Իրանն ԱՄՆ-ի նոր պատժամիջոցների մասին հայտարարություններ է արել, նշելով, որ դրանք ավելի քան պարզապես տնտեսական պատերազմ են: Իրանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Էսմաիլ Բաղայիի խոսքով, ԱՄՆ-ի նոր տնտեսական պատժամիջոցները "օրինական չեն" և "արտաքին ինքնիշխանության" պնդում են:
ԱՄՆ-ի ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթը CNBC-ին հայտնել է, որ նոր պատժամիջոցները կրճատելու են ռազմական գործողությունների անհրաժեշտությունը: Նա խոստացել է, որ ԱՄՆ-ն կստեղծի "աշխարհի պատմության մեջ ամենամեծ համակարգված տնտեսական մեկուսացումը" Իրանի դեմ:
Իրանի խորհրդարանի խոսնակ Մոհամադ Բաղեր Ղալիբաֆը կոչ է արել մահմեդական երկրներին մշակել ծրագիր, որպեսզի հաղթահարեն "կոշտ" պատժամիջոցները:
'Կործանիչ տնտեսական գործողություն'
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն կսկսի "ամենակործանիչ տնտեսական գործողությունը" Իրանի դեմ, սպառնալով խիստ ֆինանսական պատիժներով այն երկրներին, որոնք կօգնեն Թեհրանին:
Նավահանգիստների միջոցով նավարկությունը Հորմուզի նեղուցում զգալիորեն նվազել է, իսկ նավթի գները մնացել են կայուն:
Անալիտիկները հարցնում են, թե արդյոք նոր պատժամիջոցները կփոխեն Իրանի վարքագիծը, քանի որ Իրանը արդեն ամենաշատ պատժամիջոցների ենթարկված երկրներից մեկն է:

Иран критикует новые санкции США
Иран сделал резкие заявления в ответ на новые санкции США, утверждая, что они представляют собой не просто экономическую войну. По словам представителя Министерства иностранных дел Ирана Эсмаила Багаи, новые экономические санкции США являются "незаконными" и представляют собой "претензию на экстерриториальный суверенитет".
Министр финансов США Скотт Бессент сообщил CNBC, что новые санкции, вероятно, уменьшат необходимость в военных действиях. Он пообещал, что США создадут "самую большую координированную экономическую изоляцию в истории" против Ирана.
Спикер парламента Ирана Мохаммад Багер Галибаф призвал мусульманские страны разработать план для преодоления "жестоких" санкций.
'Сокрушительная экономическая операция'
Президент США Дональд Трамп заявил, что США начнут "самую сокрушительную экономическую операцию" против Ирана, угрожая жесткими финансовыми санкциями тем странам, которые помогут Тегерану.
Трафик судов через стратегически важный Ормузский пролив значительно снизился, а цены на нефть остаются стабильными.
Аналитики задаются вопросом, изменят ли новые санкции поведение Ирана, поскольку Иран уже является одной из самых санкционированных стран в мире.