Ի՞նչ է ստացել Երևանը 2025-ի օգոստոսի 8-ի վաշինգտոնյան գործարքից
Վաշինգտոնի համաձայնագրերից մեկ տարի է անցել, ի՞նչ է ստացել Երևանն այս գործարքից ու ի՞նչ ազդեցություն է այն ունեցել Հայաստանի վրա: Խորհրդարանի իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սարգիս Խանդանյանն ասում է՝ կարևոր է, որ գործընթացն առաջ է շարժվում, Ադրբեջանի հետ արդեն առևտուր կա, Միացյալ Նահանգների հետ հարաբերությունները խորացել են՝ դրա վկայությունը օրերս բացված Արհեստական բանականության գործարանն է:
«Սա գործընթաց է, որը բխում է Հայաստանի շահերից, և մենք էս ուղղությամբ առաջ ենք շարժվելու: Եվ մենք բազմիցս նշել ենք, որ մեր որևէ հարաբերություն որևէ երկրի հետ, խորացում այդ հարաբերությունների ի վնաս չէ մեր այլ հարաբերություններին, և սրանում է կայանում հենց բալանսավորված և բալանսավորման արտաքին քաղաքականության էությունը», - հայտարարեց Խանդանյանը:
Իսկ ի՞նչ փուլում է TRIPP-ի շրջանակում երկաթգծի կառուցման նախագիծը, և արդյո՞ք ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև պատերազմն ու չհաստատվող խաղաղությունը կարող են խոչընդոտել այդ ծրագրին՝ հաշվի առնելով, որ TRIPP-ը նաև ամերիկյան ծրագիր է, իսկ երկաթուղին, ըստ մինչ այս հնչող հայտարարությունների, պիտի անցնի Իրանի սահմանին շատ մոտ: Խանդանյանի խոսքով՝ մտահոգվելու առիթ չկա, քանի որ Հայաստանի և Իրանի միջև այս հարցում փոխըմբռնում կա:
«Կարծում եմ՝ որևէ մտահոգվելու առիթ չկա, մենք Իրանի մեր գործընկերների հետ Հայաստանի կառավարությունը ակտիվ քննարկել է այս հարցը, փոխըմբռնում կա այս հարցի շուրջ, և ես չեմ կարծում, որ որևէ մեկը կարող է մտահոգվել, որ իրանա - ամերիկյան լարված հարաբերությունները կարող են ազդել այս ծրագրի իրագործման վրա», - պնդեց իշխող կուսակցության պատգամավորը:
Իրանի վերաբերմունքի հարցում այլ մոտեցում ունեն փորձագետները. «ԱՊՐԻ Հայաստան» վերլուծական կենտրոնի գիտաշխատող Սերգեյ Մելքոնյանն ասում է՝ Թեհրանի մտահոգությունները TRIPP-ի մասով պահպանվում են, դրանք վերջերս իրանցի փորձագետներն են արտահայտել Կապանում տեղի ունեցած փակ քննարկման ժամանակ:
Մտահոգությունները կապված են Հայաստան-Իրան սահմանի ու անխափան կապի կենսական նշանակության և Միացյալ Նահանգների ներկայության հետ:
«Իհարկե, մտահոգված են Միացյալ Նահանգների հնարավոր ներկայությամբ, որը գուցե նույնիսկ ռազմական չլինի, ապա կարող է օգտագործվել հետախուզական նպատակներով, դա նշանակում է՝ որպես անվտանգության ոլորտում էլի հնարավոր սպառնալիք», - նշեց Մելքոնյանը:
Ինչ վերաբերում է TRIPP նախագծին, ապա Սերգեյ Մելքոնյանն ասում է՝ իրենք կարծում են, որ TRIPP-ն ավելի շատ աշխարհքաղաքական նախագիծ է, քան տնտեսական:
Պայմաններում, երբ դեռ հստակ չէ՝ TRIPP-ն իրագործվելու դեպքում Հայաստանի համար ամբողջ տարածաշրջանը կապաշրջափակվի՞, թե՞ ոչ, «ԱՊՐԻ» կենտրոնը հաշվարկել է երկու սցենարն էլ:
Եթե սկսի գործի միայն Հայաստանի տարածքով Ադրբեջանը Նախիջևանին կապող ճանապարհը, ապա Հայաստանը կարող է տարեկան միայն մոտ 23 միլիոն դոլար ստանալ: Իսկ եթե տարածաշրջանն ապաշրջափակվի, Հայաստանը կարող է ստանալ 16 անգամ ավելի՝ մոտ 388 միլիոն դոլար տարեկան:
Հետևաբար՝ ամբողջ տարածաշրջանի ապաշրջափակումը Հայաստանի համար առավել կարևոր է, սակայն դեռևս Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից նման նշաններ չկան:
«Մեզ պետք է ելք դեպի Միջերկրական ծով և Պարսից ծոց: Էդ դեպքում անհրաժեշտ է բացել այն այլ հաղորդակցությունները, որոնք կան, մասնավորապես երկաթգծի մասին է խոսքը, որը դեր այսօր ըստ օրակարգի չունի», - ասաց «ԱՊՐԻ Հայաստան»-ի գիտաշխատողը:
Եթե գործարկվի միայն TRIPP-ը, իսկ մյուս ճանապարհները Հայաստանի համար չբացվեն, Սերգեյ Մելքոնյանը կարծում է՝ կարող է լեգիտիմացվել Հայաստանի նոր շրջափակումը:
Քաղաքագետներն առանձնացնում են անցած տարվա օգոստոսին ստորագրված վաշինգտոնյան պայմանավորվածությունների ազդեցությունը հայ - ադրբեջանական հարաբերություններում էսկալացիայի վտանգի վրա:
«2025 թվականի օգոստոսի 8-ից հետո այդ վանգը էականորեն նվազեց, կարելի է ասել՝ մոտեցավ զրոյի», - նշեց Պողոսյանը:

Прошел год с момента Вашингтонских соглашений, что получила Ереван от этой сделки и как она повлияла на Армению? Депутат правящей фракции «Гражданский договор» Саргис Ханданян говорит, что важно, что процесс движется вперед, уже есть торговля с Азербайджаном, углубились отношения с Соединенными Штатами, что подтверждается недавно открытым заводом по производству Искусственного интеллекта.
«Это процесс, который соответствует интересам Армении, и мы будем двигаться в этом направлении. Мы многократно подчеркивали, что наши отношения с любой страной не угрожают нашим другим отношениям, и в этом заключается суть сбалансированной внешней политики», - заявил Ханданян.
Какова текущая стадия проекта строительства железной дороги в рамках TRIPP, и могут ли война и неопределенный мир между США и Ираном помешать этому проекту, учитывая, что TRIPP также является американским проектом, а железная дорога, согласно ранее сделанным заявлениям, должна проходить очень близко к иранской границе? По словам Ханданяна, поводов для беспокойства нет, так как между Арменией и Ираном есть понимание по этому вопросу.
«Я думаю, что поводов для беспокойства нет, правительство Армении активно обсуждало этот вопрос с нашими иранскими партнерами, существует понимание по этому вопросу, и я не думаю, что кто-либо может беспокоиться о том, что напряженные отношения между Ираном и США могут повлиять на реализацию этого проекта», - настаивал депутат правящей партии.
Однако эксперты имеют другое мнение о позиции Ирана. Исследователь аналитического центра «АПРИ Армения» Сергей Мелконян говорит, что опасения Тегерана по поводу TRIPP сохраняются, они были недавно выражены иранскими экспертами на закрытой встрече в Капане.
Опасения связаны с жизненно важным значением бесперебойной связи на границе Армении и Ирана и присутствием Соединенных Штатов.
«Конечно, они обеспокоены возможным присутствием Соединенных Штатов, которое может быть использовано в разведывательных целях, что означает потенциальную угрозу в сфере безопасности», - отметил Мелконян.
Что касается проекта TRIPP, то Сергей Мелконян считает, что это больше геополитический проект, чем экономический. В условиях, когда еще неясно, будет ли весь регион заблокирован для Армении в случае реализации TRIPP, аналитический центр «АПРИ» рассчитал два сценария.
Если начнет действовать только дорога, соединяющая Азербайджан с Нахичеванью через территорию Армении, то Армения может получить только около 23 миллионов долларов в год. Если же регион будет разблокирован, Армения может получить в 16 раз больше — около 388 миллионов долларов в год.
Таким образом, разблокировка всего региона более важна для Армении, но пока нет признаков со стороны Азербайджана и Турции.
«Нам нужен выход к Средиземному морю и Персидскому заливу. В этом случае необходимо открыть другие коммуникации, которые существуют, особенно речь идет о железной дороге, которая сегодня не имеет значения в повестке дня», - сказал исследователь «АПРИ Армения».
Если будет запущен только TRIPP, а другие дороги не будут открыты для Армении, Сергей Мелконян считает, что это может легитимизировать новую блокаду Армении.
Политологи отмечают влияние Вашингтонских соглашений, подписанных в августе прошлого года, на риск эскалации армяно-азербайджанских отношений. Если сравнить с весной 2025 года, разница очевидна, риск эскалации значительно снизился, говорит старший научный сотрудник фонда «АПРИ» Бениамин Погосян.
«После 8 августа 2025 года этот риск значительно снизился, можно сказать, что он приблизился к нулю», - отметил Погосян.