Իրանն ավելի քիչ է կախված ԱՄՆ դոլարից
Իրանի առևտուրը զգալիորեն նվազել է ԱՄՆ պատժամիջոցների և նավային շրջափակման պատճառով, հայտարարել է նախագահ Մասուդ Պեզեշկյանը, երբ գերագույն առաջնորդ Մոջտաբա Խամենեին կոչ է արել նվազեցնել ԱՄՆ դոլարի կախվածությունը:
«Մենք ունեցել ենք 25% - 35% նվազում: Մեր արտահանումները նվազել են, բայց ներմուծումները նվազել են ավելի շատ», - ասել է Իրանի նախագահ Մասուդ Պեզեշկյանը:
Խամենեին նշել է, որ անհրաժեշտ է ուշադրություն դարձնել տնտեսական աճին, արտադրության բարձրացմանը և ԱՄՆ դոլարի դերի աստիճանական նվազեցմանը:
Պատժամիջոցների նոր արշավ
ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենտը սկսել է «Տնտեսական արտաքսման գործողություն»՝ նպատակ ունենալով կտրել Իրանի տնտեսական կապերը ամբողջ աշխարհում:
Իրանական նավթի արտահանումները զգալիորեն նվազել են, քանի որ ԱՄՆ-ն ուժեղացնում է տնտեսական ճնշումը:
Ավելի քան 80% -ով նվազել են օգոստոս ամսվա նավթի արտահանումները:
Իրանի նավթի նախարարությունը հայտարարել է, որ ունի բավարար նավթային պաշարներ՝ 2026-2027 ֆինանսական տարվա պահանջները բավարարելու համար:

Iranian trade has sharply declined under U.S. sanctions and a naval blockade, President Masoud Pezeshkian said, as Supreme Leader Mojtaba Khamenei urged a reduction in reliance on the U.S. dollar.
"We have had a decrease of between 25% and 35%. Our exports have decreased, but imports have decreased more," Iranian President Masoud Pezeshkian said.
Khamenei emphasized the need to focus on economic growth, boosting production, and gradually phasing out the U.S. dollar's role.
Toughened sanctions campaign kicks off
U.S. Treasury Secretary Scott Bessent launched "Operation Economic Outcast," aimed at severing all of Iran's economic ties worldwide.
Iranian crude oil exports have sharply declined as the U.S. intensifies economic pressure.
August's crude export loadings are down more than 80%.
The Iranian Ministry of Petroleum stated it has enough oil reserves to meet its budget requirements for 2026-2027.