Ինչպես կարող է շուկան արձագանքել հուլիսի CPI հաշվետվությանը, ըստ JPMorgan-ի
Շուկան կարող է ենթարկվել զգալի փոփոխությունների չորեքշաբթի օրը, երբ հրապարակվի հուլիսի սպառողական գների ինդեքսի (CPI) հաշվետվությունը, ըստ JPMorgan-ի: Dow Jones-ի կողմից հարցված տնտեսագետները կանխատեսում են, որ գլխավոր CPI-ն այս ամսում աճել է 0.1%, ինչը 12 ամսվա կտրվածքով կազմում է 3.4%: Եթե հաշվի չառնենք սննդի և էներգիայի գների փոփոխականությունը, ապա հիմնական CPI-ն, ըստ կանխատեսումների, հունիսից աճել է 0.2% և 1 տարվա կտրվածքով 2.5%:
JPMorgan-ի առևտրի բաժինը նշել է, որ այս շաբաթվա ինֆլացիայի տվյալները կարևոր են Ֆեդերալ պահուստային համակարգի համար, երբ նրանք որոշում են, թե արդյոք բարձրացնել տոկոսադրույքները սեպտեմբերի քաղաքական նիստում: Fed funds futures-ը գնահատում է, որ կենտրոնական բանկի տոկոսադրույքները բարձրացնելու հավանականությունը կազմում է մոտ 52%, ըստ CME-ի FedWatch գործիքի:
«ԱՄՆ-ն խուսափել է Մերձավոր Արևելքի հակամարտությունից առաջացած ինֆլացիոն աճից», - գրել է առևտրի բաժինը: «Այժմ շուկան ցանկանում է տեսնել ապացույցներ, որ հիմնական ինֆլացիան մնում է կայուն կամ արդյոք հնարավոր է նոր դիսֆլացիայի շրջան»:
Ահա հնարավոր արդյունքները S&P 500-ի համար՝ հիմնվելով հիմնական CPI-ի ամսական փոփոխության վրա:
• Եթե հիմնական ամսական աճը գերազանցի 0.3%, 5% հավանականություն. S&P 500-ը կարող է նվազել 1.5% - 2.5%:
• Եթե հիմնական ամսական աճը լինի 0.25% - 0.3%, 25% հավանականություն. S&P 500-ը կարող է նվազել 0.5% - 1.25%:
• Եթե հիմնական ամսական աճը լինի 0.2% - 0.25%, 40% հավանականություն. S&P 500-ը կարող է աճել 0.25% - 0.75%:
• Եթե հիմնական ամսական աճը լինի 0.15% - 0.2%, 25% հավանականություն. S&P 500-ը կարող է ավելանալ 0.5% - 1%:

Here's how the market may react to July's CPI report, according to JPMorgan
Stocks could be in for some notable swings on Wednesday after July's consumer price index reading, according to JPMorgan. Economists polled by Dow Jones anticipate headline CPI rose 0.1% in the month, bringing its 12-month gain to 3.4%. Excluding volatile food and energy prices, so-called core CPI is expected to have gained 0.2% from June and 2.5% compared with a year ago:
JPMorgan's trading desk said the stakes are high heading into this week's inflation readings. That's because the latest data could be key for the Federal Reserve when determining whether to hike rates at its policy meeting in September. Fed funds futures are pricing in a nearly 52% chance that the central bank hikes rates, according to CME's FedWatch tool:
The U.S. "has dodged the proverbial bullet from the Middle East conflict in terms of seeing an inflation spike," the trading desk wrote in a note. "Now, the market will want to see evidence that Core inflation remains sticky or if another period of disinflation is possible."