Իրանի խորհրդարանում հաստատել են Հորմուզի նեղուցով անցնելու ծառայությունների դիմաց նավերից գանձումը
Իրանի խորհրդարանի ազգային անվտանգության և արտաքին քաղաքականության հարցերով հանձնաժողովը հաստատել է դրույթ, որը նախատեսում է Հորմուզի նեղուցով անցնելիս տարբեր ծառայություններ ստանալու դիմաց նավերից վճար գանձել, հայտնում է Mehr-ը
Ինչպես հայտարարել է հանձնաժողովի պաշտոնական ներկայացուցիչ Հասան Քաշքավին, խոսքը վերաբերում է «Հորմուզի նեղուցի անվտանգության ապահովման և զարգացման ռազմավարական միջոցառումների մասին» օրինագծի 3-րդ հոդվածին, որը հանձնաժողովը նախկինում չէր քննարկել։
Հաստատված դրույթի համաձայն, այն երկրների նավերից, որոնց թույլատրված է անցնել նեղուցով, կգանձվի վճար ծովային և բնապահպանական ծառայությունների, հատուկ պայմաններում լիցքավորման, ապահովագրության, անվտանգության ապահովման և սպասարկման այլ տեսակների համար։ Դրանք հնարավոր կլինի վճարել իրանական ռիալով կամ այլ արժույթով, որը Իսլամական Հանրապետությունը կհամարի ընդունելի։
Քաշքավին ընդգծել է, որ նավագնացության կարգավորման ժամանակ անհրաժեշտ է հաշվի առնել առափնյա պետությունների իրավունքներն ու ինքնիշխանությունը։ Նա նշել է, որ միջազգային իրավունքով ամրագրված նավագնացության ազատությանը զուգահեռ պետք է պահպանվեն նաև Հորմուզի նեղուցի ափերին գտնվող երկրների անվտանգությունն ու ինքնիշխանությունը։
Հանձնաժողովի ներկայացուցիչը նաև հիշեցրել է, որ 1982 թվականի ՄԱԿ-ի ծովային իրավունքի մասին կոնվենցիային միանալուց հետո Օմանը հանդես է եկել քաղաքական հայտարարությամբ՝ ընդգծելով, որ դրա դրույթները չպետք է խախտեն երկրի ազգային ինքնիշխանությունն ու անվտանգությունը։

В Иране в парламенте одобрили сбор платы с судов за проход через Ормузский пролив
Иранский парламент одобрил положение, согласно которому с судов, проходящих через Ормузский пролив, будет взиматься плата за различные услуги, сообщает Mehr.
Как заявил официальный представитель комитета по национальной безопасности и внешней политике парламента Ирана Хасан Кашкавин, речь идет о статье 3 законопроекта «О стратегических мерах по обеспечению безопасности и развитию Ормузского пролива», который ранее не обсуждался комитетом.
Согласно принятому положению, с судов тех стран, которым разрешено проходить через пролив, будет взиматься плата за морские и экологические услуги, за заправку в особых условиях, страхование, обеспечение безопасности и другие виды обслуживания. Платежи можно будет производить иранскими риалами или другой валютой, которую Исламская Республика сочтет приемлемой.
Кашкавин подчеркнул, что при регулировании судоходства необходимо учитывать права и суверенитет прибрежных государств. Он отметил, что наряду со свободой судоходства, закрепленной международным правом, необходимо также обеспечивать безопасность и суверенитет стран, расположенных на берегах Ормузского пролива.
Представитель комитета также напомнил, что после присоединения к Конвенции ООН по морскому праву 1982 года Оман сделал политическое заявление, подчеркивающее, что положения этой конвенции не должны нарушать национальный суверенитет и безопасность страны.