Ինչպես կարող են ազդել Իրանի և նրա գործընկեր պետությունների նկատմամբ ԱՄՆ հայտարարած նոր տնտեսական պատժամիջոցները Հայաստանի և Իրանի հարաբերությունի և համատեղ նախագծերի վրա:
Երեկ Միացյալ Նահանգների ֆինանսների նախարարը հրապարակեց պատժամիջոցները, որոնց նպատակն է Իրանի տնտեսական և ֆինանսական կապերը հնարավորինս կտրել արտաքին աշխարհից: Նախորդ շաբաթ, երբ պատժամիջոցները դեռ հրապարակված չէին, բայց Իրանի դեմ տնտեսական պատերազմ սկսելու մասին Միացյալ Նահանգներն արդեն հայտարարել էր, Հայաստանի վարչապետը ճեպազրույցում ասաց, որ Հայաստանի կառավարությունն անհանգստացած է այս վիճակով:
«Միացյալ Նահանգների և Իրանի հետ կապված իրադրությամբ, բնականաբար, մենք շատ անհանգստացած ենք, և մենք նաև այդ թեմայի վերաբերյալ շատ սերտ աշխատում ենք և՛ Միացյալ Նահանգների, և՛ Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ, և մեր ցանկությունն այն է, որ այս իրադրությունը հնարավորինս շուտ լուծվի»,- հայտարարել է վարչապետը:
Նոր սահմանափակումները վերաբերում են ոչ միայն իրանական ընկերություններին և պաշտոնյաներին։ Միացյալ Նահանգները զգուշացնում է նաև Իրանի հետ տնտեսական գործարքներ իրականացնող երրորդ երկրների բանկերին և ընկերություններին, որ կարող են դադարեցնել ֆինանսական գործարքները Իրանի հետ առնչության պատճառով:
Իրանագետ, միջազգայնագետ Ալեն Շադունցն ասում է՝ Հայաստանի հետ Իրանի տնտեսական կապերը կամ առևտրաշրջանառությունը ծավալով այնքան խոշոր չեն, որ հայտնվեն Միացյալ Նահանգների մտահոգությունների տիրույթում:
Պաշտոնական վիճակագրության համաձայն՝ 2025 թվականին Հայաստանի և Իրանի միջև ապրանքաշրջանառությունը կազմել է մոտ 770 միլիոն դոլար կամ Հայաստանի ընդհանուր արտաքին առևտրաշրջանառության 3.6 տոկոսը:
Հայաստանի և Իրանի միջև գործում է նաև գազ-էլեկտրաէներգիայի դիմաց փոխանակման համաձայնագիրը, որի ծավալները զգալի ընդլայնելու ցանկության և հնարավորության մասին կողմերը հայտարարեցին վերջերս:

Как могут повлиять новые экономические санкции США против Ирана на отношения и совместные проекты Армении и Ирана?
Вчера министр финансов США объявил о санкциях, цель которых - максимально разорвать экономические и финансовые связи Ирана с внешним миром. На прошлой неделе, когда санкции еще не были обнародованы, но США уже объявили о начале экономической войны против Ирана, премьер-министр Армении заявил, что правительство Армении обеспокоено этой ситуацией:
«Мы, конечно, очень обеспокоены ситуацией, связанной с США и Ираном, и мы также очень тесно работаем по этой теме как с Соединенными Штатами, так и с Исламской Республикой Иран, и наше желание заключается в том, чтобы эта ситуация была решена как можно скорее», - заявил премьер-министр.
Новые ограничения касаются не только иранских компаний и чиновников. США также предупреждают банки и компании третьих стран, осуществляющих экономические сделки с Ираном, что могут прекратить финансовые операции из-за связи с Ираном:
Экономист, международник Ален Шадунц говорит, что экономические связи и торговля Армении с Ираном не настолько велики, чтобы попасть в сферу беспокойства США:
По официальным данным, в 2025 году товарооборот между Арменией и Ираном составил около 770 миллионов долларов или 3,6% от общего внешнего товарооборота Армении:
Существует также соглашение о взаимной поставке газа и электроэнергии между Арменией и Ираном, о желании и возможности значительно расширить объемы которого стороны заявили недавно: