մոտ է Օմանի հետ համաձայնության հասնելուն, որը կկառավարի նեղուցը:
ԱՄՆ-ի փոխնախագահ ՋԴ Վանսը հայտարարել է, որ Իրանը և իր արաբ հարևանները քննարկում են նեղուցի միջոցով տրանսպորտի անվտանգությունը:
Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի խոսնակ Սարդար Մոհբին հայտարարել է, որ Հորմուզի նեղուցի վերաբացումը կախված է Իրանի կողմից ներկայացված հատուկ մեխանիզմներից:

Иран выдвинул условия для открытия Ормузского пролива
Иран выдвинул свои требования к США для открытия Ормузского пролива. Секретарь Совета национальной безопасности Ирана Мохаммад Багер Золгадр заявил, что для открытия пролива Вашингтону необходимо снять морскую блокаду и санкции, а также вывести американские военные силы из региона.
Национальная нефтяная компания Абу-Даби (ADNOC) сообщила, что одно из ее судов было атаковано ракетой во время транзита через Ормузский пролив.
Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи отметил, что Иран близок к достижению соглашения с Оманом по управлению проливом.
Вице-президент США ДжД Вэнс заявил, что Иран и его арабские соседи обсуждают безопасность транспортировки через пролив.
Представитель Корпуса стражей Исламской революции Ирана Сардар Мохби заявил, что открытие Ормузского пролива зависит от специальных механизмов, предложенных Ираном.