Իրանը թույլ է տվել Իրաքի տանկերների անցումը Հորմուզով
Իրանը թույլ է տվել Իրաքի մի խումբ նավթատար նավերի անցումը Հորմուզի նեղուցով, ինչը տեղի է ունեցել պաշտոնական Բաղդադի դիմումներից հետո:
Այս մասին հաղորդում է IRNA պետական լրատվական գործակալությունը, նշելով, որ Իրաքի տանկերների համար հատուկ թույլտվություն ստանալը Բաղդադի հիմնական ակնկալիքներից էր Իրանի խորհրդարանի խոսնակ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆի այցի ընթացքում:
Իրաքի նախագահ Նիզար Ամեդին հայտարարել է, որ Իրանը վերջին օրերին դյուրացրել է իրաքյան նավթով բեռնված նավերի անցումը, և որ Բաղդադն իրանցի պաշտոնյաների հետ քննարկել է նեղուցով իր նավթի արտահանման հարցը:
Նա ընդգծել է, որ հարցը դեռևս բարդ է մնում:
Իրաքը Իրանի կողմից Հորմուզի նեղուցի փակման հետևանքով ամենաշատ տուժած երկրներից է:
Իրաքն աշխատում է ընդլայնել իր նավթի արտահանումները Թուրքիայի Ջեյհան նավահանգստով, ինչպես նաև սկսել արտահանումներ Սիրիայի Բանիյաս և Հորդանանի Աքաբա նավահանգիստներով:
Հորմուզի նեղուցով Իրանի դեմ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի պատերազմից առաջ փոխադրվում էր աշխարհում սպառվող նավթի մոտ 20 տոկոսը:

News | 2026/08/23 06:01
Iran has allowed a group of Iraqi oil tankers to pass through the Hormuz Strait, following official requests from Baghdad:
This was reported by the state news agency IRNA, noting that obtaining special permission for Iraqi tankers was one of Baghdad's main expectations during the visit of Iranian parliamentary speaker Mohammad Baqer Qalibaf:
Iraqi President Nizar Amed stated that Iran has facilitated the passage of Iraqi oil-laden ships in recent days, and that Baghdad has discussed the issue of exporting its oil through the strait with Iranian officials:
He emphasized that the issue remains complex:
Iraq is one of the countries most affected by the closure of the Hormuz Strait by Iran:
Baghdad is working to expand its oil exports through Turkey's Ceyhan port, as well as to start exports through Syria's Baniyas and Jordan's Aqaba ports:
Before the outbreak of war in Iran, about 20 percent of the world's consumed oil passed through the Hormuz Strait: