Իրանի պատերազմը սպառնում է G7-ի երկրների տնտեսությանը
Մեծ Բրիտանիայի տնտեսությունը վերականգնման նշաններ է ցույց տալիս, սակայն իրավիճակը բարդանում է Իրանի հետ պատերազմի և էներգակիրների բարձր գների պատճառով։ Այս մասին գրում է CNBC-ն։
Մեծ Բրիտանիայի տնտեսությունը շարունակում է թափ հավաքել։ Բրիտանացիների սպառողական ծախսերին նպաստել են շոգ եղանակը, ֆուտբոլի աշխարհի առաջնությունում ազգային հավաքականի հաջողությունները և բիզնես ակտիվության ընդհանուր աճը։
Հրապարակված պաշտոնական տվյալները ցույց են տվել, որ country's GDP-ն երկրորդ եռամսյակի արդյունքներով աճել է 0.4%-ով։ Համեմատության համար՝ առաջին եռամսյակում այդ ցուցանիշը կազմել էր 0.6%։ Հատկապես դրական է եղել բիզնեսի ներդրումների վիճակագրությունը, որոնք աճել են 1.7%-ով։ Այս արդյունքը լիովին հակասում էր Reuters-ի կողմից հարցված վերլուծաբանների կանխատեսումներին, որոնք ակնկալում էին 0.5% անկում։
Deutsche Bank-ի՝ Մեծ Բրիտանիայի հարցերով գլխավոր տնտեսագետ Սանջայ Ռաջան լավատեսություն է արտահայտում։ Նրա խոսքով՝ երկիրը կարող է երկրորդ եռամսյակն անընդմեջ G7-ի բոլոր երկրների շարքում գրանցել աճի ամենաբարձր տեմպը։ Առաջին կիսամյակի տարեկանացված ցուցանիշը հասել է նույնիսկ «ապշեցուցիչ» 2%-ի։
Այնուամենայնիվ, Ռաջան նախազգուշացնում է, որ դրական պատկերը կարող է մթագնել։ Բենզինի գների աճը կարող է նվազեցնել տնային տնտեսությունների իրական եկամուտները և դանդաղեցնել տնտեսական ակտիվությունը։ Այնուամենայնիվ, նա դանդաղման ռիսկերը գնահատում է որպես չափավոր։
Իսկ country's նոր վարչապետ Էնդի Բերնհեմը ուրախանալու ավելի քիչ պատճառներ ունի։ Դեռևս ապրիլին ԱՄՀ-ն նախազգուշացրել էր, որ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի՝ Իրանի հետ երկարատև հակամարտությունը ավելի ուժեղ հարված կհասցնի բրիտանական տնտեսությանը, քան մյուս զարգացած երկրների տնտեսություններին։ Պատճառը պարզ է․ Մեծ Բրիտանիան խիստ կախված է էներգակիրների ներմուծումից, իսկ դրանց գների կտրուկ աճը երկրում առաջացրել է գնաճի ավելի ուժեղ ալիք, քան «հարուստ ակումբի» հարևան երկրների մեծ մասում։
Bloomberg գործակալության տեղեկություններով՝ ֆինանսների նախարարության պաշտոնյաներն արդեն Բերնհեմին ներկայացրել են հոռետեսական կանխատեսում։ Եթե Հորմուզի նեղուցում իրավիճակը չկայունանա, հաջորդ տարի տնտեսական աճը կարող է դանդաղել մինչև ընդամենը 0.3%։ Գերատեսչությունն ինքը հրաժարվել է մեկնաբանել իրավիճակը։
T. Rowe Price-ի՝ Եվրոպայի հարցերով գլխավոր մակրոտնտեսագետ Թոմաշ Վիլադեկը կարծում է, որ ներկայիս աճը մասնավոր հատվածի աշխատանքի արդյունավետության բարձրացման արդյունքն է, ոչ թե պետական ծախսերի ավելացման հետևանք։
Այնուամենայնիվ, Վիլադեկն ընդունում է, որ Մերձավոր Արևելքի ճգնաժամը նույնպես անհետևանք չի մնացել բրիտանական տնտեսության համար։
«Սովորաբար առաջին երկու եռամսյակների աճը զգալիորեն ավելի ուժեղ է լինում, քան տարվա երկրորդ կեսին», – արձանագրում է փորձագետը։
Pictet Asset Management-ի բազմաակտիվ ներդրումների բաժնի համաղեկավար Շանիել Ռամջին ուշադրություն է հրավիրում կառուցվածքային անհավասարակշռության վրա։ Նրա խոսքով՝ ամբողջ աճը կենտրոնացած է ծառայությունների ոլորտում, որը գերիշխող դիրք ունի բրիտանական տնտեսության մեջ։
«Շոգ եղանակը նպաստել է ծառայությունների ոլորտի աճին, սակայն ենթակառուցվածքների ոլորտում համաշխարհային բումը չի ազդել շինարարության և արդյունաբերության ոլորտների վրա, որոնք այս տարի անկում են գրանցում», – CNBC-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Ռամջին։

Война в Иране угрожает экономике стран G7
Экономика Великобритании демонстрирует признаки восстановления, однако ситуация усложняется из-за войны с Ираном и высоких цен на энергоресурсы. Об этом сообщает CNBC.
Экономика Великобритании продолжает набирать обороты. Потребительские расходы британцев поддерживаются жаркой погодой, успехами национальной сборной на чемпионате мира по футболу и общим ростом деловой активности.
Официальные данные показали, что ВВП страны вырос на 0,4% по итогам второго квартала. Для сравнения, в первом квартале этот показатель составил 0,6%. Особенно позитивной была статистика по инвестициям бизнеса, которые увеличились на 1,7%. Этот результат полностью противоречит прогнозам аналитиков, опрошенных Reuters, которые ожидали снижения на 0,5%.
Главный экономист Deutsche Bank по Великобритании Санжай Раджан выражает оптимизм. По его словам, страна может зарегистрировать самый высокий темп роста среди всех стран G7 во втором квартале подряд. Темп годового роста за первое полугодие достиг даже «удивительных» 2%.
Тем не менее, Раджан предупреждает, что позитивная картина может затмиться. Рост цен на бензин может снизить реальные доходы домохозяйств и замедлить экономическую активность. Тем не менее, он оценивает риски замедления как умеренные.
Новый премьер-министр страны Энди Бернхэм имеет меньше причин для радости. Еще в апреле МВФ предупреждал, что длительный конфликт США и Израиля с Ираном нанесет более сильный удар по британской экономике, чем по экономике других развитых стран. Причина проста: Великобритания сильно зависит от импорта энергоресурсов, а резкий рост их цен вызвал более сильную волну инфляции, чем в большинстве соседних стран «богатого клуба».
Согласно информации агентства Bloomberg, чиновники министерства финансов уже представили Бернхэму пессимистичный прогноз. Если ситуация в Ормузском проливе не стабилизируется, в следующем году экономический рост может замедлиться до всего лишь 0,3%. Само ведомство отказалось комментировать ситуацию.
Главный макроэкономист T. Rowe Price по Европе Томаш Виладек считает, что текущий рост является результатом повышения производительности труда в частном секторе, а не увеличения государственных расходов.
Тем не менее, Виладек признает, что кризис на Ближнем Востоке также не остался без последствий для британской экономики.
«Как правило, рост в первые два квартала значительно сильнее, чем во второй половине года», – отмечает эксперт.
Со-руководитель отдела многопрофильных инвестиций Pictet Asset Management Шаниль Рамджин обращает внимание на структурные дисбалансы. По его словам, весь рост сосредоточен в секторе услуг, который занимает доминирующее положение в британской экономике.
«Жаркая погода способствовала росту сектора услуг, однако глобальный бум в инфраструктуре не оказал влияния на строительство и промышленность, которые в этом году показывают снижение», – заявил Рамджин в интервью CNBC.