Ինչո՞ւ են մի շարք բուժհաստատություններ պարտք մնացել հիմնադրամին և ինչպե՞ս են այն վերադարձնելու
Առողջության համընդհանուր ապահովագրության հիմնադրամը պահանջում է վերադարձնել ֆինանսավորված գումարները
Առողջության համընդհանուր ապահովագրության հիմնադրամը մի շարք բուժհաստատություններից պահանջում է վերադարձնել իր իսկ կողմից հաստատված և ֆինանսավորված ամբուլատոր բուժման գումարները։ Հիմնադրամը պատճառաբանում է, որ որոշ դեպքեր չեն համապատասխանել Կառավարության սահմանած չափանիշներին։ Այսինքն՝ հենց հիմնադրամը բուժումը նախ հաստատել, հետո ֆինանսավորվել է, իսկ ամիսներ անց կլինիկաներից պահանջել է վերադարձնել այդ գումարը։
«Որոշումը ընդունելուց հետո երբ որ մշտադիտարկումներ էինք իրականացնում, մենք նկատեցինք, որ կան խորհրդատվություններ մեր ընտանեկան բժիշկների մոտ, որոնց դեպքում ախտորոշումները չեն համապատասխանում էդ 8-րդ Հավելվածին: Մենք շրջաբերական ենք ուղարկել իրենց, հանդիպումների ընթացքում զգուշացրել ենք», - «Ազատության» հետ զրույցում ասաց Առողջապահության համընդհանուր ապահովագրության հիմնադրամի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Սամվել Խարազյանը:
Մի խումբ բժիշկներ պնդում են, որ այդ պահանջը պետք է կասեցվի, մինչև հստակեցվեն իրավական և տեխնիկական խնդիրները։ Նրանք ցանկանում են հասկանալ՝ ի՞նչ իրավական հիմքով են գումարները հետ պահանջվում, եթե ծառայությունները «Արմեդ» համակարգով ընդունվել, ստուգվել և ֆինանսավորվել են հիմնադրամի կողմից։
«Ազատությանը» դիմած տասնյակ բժիշկներից միայն մեկը համաձայնեց խնդրի մասին անձամբ պատմել, բայց՝ անանուն: 25 տարվա ընտանեկան բժիշկը հարցնում՝ ինչո՞ւ է գումարների վերադարձի պահանջը ներկայացվել միայն վեց ամիս անց, և ինչպե՞ս է ստացվել, որ հարյուրավոր բժիշկներ նույն կերպ են հասկացել աշխատանքի մեխանիզմը։
«Պարզվում է, որ մենք ավելի քան վեց ամիս աշխատել ենք ոչ ճիշտ, որովհետև ապահովագրական հիմնադրամը որոշել է, որ բժիշկները պետք է աշխատեն այսպես կոչված 8-րդ Հավելվածի հիվանդությունների ցանկով: Մեզ ապահովագրությունը մերժում է նախկին ամիսներին տրված գումարները», - ասաց «Ազատության» զրուցակիցը՝ հավելելով. - «Եթե «Արմեդ»-ը խնդիրներ ունի, դա «Արմեդ»-ի խնդիրն է, բժշկի խնդիրը չի, եթե հասկացել են, որ գումարները շատ են, ուրեմն՝ մի բան էն չի»:
Բժշկական երկու ասոցիացիաներ հիմնադրամի մեկնաբանությունները վիճելի են համարում։ Նրանց խոսքով՝ Հավելված N 8-ում ամբուլատոր բուժման համար նախատեսված ախտորոշումների ամբողջական ցանկը չկա, իսկ «կյանքում առաջին անգամ հայտնաբերված հիվանդություն» պահանջը որպես ընդհանուր սահմանափակում նշված չէ։
«Մենք հասկանում ենք, որ դա ավելի շատ վերաբերում է հիվանդանոցային բուժման ուղեգրման ցուցումներին, քան թե արտահիվանդանոցային, այսինքն՝ ամբուլատոր: Այնտեղ այնպիսի ախտորոշումներ կան, որ աբսուրդ է, որ հնարավոր լինի պոլիկլինիկայում բուժել: Եթե էդ բոլոր ախտորոշումները պիտի լինեին միայն էն ախտորոշումները, որոնք պետք է լրացուցիչ փոխհատուցում բերեին ընտանեկան բժշկին, ինչո՞ւ դա նախօրոք չի ասվել, այլ մեզ ասվել է, որ բոլոր սուր դեպքերը կարող են ներկայացվել որպես ուղղակի բժշկի լրացուցիչ ֆինանսավորման հնարավորություն», - նշեց «Ազատության» զրուցակիցը:
Ըստ նրանց՝ գումարների վերադարձի պահանջը կարող է լուրջ խնդիրներ առաջացնել բուժհաստատությունների համար, քանի որ դրանք արդեն ուղղվել են աշխատավարձերի, հարկերի, սոցիալական վճարների և այլ պարտավորությունների վճարմանը:
Անանուն մնալ ցանկացող «Ազատության» զրուցակիցը վստահ չէ, որ այդ ամիսների ընթացքում նախկինի համեմատ իր ստացած բարձր աշխատավարձը հետ չեն պահանջի. - «Ամսական 4 միլիոն եթե պակաս ենք ստանում, տնօրինությունն էլ ասում է՝ «ես ամսական 4 միլիոն որ պակաս ֆինանսավորեմ, ես ո՞նց եմ տակից դուրս գալու»:
Ասոցիացիաները հարցնում են՝ ինչպե՞ս կարող է հիմնադրամը նոր մեկնաբանության հիմքով հետ պահանջել նախկինում իր կողմից ստուգված, հաստատված և վճարված գումարները, և արդյո՞ք այդ ֆինանսական պատասխանատվությունն ամբողջությամբ պետք է կրի բուժհաստատությունը։
Հիմնադրամի տնօրենի պաշտոնակատարը պնդեց՝ այդ շեղումների մասին բուժհաստատություններին պարբերաբար շրջաբերականներով զգուշացրել ու տեղեկացրել են։ Կես տարի անց արդեն պահանջել են վերադարձնել գումարները։ Անգամ վերադարձի մեխանիզմ են մշակել, որ բուժհաստատությունները ամիսների ընթացքում կարողանան հիմնադրամին ունեցած պարտքը մարել. - «Մենք պայմանավորվել ենք, որ մենք այդ կատարողականի դիմաց ֆինանսավորելիս հաշվի կառնենք այդ շեղումը, բաժանած վեց ամսվա՝ 1/6 մասի չափով քիչ կֆինանսավորենք տվյալ ամսվա կատարողականը: [...] Եթե նրանց համար դա կարող է ազդել իրենց ընթացիկ ֆինանսական պարտավորությունները կատարելու վրա, մենք պատրաստ ենք էդ նվազեցումները կատարել ավելի երկարաժամկետ»:
Սամվել Խարազյանը պնդում է՝ Կառավարության որոշմամբ արտահիվանդանոցային բուժման համար նախատեսված ախտորոշումների ցանկը սպառիչ է։ Այս ցանկը վերաբերում է այն դեպքերին, երբ պացիենտը բուժվում է պոլիկլինիկայում կամ ամբուլատոր պայմաններում՝ առանց հիվանդանոցում պառկելու։ Այսինքն՝ ցանկում չընդգրկված ախտորոշումների դեպքում բուժման գումարը չի փոխհատուցվում։
Միաժամանակ, հիմնադրամն ասոցիացիաներին պատասխանել է, որ պոլիկլինիկաները յուրաքանչյուր հաշվառված պացիենտի համար ստանում են առանձին ֆինանսավորում, և այդ գումարը կախված չէ ախտորոշումների ցանկից։ Իսկ ցանկում ընդգրկված հիվանդությունների դեպքում բժիշկը ստանում է նաև տվյալ պացիենտին խորհրդատվություն տրամադրելու համար նախատեսված գումարը։
Հիմնադրամը, սակայն, կասկածելի է համարում, որ կլինիկաներում հանկարծ մեծ թվով մարդիկ սկսել են առաջին անգամ ախտորոշվել այդ հիվանդություններով։ Բայց պատասխան նամակում ընդունել են, որ այս ձևակերպումը կարող է տարընթերցման ռիսկ առաջացնել, և խոստացել են, որ համապատասխան փոփոխություններ կիրականացվեն:
Խարազյանի խոսքով՝ վերադարձվող գումարը չպետք է պահվի բժիշկների աշխատավարձերից, իսկ պատասխանատուն բուժհաստատությունների ղեկավարներն են, որոնք, ըստ նրա, թերացել են. - «Բժշկական կենտրոնները իրենց ուղիղ պարտավորությունը չեն կատարում, մենք էլ պետք է պահանջենք համապատասխան գործողություններ էդ անձանց նկատմամբ կիրառել՝ չգիտեմ, նկատողություն տան, կամ, չգիտեմ: Այսինքն՝ վարչարարություն էլ պետք է իրականացվի, էլի: Ինչի՞ համար է ղեկավարը, հը՞, դրա համար է, չէ՞, որ ինքը իր աշխատողներին պետք է պատշաճ տեղեկացնի, հետևի, հսկի ընթացքը»:
Առաջիկայում ասոցիացիաների ղեկավարներն ու մի խումբ բժիշկներ հանդիպումներ կունենան հիմնադրամի ղեկավարի և, ինչպես բժիշկներն են պնդում, նաև առողջապահության նախարարի հետ։
Հիմնադրամից այդպես էլ չհստակեցրեցին, թե քանի՞ բուժհաստատություն է կանգնել այս խնդրի առաջ, և որքա՞ն է կազմում բոլոր այդ բուժհաստատությունների ընդհանուր պարտքը:

Почему ряд медицинских учреждений остались должны фонду и как они будут возвращать
Фонд обязательного медицинского страхования требует вернуть финансируемые суммы от ряда медицинских учреждений. Фонд аргументирует это тем, что некоторые случаи не соответствуют установленным правительством критериям. То есть фонд сначала одобрил лечение, затем его профинансировал, а через несколько месяцев потребовал вернуть эти деньги от клиник.
«После принятия решения, когда мы проводили постоянный мониторинг, мы заметили, что есть консультации у наших семейных врачей, в которых диагнозы не соответствуют 8-му приложению. Мы отправили им циркуляр, предупреждали на встречах», - сказал временно исполняющий обязанности директора Фонда обязательного медицинского страхования Самвел Харазян в интервью с «Азатутюн».
Некоторые врачи настаивают на том, что это требование должно быть приостановлено до тех пор, пока не будут уточнены юридические и технические проблемы. Они хотят понять, на каком юридическом основании деньги требуют обратно, если услуги были приняты, проверены и профинансированы фондом через систему «Армед».
Из десятков врачей, обратившихся к «Азатутюн», только один согласился рассказать о проблеме лично, но анонимно. 25-летний семейный врач задает вопрос, почему требование о возврате денег было предъявлено только через шесть месяцев, и как так получилось, что сотни врачей поняли механизм работы одинаково.
«Оказывается, что мы работали неправильно более шести месяцев, потому что страховой фонд решил, что врачи должны работать по так называемому списку заболеваний 8-го приложения. Нам страхование отказывает в возврате денег за предыдущие месяцы», - сказал собеседник «Азатутюн», добавив: «Если у «Армед» есть проблемы, это проблемы «Армед», а не врача, если они поняли, что денег слишком много, значит, что-то не так».
Две медицинские ассоциации считают комментарии фонда спорными. По их словам, в Приложении N 8 нет полного списка диагнозов для амбулаторного лечения, а требование о «впервые выявленной болезни» не указано как общее ограничение.
«Мы понимаем, что это больше относится к направлениям на стационарное лечение, чем к амбулаторному. То есть, там есть такие диагнозы, что абсурдно, чтобы их лечили в поликлинике. Если все эти диагнозы должны были быть только теми диагнозами, которые должны были принести дополнительную компенсацию семейному врачу, почему это не было сказано заранее, а нам сказали, что все острые случаи могут быть представлены как возможность дополнительного финансирования врача», - отметил собеседник «Азатутюн».
По их мнению, требование о возврате денег может создать серьезные проблемы для медицинских учреждений, поскольку они уже направили эти средства на оплату зарплат, налогов, социальных взносов и других обязательств.
Анонимный собеседник «Азатутюн» не уверен, что его повышенная зарплата за последние месяцы не будет возвращена. - «Если мы получаем на 4 миллиона меньше в месяц, руководство говорит: «Если я сократю финансирование на 4 миллиона в месяц, как я смогу выйти из этой ситуации?»
Ассоциации задаются вопросом, как фонд может требовать возврат ранее проверенных, утвержденных и оплаченных сумм на основании нового разъяснения, и должна ли вся финансовая ответственность лежать на медицинских учреждениях.
Исполняющий обязанности директора фонда настаивает, что они регулярно предупреждали медицинские учреждения о таких отклонениях. Через полгода они уже потребовали вернуть деньги. Даже была разработана механика возврата, чтобы медицинские учреждения могли погасить свои долги перед фондом в течение нескольких месяцев: «Мы договорились, что при финансировании мы будем учитывать это отклонение и будем финансировать на 1/6 меньше в месяц в течение шести месяцев. [...] Если это может повлиять на выполнение их текущих финансовых обязательств, мы готовы сделать эти сокращения более долгосрочными».
Самвел Харазян утверждает, что список диагнозов для амбулаторного лечения, установленный правительством, является исчерпывающим. Этот список касается случаев, когда пациент лечится в поликлинике или амбулаторных условиях без госпитализации. То есть, в случае диагнозов, не включенных в список, расходы на лечение не компенсируются.
В то же время фонд ответил ассоциациям, что поликлиники получают отдельное финансирование за каждого зарегистрированного пациента, и эта сумма не зависит от списка диагнозов. А в случае заболеваний, включенных в список, врач также получает сумму, предназначенную для консультации данного пациента.
Тем не менее, фонд сомневается, что в клиниках внезапно стало много людей с впервые выявленными заболеваниями. Но в ответном письме признали, что такая формулировка может привести к риску неверного толкования и пообещали внести соответствующие изменения.
По словам Харазян, возвращаемые деньги не должны удерживаться из зарплат врачей, а ответственность лежит на руководителях медицинских учреждений, которые, по его словам, допустили недоработки: «Медицинские центры не выполняют свои прямые обязательства, и мы также должны требовать применения соответствующих мер к этим лицам, не знаю, сделать замечание или что-то еще. То есть, необходимо провести административные действия. Почему руководитель, если он не должен информировать своих сотрудников, следить за процессом?»
В ближайшее время руководители ассоциаций и группа врачей встретятся с руководителем фонда и, как утверждают врачи, также с министром здравоохранения.
Фонд так и не уточнил, сколько медицинских учреждений столкнулись с этой проблемой, и какова общая сумма долгов всех этих учреждений.