Իրանը թույլ է տվել Իրաքի տանկերների անցումը Հորմուզով
Իրանը թույլ է տվել Իրաքի մի խումբ նավթատար նավերի անցումը Հորմուզի նեղուցով, ինչը տեղի է ունեցել պաշտոնական Բաղդադի դիմումներից հետո:
Այս մասին հաղորդում է IRNA պետական լրատվական գործակալությունը, նշելով, որ Իրաքի տանկերների համար հատուկ թույլտվություն ստանալը Բաղդադի հիմնական ակնկալիքներից էր Իրանի խորհրդարանի խոսնակ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆի այցի ընթացքում:
Իրաքի նախագահ Նիզար Ամեդին հայտարարել է, որ Իրանը վերջին օրերին դյուրացրել է իրաքյան նավթով բեռնված նավերի անցումը, և որ Բաղդադն իրանցի պաշտոնյաների հետ քննարկել է նեղուցով իր նավթի արտահանման հարցը:
Նա ընդգծել է, որ հարցը դեռևս բարդ է մնում:
Իրաքը Իրանի կողմից Հորմուզի նեղուցի փակման հետևանքով ամենաշատ տուժած երկրներից է:
Իրաքն աշխատում է ընդլայնել իր նավթի արտահանումները Թուրքիայի Ջեյհան նավահանգստով, ինչպես նաև սկսել արտահանումներ Սիրիայի Բանիյաս և Հորդանանի Աքաբա նավահանգիստներով:
Հորմուզի նեղուցով Իրանի դեմ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի պատերազմից առաջ փոխադրվում էր աշխարհում սպառվող նավթի մոտ 20 տոկոսը:

Иран разрешил проход иракских танкеров через Ормуз
Иран разрешил проход группы иракских нефтяных танкеров через Ормузский пролив, что произошло после официальных запросов Багдада:
Об этом сообщает государственное информационное агентство IRNA, отмечая, что получение специального разрешения для иракских танкеров было одним из основных ожиданий Багдада во время визита спикера иранского парламента Мохаммада Багера Галибафа:
Президент Ирака Низар Амед заявил, что Иран в последние дни упростил проход иракских танкеров с нефтью, и что Багдад обсуждал с иранскими чиновниками вопросы экспорта своей нефти через пролив:
Он подчеркнул, что вопрос остается сложным:
Ирак является одной из стран, наиболее пострадавших от закрытия Ормузского пролива Ираном:
Ирак работает над расширением своих экспортных возможностей через порт Джейхан в Турции, а также начинает экспорт через сирийский порт Баньяс и иорданский порт Акаба: