Իրանն ու Օմանը մոտ են Հորմուզի նեղուցով անվտանգ տարանցումն ապահովելու վերաբերյալ համաձայնագրի կնքմանը, ինչի ֆոնին Brent տեսակի նավթի գինը նվազել է մեկ բարելի դիմաց 90 դոլարից ցածր, հաղորդում է CNBC-ն։
Օրերս երկու երկրների ներկայացուցիչները քննարկել են ժամանակավոր նավագնացության միջանցքի ստեղծումը և նեղուցի ջրային տարածքի համատեղ ականազերծումը։ Միևնույն ժամանակ նավագնացությունը շարունակում է սահմանափակ մնալ․ նախորդ օրը նեղուցով անցել է ընդամենը հինգ առևտրային նավ՝ վերջին տասը օրվա միջին 15-ի դիմաց։
Նավթի գների վրա լրացուցիչ ճնշում է գործադրում նաև ամերիկացի դիվանագետների վերադարձը Պարսից ծոցի երկրներ, ինչը նվազեցնում է ռազմական էսկալացիայի ռիսկը։ ԱՄՆ-ը դեռևս ձեռնպահ է մնում իրանական նավթի արտահանումը սպասարկող չինական ֆինանսական ընկերությունների նկատմամբ լայնածավալ երկրորդային պատժամիջոցներ կիրառելուց։
Օրերս Brent-ի ֆյուչերսները նվազել են 3.4%-ով՝ մինչև 89.05 դոլար մեկ բարելի դիմաց, իսկ WTI-ն՝ 3.6%-ով՝ մինչև 81.99 դոլար։ Ավելի վաղ ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև Հորմուզի նեղուցի վերաբերյալ հնարավոր համաձայնագրի ակնկալիքները նպաստել էին նաև ֆոնդային շուկաների աճին։
ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթը հայտարարել էր, որ նեղուցի բացումը կարող է տեղի ունենալ առաջիկա օրերին, իսկ Dow Jones ինդեքսը Դոնալդ Թրամփի՝ բանակցություններում առաջընթացի մասին հայտարարությունների ֆոնին հասել էր ռեկորդային փակման մակարդակի։

Иран и Оман близки к подписанию соглашения о безопасном транзите через Ормузский пролив, на фоне чего цена нефти марки Brent упала ниже 90 долларов за баррель, сообщает CNBC.
На днях представители двух стран обсудили создание временного морского коридора и совместное разминирование водной территории пролива. В то же время навигация продолжает оставаться ограниченной: накануне через пролив прошло всего пять торговых судов при среднем показателе 15 за последние десять дней.
Дополнительное давление на цены нефти оказывает также возвращение американских дипломатов в страны Персидского залива, что снижает риск военной эскалации. США по-прежнему воздерживаются от применения широкомасштабных вторичных санкций против китайских финансовых компаний, обслуживающих экспорт иранской нефти.
На днях фьючерсы на Brent упали на 3,4% до 89,05 долларов за баррель, а WTI — на 3,6% до 81,99 долларов. Ранее ожидания возможного соглашения между США и Ираном по Ормузскому проливу также способствовали росту фондовых рынков.
Министр финансов США Скотт Бейзент заявил, что открытие пролива может произойти в ближайшие дни, а индекс Dow Jones достиг рекордного уровня закрытия на фоне заявлений Дональда Трампа о прогрессе в переговорах.