Իրանն ավելի քիչ է կախված ԱՄՆ դոլարից
Իրանի առևտուրը զգալիորեն նվազել է ԱՄՆ պատժամիջոցների և նավային շրջափակման պատճառով, հայտարարել է նախագահ Մասուդ Պեզեշկյանը, երբ գերագույն առաջնորդ Մոջտաբա Խամենեին կոչ է արել նվազեցնել ԱՄՆ դոլարի կախվածությունը:
«Մենք ունեցել ենք 25% - 35% նվազում: Մեր արտահանումները նվազել են, բայց ներմուծումները նվազել են ավելի շատ», - ասել է Իրանի նախագահ Մասուդ Պեզեշկյանը:
Խամենեին նշել է, որ անհրաժեշտ է ուշադրություն դարձնել տնտեսական աճին, արտադրության բարձրացմանը և ԱՄՆ դոլարի դերի աստիճանական նվազեցմանը:
Պատժամիջոցների նոր արշավ
ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենտը սկսել է «Տնտեսական արտաքսման գործողություն»՝ նպատակ ունենալով կտրել Իրանի տնտեսական կապերը ամբողջ աշխարհում:
Իրանական նավթի արտահանումները զգալիորեն նվազել են, քանի որ ԱՄՆ-ն ուժեղացնում է տնտեսական ճնշումը:
Ավելի քան 80% -ով նվազել են օգոստոս ամսվա նավթի արտահանումները:
Իրանի նավթի նախարարությունը հայտարարել է, որ ունի բավարար նավթային պաշարներ՝ 2026-2027 ֆինանսական տարվա պահանջները բավարարելու համար:

Иран меньше зависит от доллара США
Торговля Ирана значительно снизилась под воздействием санкций США и морской блокады, заявил президент Масуд Пезешкиан, когда верховный лидер Моджтаба Хаменеи призвал уменьшить зависимость от доллара США.
«Мы наблюдаем снижение на уровне 25% - 35%. Наши экспортные поставки уменьшились, но импорт сократился еще больше», - сказал президент Ирана Масуд Пезешкиан.
Хаменеи отметил, что необходимо уделить внимание экономическому росту, увеличению производства и постепенному снижению роли доллара США.
Начало новой кампании санкций
Министр финансов США Скотт Бессент запустил «Операцию экономического изгнания», целью которой является разрыв всех экономических связей Ирана по всему миру.
Экспорт иранской нефти значительно снизился, поскольку США усиливают экономическое давление.
Экспорт нефти в августе упал более чем на 80%.
Министерство нефти Ирана заявило, что у него достаточно запасов нефти для выполнения бюджетных требований на 2026-2027 годы.