Meta-ին պատկանող Instagram-ը և Facebook-ը շուտով կարգելափակեն երեխաների մուտքը կեսգիշերից հետո և կսահմանափակեն նրանց կողմից սոցիալական ցանցերի օգտագործումը: Սա ԱՄՆ 48 նահանգների հետ կնքված 18 միլիարդ դոլարի (15.4 միլիարդ եվրո) համաձայնագրի մի մասն է:
Այսպիսով, ի՞նչ կնշանակեն Meta-ի երեխաների պաշտպանության նոր կանոնները։ Այսուհետ Instagram-ը և Facebook-ը տարբեր տեսք կունենան և կաշխատեն 18 տարեկանից փոքր բոլոր օգտատերերի համար:
Եվրանյուզի հաղորդմամբ, Meta համաձայնել է գրեթե 18 միլիարդ դոլարի (15.4 միլիարդ եվրո) համաձայնության ԱՄՆ 48 նահանգների հետ, որը, ի թիվս այլ բաների, ներառում էր օրական երկուժամյա սահմանափակում, կեսգիշերից մինչև առավոտյան ժամը 6-ը «արգելափակման» ժամանակահատված և «լայքերի» քանակի թաքցում:
Չորեքշաբթի օրը ձեռք բերված համաձայնագրի համաձայն՝ Meta-ն այս գումարը կվճարի տասը տարվա ընթացքում: Ընկերությունը հայտարարել է, որ նոր անվտանգության միջոցառումները կգործեն միայն ԱՄՆ-ում, և դրանց մեծ մասը ուժի մեջ կմնա տասը տարվա ընթացքում:
Meta-ից նշել են, որ չափահաս օգտատերերը նույնպես կկարողանան միացնել որոշ նոր գործիքներ, ինչպիսիք են ժամանակի սահմանափակման հիշեցումները հավելվածում, սակայն նրանք հասանելիություն չեն ունենա դեռահասների համար նախատեսված կարգավորումների ամբողջական փաթեթին:

Meta-owned Instagram and Facebook will soon block children's access after midnight and limit their use of social networks. This is part of an 18 billion dollar (15.4 billion euro) agreement with 48 states in the USA:
So, what will Meta's new child protection rules mean? From now on, Instagram and Facebook will look different and operate for all users under 18:
According to Euronews, Meta has agreed to an almost 18 billion dollar (15.4 billion euro) agreement with 48 states in the USA, which, among other things, includes a daily two-hour restriction, a blocking period from midnight to 6 AM, and hiding the number of likes:
Under the agreement reached on Wednesday, Meta will pay this amount over ten years. The company has stated that the new security measures will only apply in the USA, and most of them will remain in effect for ten years:
Meta has noted that adult users will also be able to enable some new tools, such as time limit reminders in the app, but they will not have access to the full package of rules intended for teenagers.