Իրանը քննարկում է եվրոպական երկրներից Հորմուզի նեղուցի սպասարկման համար վճար գանձելու հնարավորությունը՝ որպես այս ռազմավարական նշանակության ջրային ուղու վերաբացման առաջարկի մաս: Այս մասին հայտնում է The Telegraph-ը։
Հրատարակության տվյալներով՝ առաջարկը, որը դեռ վերջնական տեսք չունի, նախատեսում է ստեղծել «կամավոր հիմնադրամ», որը կֆինանսավորվի Պարսից ծոցի երկրների և Միջազգային ծովային կազմակերպության որոշ եվրոպական անդամների կողմից։
Պարսից ծոցի երկրների և Եվրոպայի աղբյուրները The Telegraph-ին հայտնել են, որ առաջարկվող կամավոր վճարումները կօգնեն ծածկել նավագնացության կառավարման, շրջակա միջավայրի պաշտպանության, որոնողա-փրկարարական գործողությունների և Հորմուզի նեղուցում մատուցվող այլ ծառայությունների ծախսերը։
Պարբերականի գնահատմամբ՝ եթե համաձայնությունը ձեռք բերվի, այն կարող է լուծել Դոնալդ Թրամփի համար լուրջ քաղաքական խնդիր՝ թույլ տալով ամիսներ շարունակ նավթի գների աճից և տնտեսական ցնցումներից հետո վերականգնել նավերի երթևեկությունն ու նավթի մատակարարումները Հորմուզի նեղուցով։
The Telegraph-ին հայտնի է դարձել, որ Օմանը նախկինում մերժել էր Իրանի առաջարկը՝ ստեղծելու վճարների գանձման համատեղ համակարգ, քանի որ այն հակասում էր ՄԱԿ-ի Ծովային իրավունքի մասին կոնվենցիային՝ միջազգային ծովային իրավունքի հիմնարար փաստաթղթին, որը Օմանը վավերացրել է, իսկ Իրանը՝ ոչ։
Օմանի առաջարկած ծրագիրը հիմնված է Մալակկայի նեղուցի գործող մեխանիզմների վրա։ Այդ նեղուցը միացնում է Հնդկական և Խաղաղ օվկիանոսները, իսկ Ինդոնեզիան, Մալայզիան և Սինգապուրը նավերին առաջարկում են կամավոր վճարումներ կատարել մատուցվող ծառայությունների դիմաց։
Օմանը եզրակացրել է, որ Պարսից ծոցից էներգակիրների մատակարարումներից կախված պետություններն ու նավատերերը պատրաստ կլինեն կամավոր միջոցներ փոխանցել այդ հիմնադրամին։ The Telegraph-ի գնահատմամբ՝ տարածաշրջանից նավթի և հեղուկացված բնական գազի ներմուծումից առավել կախված եվրոպական երկրներից են Իտալիան, Բելգիան և Ֆրանսիան։
Հրատարակության տվյալներով՝ Հորմուզի նեղուցի՝ որպես հուսալի էներգետիկ երթուղու հնարավոր վերականգնումը, ինչպես նաև Իրանի՝ վճարներ սահմանելու պահանջը հանգեցրել են նրան, որ եվրոպական մի շարք առաջատար պետություններ սկսել են ընդունել, որ նեղուցով անցնող նավերը, հնարավոր է, ստիպված լինեն որոշակի վճարներ կատարել Իրանին և Օմանին։
ՄԱԿ-ում The Telegraph-ի աղբյուրը հայտնել է, որ այս առաջարկը դեռևս պաշտոնապես չի ներկայացվել Միջազգային ծովային կազմակերպության 176 անդամ պետություններից որևէ մեկի կողմից, որոնց թվում են Իրանը, Օմանը և ԱՄՆ-ն։

Иран хочет взимать плату за обслуживание Ормузского пролива
Иран обсуждает возможность взимания платы с европейских стран за обслуживание Ормузского пролива в рамках предложения по восстановлению этого стратегически важного водного пути. Об этом сообщает The Telegraph.
По данным издания, предложение, которое еще не имеет окончательного вида, предполагает создание «добровольного фонда», который будет финансироваться странами Персидского залива и некоторыми европейскими членами Международной морской организации.
Источники из стран Персидского залива и Европы сообщили The Telegraph, что предлагаемые добровольные платежи помогут покрыть расходы на управление судоходством, защиту окружающей среды, поисково-спасательные операции и другие услуги, предоставляемые в Ормузском проливе.
По оценкам издания, если соглашение будет достигнуто, это может решить серьезную политическую проблему для Дональда Трампа, позволив восстановить судоходство и поставки нефти через Ормузский пролив после месяцев роста цен на нефть и экономических потрясений.
The Telegraph стало известно, что Оман ранее отклонил предложение Ирана о создании совместной системы взимания платы, поскольку это противоречит Конвенции ООН по морскому праву — основному документу международного морского права, который ратифицировал Оман, но не Иран.
Предложенная Оманом схема основана на действующих механизмах Малаккского пролива. Этот пролив соединяет Индийский и Тихий океаны, а Индонезия, Малайзия и Сингапур предлагают судам добровольные платежи за предоставляемые услуги.
Оман пришел к выводу, что страны и судовладельцы, зависящие от поставок энергоресурсов из Персидского залива, будут готовы добровольно перечислять средства в этот фонд. По оценкам The Telegraph, наиболее зависимыми от импорта нефти и сжиженного природного газа из региона являются такие европейские страны, как Италия, Бельгия и Франция.
По данным издания, возможное восстановление Ормузского пролива как надежного энергетического маршрута, а также требование Ирана о введении сборов привели к тому, что ряд ведущих европейских стран начали признавать, что суда, проходящие через пролив, возможно, будут вынуждены платить определенные сборы Ирану и Оману.
Источник The Telegraph в ООН сообщил, что это предложение еще не было официально представлено ни одному из 176 государств-членов Международной морской организации, среди которых Иран, Оман и США.