Ինչպես կարող է շուկան արձագանքել հուլիսի CPI հաշվետվությանը, ըստ JPMorgan-ի
Շուկան կարող է ենթարկվել զգալի փոփոխությունների չորեքշաբթի օրը, երբ հրապարակվի հուլիսի սպառողական գների ինդեքսի (CPI) հաշվետվությունը, ըստ JPMorgan-ի: Dow Jones-ի կողմից հարցված տնտեսագետները կանխատեսում են, որ գլխավոր CPI-ն այս ամսում աճել է 0.1%, ինչը 12 ամսվա կտրվածքով կազմում է 3.4%: Եթե հաշվի չառնենք սննդի և էներգիայի գների փոփոխականությունը, ապա հիմնական CPI-ն, ըստ կանխատեսումների, հունիսից աճել է 0.2% և 1 տարվա կտրվածքով 2.5%:
JPMorgan-ի առևտրի բաժինը նշել է, որ այս շաբաթվա ինֆլացիայի տվյալները կարևոր են Ֆեդերալ պահուստային համակարգի համար, երբ նրանք որոշում են, թե արդյոք բարձրացնել տոկոսադրույքները սեպտեմբերի քաղաքական նիստում: Fed funds futures-ը գնահատում է, որ կենտրոնական բանկի տոկոսադրույքները բարձրացնելու հավանականությունը կազմում է մոտ 52%, ըստ CME-ի FedWatch գործիքի:
«ԱՄՆ-ն խուսափել է Մերձավոր Արևելքի հակամարտությունից առաջացած ինֆլացիոն աճից», - գրել է առևտրի բաժինը: «Այժմ շուկան ցանկանում է տեսնել ապացույցներ, որ հիմնական ինֆլացիան մնում է կայուն կամ արդյոք հնարավոր է նոր դիսֆլացիայի շրջան»:
Ահա հնարավոր արդյունքները S&P 500-ի համար՝ հիմնվելով հիմնական CPI-ի ամսական փոփոխության վրա:
• Եթե հիմնական ամսական աճը գերազանցի 0.3%, 5% հավանականություն. S&P 500-ը կարող է նվազել 1.5% - 2.5%:
• Եթե հիմնական ամսական աճը լինի 0.25% - 0.3%, 25% հավանականություն. S&P 500-ը կարող է նվազել 0.5% - 1.25%:
• Եթե հիմնական ամսական աճը լինի 0.2% - 0.25%, 40% հավանականություն. S&P 500-ը կարող է աճել 0.25% - 0.75%:
• Եթե հիմնական ամսական աճը լինի 0.15% - 0.2%, 25% հավանականություն. S&P 500-ը կարող է ավելանալ 0.5% - 1%:

Вот как рынок может отреагировать на отчет CPI за июль, согласно JPMorgan
Рынок может подвергнуться значительным колебаниям в среду после публикации отчета по индексу потребительских цен (CPI) за июль, согласно JPMorgan. Экономисты, опрошенные Dow Jones, ожидают, что общий CPI вырос на 0,1% в этом месяце, что приведет к его 12-месячному росту на 3,4%. Исключая волатильные цены на продукты питания и энергию, так называемый базовый CPI, как ожидается, увеличится на 0,2% по сравнению с июнем и на 2,5% по сравнению с прошлым годом:
Торговый отдел JPMorgan заявил, что ставки высоки перед публикацией данных по инфляции на этой неделе. Это связано с тем, что последние данные могут быть ключевыми для Федеральной резервной системы при принятии решения о повышении ставок на заседании по политике в сентябре. Фьючерсы на фондовые средства оценивают вероятность повышения ставок центральным банком почти в 52%, согласно инструменту FedWatch CME:
«США избежали proverbial bullet от конфликта на Ближнем Востоке в плане роста инфляции», - написали в заметке в торговом отделе. «Теперь рынок хочет увидеть доказательства того, что базовая инфляция остается устойчивой или возможно ли еще одно период дезинфляции»:
Вот возможные результаты для S&P 500 на основе месячного изменения базового CPI:
• Если месячное изменение базового CPI превышает 0,3%, 5% вероятность: S&P 500 может упасть на 1,5% - 2,5%:
• Если месячное изменение базового CPI составляет от 0,25% до 0,3%, 25% вероятность: S&P 500 может снизиться на 0,5% - 1,25%:
• Если месячное изменение базового CPI составляет от 0,2% до 0,25%, 40% вероятность: S&P 500 может вырасти на 0,25% - 0,75%:
• Если месячное изменение базового CPI составляет от 0,15% до 0,2%, 25% вероятность: S&P 500 может добавиться на 0,5% - 1%:
• Если месячное изменение базового CPI ниже 0,15%, 5% вероятность: S&P 500 может вырасти на 1% - 2%: