Ինչպես կարող են ազդել Իրանի և նրա գործընկեր պետությունների նկատմամբ ԱՄՆ հայտարարած նոր տնտեսական պատժամիջոցները Հայաստանի և Իրանի հարաբերությունի և համատեղ նախագծերի վրա:
Երեկ Միացյալ Նահանգների ֆինանսների նախարարը հրապարակեց պատժամիջոցները, որոնց նպատակն է Իրանի տնտեսական և ֆինանսական կապերը հնարավորինս կտրել արտաքին աշխարհից: Նախորդ շաբաթ, երբ պատժամիջոցները դեռ հրապարակված չէին, բայց Իրանի դեմ տնտեսական պատերազմ սկսելու մասին Միացյալ Նահանգներն արդեն հայտարարել էր, Հայաստանի վարչապետը ճեպազրույցում ասաց, որ Հայաստանի կառավարությունն անհանգստացած է այս վիճակով:
«Միացյալ Նահանգների և Իրանի հետ կապված իրադրությամբ, բնականաբար, մենք շատ անհանգստացած ենք, և մենք նաև այդ թեմայի վերաբերյալ շատ սերտ աշխատում ենք և՛ Միացյալ Նահանգների, և՛ Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ, և մեր ցանկությունն այն է, որ այս իրադրությունը հնարավորինս շուտ լուծվի»,- հայտարարել է վարչապետը:
Նոր սահմանափակումները վերաբերում են ոչ միայն իրանական ընկերություններին և պաշտոնյաներին։ Միացյալ Նահանգները զգուշացնում է նաև Իրանի հետ տնտեսական գործարքներ իրականացնող երրորդ երկրների բանկերին և ընկերություններին, որ կարող են դադարեցնել ֆինանսական գործարքները Իրանի հետ առնչության պատճառով:
Իրանագետ, միջազգայնագետ Ալեն Շադունցն ասում է՝ Հայաստանի հետ Իրանի տնտեսական կապերը կամ առևտրաշրջանառությունը ծավալով այնքան խոշոր չեն, որ հայտնվեն Միացյալ Նահանգների մտահոգությունների տիրույթում:
Պաշտոնական վիճակագրության համաձայն՝ 2025 թվականին Հայաստանի և Իրանի միջև ապրանքաշրջանառությունը կազմել է մոտ 770 միլիոն դոլար կամ Հայաստանի ընդհանուր արտաքին առևտրաշրջանառության 3.6 տոկոսը:
Հայաստանի և Իրանի միջև գործում է նաև գազ-էլեկտրաէներգիայի դիմաց փոխանակման համաձայնագիրը, որի ծավալները զգալի ընդլայնելու ցանկության և հնարավորության մասին կողմերը հայտարարեցին վերջերս:

How might the new economic sanctions imposed by the US against Iran affect the relations between Armenia and Iran, as well as their joint projects?
Yesterday, the US Secretary of the Treasury announced sanctions aimed at cutting Iran's economic and financial ties with the outside world as much as possible. Last week, when the sanctions had not yet been published but the US had already announced the start of an economic war against Iran, the Prime Minister of Armenia stated that the Armenian government was concerned about the situation:
“Naturally, we are very concerned about the situation related to the United States and Iran, and we are also working very closely on this issue with both the United States and the Islamic Republic of Iran, and our desire is for this situation to be resolved as soon as possible,” the Prime Minister stated.
The new restrictions apply not only to Iranian companies and officials. The United States also warns banks and companies in third countries conducting economic transactions with Iran that they may cease financial operations due to their connection with Iran:
Economist and international relations expert Alen Shadunts states that Armenia's economic ties and trade with Iran are not significant enough to fall within the scope of US concerns:
According to official statistics, in 2025, the trade turnover between Armenia and Iran amounted to about $770 million, or 3.6% of Armenia's total foreign trade turnover:
There is also an agreement on the exchange of gas for electricity between Armenia and Iran, with both sides recently expressing a desire and possibility to significantly expand the volumes: