Իրանի գլխավոր բանակցողը մեղադրել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին «թատրոնային դիվանագիտության» կազմակերպման մեջ, երբ Վաշինգտոնը և Թեհրանը հակասական տեղեկություններ են ներկայացնում երկկողմ հարաբերությունների վերաբերյալ, որոնք նպատակ ունեն ավարտելու ամիսներ շարունակվող թշնամությունները:
«Մեծ հարձակման սպասեք... սպասեք, նրանք ցանկանում են բանակցել: Սա թատրոնային դիվանագիտություն է», - գրել է Իրանի խորհրդարանի խոսնակ և գլխավոր բանակցող Մոհամադ Բաղեր Ղալիբաֆը X սոցիալական ցանցում:
Թրամփը վերջերս հայտարարել էր, որ ծրագրավորված հարվածները չեղարկվել են, և որ համաձայնության outlines-ը արդեն համաձայնեցված է Թեհրանի հետ, սակայն Իրանի պաշտոնյաները հերքել են այդ տեղեկությունները:
Մինչ այդ, տարածաշրջանում հակամարտությունը լայնանում է, և Գուլֆի էներգետիկ ենթակառուցվածքները և հիմնական առևտրային անցակետերը նոր սպառնալիքների տակ են:
Սաուդյան Արաբիան պատրաստվում է «բազմաթիվ համակարգված հարձակումների»՝ Իրանի աջակցությամբ գործող Հութի միլիցաների կողմից:
Իրանի և Օման միջև նախատեսվում է համաձայնություն, որը կկառավարի Հորմուզի նեղուցի երթևեկությունը, սակայն ԱՄՆ և Իսրայելի նավերը կարգելվեն:

Главный переговорщик Ирана обвинил президента США Дональда Трампа в организации «театральной дипломатии», поскольку Вашингтон и Тегеран представляют противоречивые сведения о двусторонних отношениях, направленных на прекращение многомесячной вражды.
«Ожидайте массовой атаки... подождите, они хотят вести переговоры. Это театральная дипломатия», - написал спикер парламента Ирана и главный переговорщик Мохаммад Багер Галибаф в посте в X.
Недавно Трамп заявил, что запланированные удары были отменены, и что основные моменты соглашения уже согласованы с Тегераном, однако иранские официальные лица опровергли эту информацию.
Тем временем конфликт расширяется по региону, и энергетическая инфраструктура Персидского залива и ключевые торговые узлы находятся под новой угрозой.
Саудовская Аравия готовится к «многим скоординированным атакам» со стороны иракских милиций, работающих с хуситами, поддерживаемыми Ираном.
Иран и Оман планируют согласовать управление движением через Ормузский пролив, однако корабли США и Израиля будут запрещены.