Ամերիկյան Intel կորպորացիան հայտարարել է 15 միլիարդ դոլարի սովորական բաժնետոմսերի տեղաբաշխման մասին՝ արհեստական բանականության ոլորտում հաշվողական ռեսուրսների նկատմամբ հաճախորդների աճող պահանջարկը բավարարելու նպատակով: Այս մասին հայտնում է CNBC-ն։ Այս լուրի ֆոնին չիպարտադրող ընկերության արժեթղթերը մինչև առևտրային նստաշրջանի մեկնարկը նվազել են 4%-ով։
Ներգրավված միջոցներն ընկերությունն ուղղելու է կորպորատիվ կարիքներին, այդ թվում՝ կապիտալ ծախսերին և շրջանառու կապիտալին, ինչպես նաև մասնագիտացված պրոցեսորների և առաջադեմ փաթեթավորման տեխնոլոգիաների զարգացմանը։
Goldman Sachs-ի փորձագետների գնահատմամբ՝ ընթացիկ տարում տեխնոլոգիական հսկաների՝ արհեստական բանականության ենթակառուցվածքների վրա կատարած ծախսերը կհասնեն 765 միլիարդ դոլարի, իսկ 2027 թվականին այդ ցուցանիշը կաճի մինչև 1.2 տրիլիոն դոլար։
Միևնույն ժամանակ, Intel-ի առաջարկը ներառում է 30-օրյա օպցիոն, որը տեղաբաշխման կազմակերպիչներին հնարավորություն է տալիս լրացուցիչ 2.25 միլիարդ դոլարի բաժնետոմսեր ձեռք բերել։
Անցած ամիս Intel-ը հաշվետվություն էր ներկայացրել վերջին 15 տարվա ընթացքում հասույթի աճի ամենաբարձր տեմպերի մասին և կապիտալ ծախսերի կանխատեսումը բարձրացրել էր մինչև 20 միլիարդ դոլար։ Ֆինանսական տնօրեն Դեյվիդ Զինսներն ընդգծել էր, որ ներդրումների մեծ մասը կուղղվի գործարանների տեխնիկական հագեցմանը՝ հավելելով, որ ընկերությունը պատրաստվում է 2027 թվականին ցուցանիշների «զգալի աճի»։
Վերջին մեկ տարվա ընթացքում կորպորացիայի բաժնետոմսերի արժեքը հնգապատկվել է, իսկ 2026 թվականին դրանք թանկացել են 175%-ով։ Աճին նպաստել են ենթակառուցվածքների զարգացումը և ԱՄՆ կառավարության կողմից ընկերության 10% բաժնեմասի ձեռքբերումը՝ ներքին չիպարտադրությանն աջակցելու նպատակով։

Intel проведет размещение акций на 15 миллиардов долларов на фоне высокого спроса на искусственный интеллект
Новости | 2026/08/11 14:43
Intel стремится удовлетворить растущий спрос в области искусственного интеллекта
Американская корпорация Intel объявила о размещении акций на сумму 15 миллиардов долларов с целью удовлетворения растущего спроса клиентов на вычислительные ресурсы в области искусственного интеллекта. Об этом сообщает CNBC. На фоне этой новости акции производителя чипов упали на 4% перед началом торговой сессии.
Привлеченные средства компания направит на корпоративные нужды, включая капитальные расходы и оборотный капитал, а также на разработку специализированных процессоров и передовых технологий упаковки.
По оценкам экспертов Goldman Sachs, в этом году расходы технологических гигантов на инфраструктуру искусственного интеллекта достигнут 765 миллиардов долларов, а к 2027 году этот показатель вырастет до 1,2 триллиона долларов.
При этом предложение Intel включает 30-дневную опцию, позволяющую организаторам размещения приобрести дополнительные акции на сумму 2,25 миллиарда долларов.
В прошлом месяце Intel представила отчет о самых высоких темпах роста выручки за последние 15 лет и повысила прогноз капитальных расходов до 20 миллиардов долларов. Финансовый директор Дэвид Зинснер подчеркнул, что большая часть инвестиций будет направлена на техническое оснащение заводов, добавив, что компания ожидает «значительного роста» показателей в 2027 году.
За последний год стоимость акций корпорации увеличилась в пять раз, а в 2026 году они подорожали на 175%. К росту способствовали развитие инфраструктуры и приобретение 10% акций компании правительством США для поддержки внутреннего производства чипов.