Ամերիկյան Intel կորպորացիան հայտարարել է 15 միլիարդ դոլարի սովորական բաժնետոմսերի տեղաբաշխման մասին՝ արհեստական բանականության ոլորտում հաշվողական ռեսուրսների նկատմամբ հաճախորդների աճող պահանջարկը բավարարելու նպատակով: Այս մասին հայտնում է CNBC-ն։ Այս լուրի ֆոնին չիպարտադրող ընկերության արժեթղթերը մինչև առևտրային նստաշրջանի մեկնարկը նվազել են 4%-ով։
Ներգրավված միջոցներն ընկերությունն ուղղելու է կորպորատիվ կարիքներին, այդ թվում՝ կապիտալ ծախսերին և շրջանառու կապիտալին, ինչպես նաև մասնագիտացված պրոցեսորների և առաջադեմ փաթեթավորման տեխնոլոգիաների զարգացմանը։
Goldman Sachs-ի փորձագետների գնահատմամբ՝ ընթացիկ տարում տեխնոլոգիական հսկաների՝ արհեստական բանականության ենթակառուցվածքների վրա կատարած ծախսերը կհասնեն 765 միլիարդ դոլարի, իսկ 2027 թվականին այդ ցուցանիշը կաճի մինչև 1.2 տրիլիոն դոլար։
Միևնույն ժամանակ, Intel-ի առաջարկը ներառում է 30-օրյա օպցիոն, որը տեղաբաշխման կազմակերպիչներին հնարավորություն է տալիս լրացուցիչ 2.25 միլիարդ դոլարի բաժնետոմսեր ձեռք բերել։
Անցած ամիս Intel-ը հաշվետվություն էր ներկայացրել վերջին 15 տարվա ընթացքում հասույթի աճի ամենաբարձր տեմպերի մասին և կապիտալ ծախսերի կանխատեսումը բարձրացրել էր մինչև 20 միլիարդ դոլար։ Ֆինանսական տնօրեն Դեյվիդ Զինսներն ընդգծել էր, որ ներդրումների մեծ մասը կուղղվի գործարանների տեխնիկական հագեցմանը՝ հավելելով, որ ընկերությունը պատրաստվում է 2027 թվականին ցուցանիշների «զգալի աճի»։
Վերջին մեկ տարվա ընթացքում կորպորացիայի բաժնետոմսերի արժեքը հնգապատկվել է, իսկ 2026 թվականին դրանք թանկացել են 175%-ով։ Աճին նպաստել են ենթակառուցվածքների զարգացումը և ԱՄՆ կառավարության կողմից ընկերության 10% բաժնեմասի ձեռքբերումը՝ ներքին չիպարտադրությանն աջակցելու նպատակով։

The American corporation Intel has announced a stock offering of $15 billion to meet the growing demand from customers for computing resources in the field of artificial intelligence. This was reported by CNBC. Against this backdrop, the chipmaker's shares fell by 4% before the trading session began.
The funds raised will be directed to corporate needs, including capital expenditures and working capital, as well as the development of specialized processors and advanced packaging technologies.
According to Goldman Sachs experts, spending by tech giants on artificial intelligence infrastructure is expected to reach $765 billion this year, with that figure rising to $1.2 trillion by 2027.
At the same time, Intel's offering includes a 30-day option that allows underwriters to purchase an additional $2.25 billion in shares.
Last month, Intel reported the highest revenue growth rates in the last 15 years and raised its capital expenditure forecast to $20 billion. CFO David Zinsner emphasized that most of the investments will be directed towards the technical equipping of factories, adding that the company expects