Իրանը և Օմանը մոտ ապագայում կարող են համաձայնության հասնել Հորմուզի նեղուցով նավարկության կազմակերպման հարցում, հայտնում է The New York Times-ը՝ հղում անելով ամերիկյան և իրանական աղբյուրներին:
NYT-ի հետ զրուցած, համաձայնագրի մանրամասներին ծանոթ պաշտոնյաների խոսքով՝ դրա պայմաններով Պարսից ծոց մուտք գործող նավերը կշարժվեն Իրանի վերահսկողության ներքո գտնվող և նրա ափերին մոտ երթուղով, իսկ ծոցից դուրս եկող նավերը՝ Օմանի ափերին հարող երթուղով:
Իրանի պաշտոնյաների խոսքով՝ նավերի անցման համար տուրքեր չեն գանձվի: Միաժամանակ նախատեսվում է սահմանել «ծառայության վճար», որը կուղղվի նավարկության բնապահպանական ազդեցության մեղմմանը, բեռնատար նավերի և տանկերների անվտանգության ապահովմանը, ինչպես նաև սպասարկող անձնակազմի ծախսերի փոխհատուցմանը: Ստացված եկամուտները հավասարապես կբաժանվեն Իրանի և Օմանի միջև:
Սակայն բանակցություններին ծանոթ ամերիկացի պաշտոնյան պնդել է, որ Իրանի ներկայացրած տարբերակը «ճշգրիտ չէ»: Նրա խոսքով՝ նեղուցով նախատեսվող ցանկացած ժամանակավոր երթուղի չի պահանջի Իրանի հաստատումը կամ թույլտվությունը և չի ենթադրի որևէ վճարի գանձում:
Միաժամանակ իրանցի պաշտոնյաները շեշտել են, որ ցանկացած համաձայնությունից անկախ՝ Հորմուզի նեղուցը փակ կմնա այնքան ժամանակ, քանի դեռ ԱՄՆ-ն չի վերացրել Պարսից ծոցում իրանական նավահանգիստների ծովային շրջափակումը, և երկու երկրները չեն վերադարձել ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև Իսլամաբադի փոխըմբռնման հուշագրում ամրագրված 14 կետից բաղկացած ծրագրին:
Իրանի ներկայացուցիչների խոսքով՝ Օմանի հետ մշակվող համաձայնագիրը նպատակ ունի ամրագրել Թեհրանի կարողությունը վերահսկելու Հորմուզի նեղուցը և պահպանելու այն ռազմավարական լծակը, որը երկիրը մինչ պատերազմը չէր օգտագործում:
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն բազմիցս հայտարարել է, որ Հորմուզի նեղուցը պետք է շարունակի մնալ բաց միջազգային ջրային ուղի, ինչպես եղել էր մինչև ԱՄՆ-ի և Իսրայելի կողմից Իրանի դեմ իրականացված հարվածները:

Иран и Оман в ближайшем будущем могут достичь соглашения по организации навигации через Ормузский пролив, сообщает The New York Times, ссылаясь на американские и иранские источники:
По словам чиновников, знакомых с деталями соглашения, согласно его условиям, суда, входящие в Персидский залив, будут двигаться по маршруту, находящемуся под контролем Ирана и близкому к его берегам, а суда, покидающие залив, будут следовать по маршруту, прилегающему к берегам Омана:
По словам иранских чиновников, сборы за проход судов взиматься не будут. В то же время планируется установить «плату за услуги», которая будет направлена на смягчение экологического воздействия навигации, обеспечение безопасности грузовых судов и танкеров, а также компенсацию расходов обслуживающего персонала. Полученные доходы будут равномерно распределены между Ираном и Оманом:
Однако американский чиновник, знакомый с переговорами, утверждает, что предложенный Ираном вариант «не точен». По его словам, любой временный маршрут через пролив не потребует одобрения или разрешения Ирана и не будет подразумевать взимание каких-либо сборов:
Тем не менее, иранские чиновники подчеркивают, что независимо от любого соглашения, Ормузский пролив останется закрытым до тех пор, пока США не отменят морскую блокаду иранских портов в Персидском заливе, и обе страны не вернутся к программе из 14 пунктов, закрепленной в меморандуме о взаимопонимании между США и Ираном:
По словам иранских представителей, разрабатываемое соглашение с Оманом направлено на закрепление способности Тегерана контролировать Ормузский пролив и сохранение стратегического рычага, который страна не использовала до войны:
Госсекретарь США Марко Рубио многократно заявлял, что Ормузский пролив должен оставаться открытым международным водным путем, как это было до ударов, нанесенных Ирану США и Израилем: