Intel-ը բաժնետոմսերի ընդլայնված տեղաբաշխման արդյունքում ներգրավել է 20 մլրդ դոլար
Intel-ը բաժնետոմսերի ընդլայնված տեղաբաշխման միջոցով ներգրավել է 20 մլրդ դոլար՝ նպատակ ունենալով ֆինանսավորել պայմանագրային միկրոչիպերի արտադրության իր ծախսատար ընդլայնումը, հաղորդում է Reuters-ը։
Գործակալության տվյալներով՝ համաշխարհային միկրոչիպերի շուկայում երբեմնի առաջատար Intel-ը շարունակում է ակտիվորեն ներդրումներ կատարել նոր արտադրական հզորությունների և չիպերի փաթեթավորման առաջատար տեխնոլոգիաների զարգացման մեջ՝ փորձելով մրցակցել պայմանագրային արտադրության ոլորտի առաջատարների, այդ թվում՝ TSMC-ի հետ։
Reuters-ի փոխանցմամբ՝ Intel-ը բաժնետոմսերի տեղաբաշխման գինը սահմանել է մեկ բաժնետոմսի դիմաց 95 դոլար, ինչը 2.6%-ով ցածր է նախորդ առևտրային օրվա փակման գնից։ Երկուշաբթի չիպարտադրող ընկերությունը հայտարարել էր, որ նախատեսում է տեղաբաշխման միջոցով ներգրավել 15 մլրդ դոլար։
Հոդվածում նշվում է, որ տարեսկզբից Intel-ի բաժնետոմսերի արժեքը գրեթե եռապատկվել է՝ գերազանցելով AMD-ի և Nvidia-ի ցուցանիշները, ինչպես նաև Ֆիլադելֆիայի կիսահաղորդիչների ինդեքսի գրեթե 75% աճը։ Reuters-ի հետ զրուցած մի շարք վերլուծաբաններ նշել են, որ Intel-ի բաժնետոմսերի կտրուկ թանկացումը մեծացրել է ընկերության ընդլայնման ծրագրերը ֆինանսավորելու համար լրացուցիչ սեփական կապիտալ ներգրավելու հավանականությունը։
«Intel-ը, որպես կապիտալատար բիզնես, որը մեծապես թուլացրել է սեփական հաշվեկշիռը և վատթարացրել զարգացման հեռանկարները՝ կենտրոնանալով ֆինանսական ինժեներիայի, այլ ոչ թե արտադրության վրա, այդ թվում՝ 2010-ականներին սեփական բաժնետոմսերի հետգնման համար ծախսելով 82 մլրդ դոլար, ունի բավարար հիմքեր նոր կապիտալ ներգրավելու համար, հատկապես այն բանից հետո, երբ անցյալ տարվա օգոստոսից նրա բաժնետոմսերի արժեքը հնգապատկվել է», — Reuters-ին ասել է AJ Bell-ի ներդրումային տնօրեն Ռաս Մոուլդը։
Հոդվածում նշվում է, որ արհեստական բանականության (AI) գործակալների (AI agents) կիրառման ընդլայնումը նպաստել է կենտրոնական պրոցեսորների (CPU) պահանջարկի աճին, որը գերազանցել է Intel-ի արտադրական հնարավորությունները։ Այդ պատճառով, ըստ Reuters-ի, հուլիսին ընկերությունը բարձրացրել է ընթացիկ տարվա կապիտալ ծախսերի կանխատեսումը՝ 18 մլրդ դոլարից հասցնելով 20 մլրդ դոլարի։

Intel привлек 20 миллиардов долларов через расширенное размещение акций с целью финансирования своего дорогостоящего расширения производства контрактных микрочипов, сообщает Reuters.
По данным агентства, когда-то ведущий на мировом рынке микрочипов Intel продолжает активно инвестировать в развитие новых производственных мощностей и передовых технологий упаковки чипов, пытаясь конкурировать с лидерами контрактного производства, включая TSMC.
Согласно Reuters, цена размещения акций Intel была установлена на уровне 95 долларов за акцию, что на 2,6% ниже цены закрытия предыдущего торгового дня. В понедельник производитель чипов объявил, что планирует привлечь 15 миллиардов долларов через размещение.
В статье отмечается, что с начала года стоимость акций Intel почти утроилась, превысив показатели AMD и Nvidia, а также рост почти на 75% индекса полупроводников Филадельфии. Некоторые аналитики, опрошенные Reuters, отметили, что резкий рост акций Intel увеличил вероятность привлечения дополнительного собственного капитала для финансирования планов расширения компании.
«Intel, как капиталоемкий бизнес, который значительно ослабил свой баланс и ухудшил перспективы роста, сосредоточившись на финансовой инженерии, а не на производстве, включая 82 миллиарда долларов, потраченные на выкуп собственных акций в 2010-х годах, имеет достаточные основания для привлечения нового капитала, особенно после того, как с августа прошлого года стоимость его акций увеличилась в пять раз», — сказал Reuters инвестиционный директор AJ Bell Расс Мould.
В статье также упоминается, что расширение применения агентов искусственного интеллекта (AI agents) способствовало росту спроса на центральные процессоры (CPU), который превысил производственные возможности Intel. Поэтому, по данным Reuters, в июле компания повысила прогноз капитальных затрат на текущий год с 18 миллиардов до 20 миллиардов долларов.